Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat
29.11.2019, Akcie a investice

Ochlazování. To je jedno z nejčastějších slov, které se v poslední době skloňuje v souvislosti s ekonomikou. V některých odvětvích se už totiž začíná projevovat blížící se recese. Proto jsme sestavili 4 investiční tipy, které vás na ni připraví.

Před krizí v posledních letech varovala řada odborníků. A aktuální zpomalování ekonomiky potvrzuje jejich slova o tom, že recese se blíží

Své o tom vědí například v Německu, kde se v minulém čtvrtletí ekonomika zvýšila o 0,1 % a jen těsně se vyhnula recesi. Přestože se tak nepotvrdily obavy analytiků, že HDP bude dvě čtvrtletí za sebou v minusu, stále není důvod k optimismu.

Platí to i pro Českou republiku, kde podle údajů Českého statistického úřadu začíná ekonomika zpomalovat. A vzhledem k tomu, že hlavním ekonomickým partnerem naší republiky je právě Německo, může být brzy ještě hůř.

Jedním z nejlepších způsobů, jak se na podobnou situaci připravit, je správné investování. V době blížící se recese nabízí několik zajímavých možností.

Možnost 1: Investice do drahých kovů

Právě investice do zlata a dalších drahých kovů je dlouhodobě vnímaná jako vhodné zajištění pro dobu krize. Důvodů je několik:

  • Cena zlata stoupá.
  • Jeho hodnota nejvýrazněji roste právě v dobách krize.
  • Díky zajištění fyzickou komoditou nejste odkázaní na to, jestli protistrana dodrží smlouvu jako například u dluhopisů.

Jenže ve skutečnosti je všechno trochu složitější. Je pravda, že cena zlata vytrvale roste a nejvýrazněji právě v době krize. A v takových chvílích se investoři často obracejí právě k drahým kovům, ve kterých vidí jistotu a stabilitu.

Zároveň ale platí, že investice do zlata je běh na dlouhou trať. Často se výrazněji vyplácí až v horizontu několika desetiletí. Tím spíš, že jednorázová velká investice do drahých kovů je dost nákladná a pro spoustu lidí jsou vhodnější menší dlouhodobé vklady.

Také musíte vzít v úvahu související náklady. Potřebujete totiž peníze na zabezpečení zlata. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro nákup trezoru a bezpečnostního vybavení nebo dáte přednost pronájmu bezpečnostní schránky v bance.

Možnost 2: Investiční podílové fondy

Zlato a drahé kovy proto nabízí ještě další možnost, jak s jejich pomocí vydělat. Jsou jí ETF (Exchange-Traded Funds). Tedy investiční podílové fondy zaměřené v tomto případě na drahé kovy. Jejich prostřednictvím investujete například do firem držících zlato nebo do těžařských společností.

Podobných fondů je celá řada a soustředí se na různé segmenty trhu.

Nevýhodou je, že jsou jednou z hlavních součástí takzvaného pasivního investování. Při něm kupujete podíl v celém portfoliu dané burzy místo toho, abyste aktivně vybírali vhodné podniky, do kterých vložíte své peníze.

A právě tento způsob investování má podle některých odborníků způsobit další krizi.

Proto i v tomto případě musíte být obezřetní a dobře vybírat. Anebo počkat, jestli budoucí krize skutečně přinese odklon od tohoto typu investování a vy tím pádem získáte možnost výhodnějšího nákupu fondů.

A pokud si nejste 100% jistí, určitě se vám vyplatí poradit se nejdřív s odborníky.

Možnost 3: Aktivní investování do akcií a dluhopisů

Také aktivní investování do akcií je dvousečná zbraň. Obecně totiž platí, že v době krize akciový trh klesá. A proto můžete snadno prodělat.

Obvykle se tedy taková investice vyplatí až v době krize. Pokud vytipujete správné firmy a vložíte do nich peníze ve chvíli, kdy cena akcií klesá, můžete výrazně vydělat na jejich následném růstu.

Hledejte proto obory, kterým se daří i v období recese. A u kterých je největší šance, že krizi nejen přežijí, ale pomůžou vám také vydělat.

Platí to i pro dluhopisy. Ani u nich nemáte zaručenou návratnost peněz. Musíte proto počítat s rizikem a pokusit se ho co nejlépe odhadnout.

Obecně bývá bezpečnější, když se nenecháte zlákat na vysoký výnos a spoléháte raději na stabilní a zavedené společnosti. A vhodné obory? I v době krize se většinou daří potravinářství či zdravotnictví.

Možnost 4: Investice do nemovitostí

V případě nemovitostí asi není třeba žádné dlouhé vysvětlování. Jejich cena vytrvale stoupá řadu let. A v posledních měsících byl tento růst v České republice zvlášť výrazný.

Samozřejmě se dá čekat, že s příchodem krize se výrazně zpomalí nebo dokonce zastaví. S největší pravděpodobností se ale nemusíte bát žádného zásadního propadu. Proto nemovitosti nabízí bezpečné uložení peněz.

Navíc je tu ještě další faktor – nájem. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí totiž roste zájem o nájemní bydlení. Koupený dům či byt vám tak může stále vydělávat. A je jedno, jestli dáte přednost krátkodobým nebo dlouhodobým nájmům.

TIP Banky.cz: Nejvyššího zhodnocení dosahují pronajaté nemovitosti zakoupené na 80% hypotéku.

A pokud je pro vás investice do nemovitostí příliš vysoká, je tu ještě jedna možnost. Podobně jako u zlata a dalších komodit můžete peníze vložit do fondů. V tomto případě do nemovitostních.

Nespoléhejte jen na jednu variantu

Ať už vás zaujme jakákoliv z uvedených možností, myslete na to, že své úspory nesmíte vkládat jen do jednoho typu investic. Naopak se vyplatí investiční portfolio diverzifikovat. A zahrnout do něj jak komodity, tak akcie, dluhopisy nebo podílové fondy.

Snížíte tím riziko ztráty. A budete mít jistotu, že ať bude vývoj trhu jakýkoliv, bude některá část vašeho portfolia vydělávat.

ANKETA k článku "Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat"

Investuji do zlata?
Počet odpovědí: 136

KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný roční výnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investování do zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondů stále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad, které vám investování usnadní.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020, Akcie a investice, Autor: Pavel Strašák

O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

20.3.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Prázdné regály v obchodech, zrušení veřejných akcí nebo povinná karanténa nejsou zdaleka jedinými dopady pandemie koronaviru COVID–19. Její rychlé šíření ve světě se projevuje také na investicích. Někteří odborníci se dokonce obávají, že urychlí příchod světové ekonomické krize. Většina analytiků je ale klidná.

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.Banky v ČR