Banky.cz Články Akcie a investice Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

29.11.2019 Akcie a investice

Ochlazování. To je jedno z nejčastějších slov, které se v poslední době skloňuje v souvislosti s ekonomikou. V některých odvětvích se už totiž začíná projevovat blížící se recese. Proto jsme sestavili 4 investiční tipy, které vás na ni připraví.

REKLAMA

Před krizí v posledních letech varovala řada odborníků. A aktuální zpomalování ekonomiky potvrzuje jejich slova o tom, že recese se blíží

Své o tom vědí například v Německu, kde se v minulém čtvrtletí ekonomika zvýšila o 0,1 % a jen těsně se vyhnula recesi. Přestože se tak nepotvrdily obavy analytiků, že HDP bude dvě čtvrtletí za sebou v minusu, stále není důvod k optimismu.

Platí to i pro Českou republiku, kde podle údajů Českého statistického úřadu začíná ekonomika zpomalovat. A vzhledem k tomu, že hlavním ekonomickým partnerem naší republiky je právě Německo, může být brzy ještě hůř.

Jedním z nejlepších způsobů, jak se na podobnou situaci připravit, je správné investování. V době blížící se recese nabízí několik zajímavých možností.

Možnost 1: Investice do drahých kovů

Právě investice do zlata a dalších drahých kovů je dlouhodobě vnímaná jako vhodné zajištění pro dobu krize. Důvodů je několik:

  • Cena zlata stoupá.
  • Jeho hodnota nejvýrazněji roste právě v dobách krize.
  • Díky zajištění fyzickou komoditou nejste odkázaní na to, jestli protistrana dodrží smlouvu jako například u dluhopisů.

Jenže ve skutečnosti je všechno trochu složitější. Je pravda, že cena zlata vytrvale roste a nejvýrazněji právě v době krize. A v takových chvílích se investoři často obracejí právě k drahým kovům, ve kterých vidí jistotu a stabilitu.

Zároveň ale platí, že investice do zlata je běh na dlouhou trať. Často se výrazněji vyplácí až v horizontu několika desetiletí. Tím spíš, že jednorázová velká investice do drahých kovů je dost nákladná a pro spoustu lidí jsou vhodnější menší dlouhodobé vklady.

Také musíte vzít v úvahu související náklady. Potřebujete totiž peníze na zabezpečení zlata. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro nákup trezoru a bezpečnostního vybavení nebo dáte přednost pronájmu bezpečnostní schránky v bance.

Možnost 2: Investiční podílové fondy

Zlato a drahé kovy proto nabízí ještě další možnost, jak s jejich pomocí vydělat. Jsou jí ETF (Exchange-Traded Funds). Tedy investiční podílové fondy zaměřené v tomto případě na drahé kovy. Jejich prostřednictvím investujete například do firem držících zlato nebo do těžařských společností.

Investice se zhodnocením až 12%

Podobných fondů je celá řada a soustředí se na různé segmenty trhu.

Nevýhodou je, že jsou jednou z hlavních součástí takzvaného pasivního investování. Při něm kupujete podíl v celém portfoliu dané burzy místo toho, abyste aktivně vybírali vhodné podniky, do kterých vložíte své peníze.

A právě tento způsob investování má podle některých odborníků způsobit další krizi.

Proto i v tomto případě musíte být obezřetní a dobře vybírat. Anebo počkat, jestli budoucí krize skutečně přinese odklon od tohoto typu investování a vy tím pádem získáte možnost výhodnějšího nákupu fondů.

A pokud si nejste 100% jistí, určitě se vám vyplatí poradit se nejdřív s odborníky.

Možnost 3: Aktivní investování do akcií a dluhopisů

Také aktivní investování do akcií je dvousečná zbraň. Obecně totiž platí, že v době krize akciový trh klesá. A proto můžete snadno prodělat.

Obvykle se tedy taková investice vyplatí až v době krize. Pokud vytipujete správné firmy a vložíte do nich peníze ve chvíli, kdy cena akcií klesá, můžete výrazně vydělat na jejich následném růstu.

Hledejte proto obory, kterým se daří i v období recese. A u kterých je největší šance, že krizi nejen přežijí, ale pomůžou vám také vydělat.

Platí to i pro dluhopisy. Ani u nich nemáte zaručenou návratnost peněz. Musíte proto počítat s rizikem a pokusit se ho co nejlépe odhadnout.

Firemní úvěry

Obecně bývá bezpečnější, když se nenecháte zlákat na vysoký výnos a spoléháte raději na stabilní a zavedené společnosti. A vhodné obory? I v době krize se většinou daří potravinářství či zdravotnictví.

Možnost 4: Investice do nemovitostí

V případě nemovitostí asi není třeba žádné dlouhé vysvětlování. Jejich cena vytrvale stoupá řadu let. A v posledních měsících byl tento růst v České republice zvlášť výrazný.

Samozřejmě se dá čekat, že s příchodem krize se výrazně zpomalí nebo dokonce zastaví. S největší pravděpodobností se ale nemusíte bát žádného zásadního propadu. Proto nemovitosti nabízí bezpečné uložení peněz.

Navíc je tu ještě další faktor – nájem. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí totiž roste zájem o nájemní bydlení. Koupený dům či byt vám tak může stále vydělávat. A je jedno, jestli dáte přednost krátkodobým nebo dlouhodobým nájmům.

TIP Banky.cz: Nejvyššího zhodnocení dosahují pronajaté nemovitosti zakoupené na 80% hypotéku.

A pokud je pro vás investice do nemovitostí příliš vysoká, je tu ještě jedna možnost. Podobně jako u zlata a dalších komodit můžete peníze vložit do fondů. V tomto případě do nemovitostních.

Nespoléhejte jen na jednu variantu

Ať už vás zaujme jakákoliv z uvedených možností, myslete na to, že své úspory nesmíte vkládat jen do jednoho typu investic. Naopak se vyplatí investiční portfolio diverzifikovat. A zahrnout do něj jak komodity, tak akcie, dluhopisy nebo podílové fondy.

Snížíte tím riziko ztráty. A budete mít jistotu, že ať bude vývoj trhu jakýkoliv, bude některá část vašeho portfolia vydělávat.

REKLAMA

ANKETA k článku Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Investuji do zlata?

Počet odpovědí: 160

KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena