Bezpečný způsob uložení peněz. Tak vnímá spousta lidí investice do dluhopisů. Zejména do těch státních. Jenže stejně jako každá jiná investice ani ta do dluhopisů není bez rizika. A někdy může být i docela vysoké. Podívejte se, podle čeho ho odhadnout a jak si vybrat vhodné dluhopisy k investování.
V první řadě si musíme vyjasnit, co přesně jsou dluhopisy.
Zjednodušeně řečeno jsou to cenné papíry, které říkají, že jste danému subjektu půjčili peníze. A že vám je v jasně určeném termínu vrátí a zároveň vám vyplatí smluvený úrok.
Na rozdíl od akcií to tedy není přímá investice do firmy. Máte totiž předem danou částku, kterou dostanete zpět. A výplata zisku není závislá na aktuálních hospodářských výsledcích společnosti.
Problém je, že předchozí tvrzení v praxi úplně 100% neplatí.
Investice do dluhopisů je sice bezpečnější než do akcií, ale pouze pokud se v obou případech bavíme o jedné a té samé firmě. Jinak může být situace diametrálně odlišná.
U investic do dluhopisů musíte dobře zvážit, koho jejich nákupem podpoříte. Spousta lidí vnímá dluhopisy jako bezpečné úložiště peněz a příliš nerozlišují jejich vydavatele (emitenty).
Rozhodují se tak hlavně podle slíbeného úroku. A to je kámen úrazu.
To, co je lákavé, nebývá obvykle zrovna nejbezpečnější. Právě naopak. Většinou platí, že čím větší výnos dluhopisy slibují, tím jsou rizikovější.
Je to logické. Vyšší úrok nabízí hlavně společnosti, kterým za menší úrok nikdo nepůjčí.
Třeba z toho důvodu, že teprve začínají a nemají ještě dostatečnou historii. A tím pádem nikdo neví, jak jsou stabilní. Anebo proto, že jejich hospodářské výsledky ukazují, že nejsou zrovna v nejlepší kondici.
Prvním vodítkem při výběru dluhopisů (i když zdaleka ne jediným) je velikost firmy.
Kromě toho je důležité, proč firma dluhopisy vydává. Jestli je to například kvůli:
Vždy si tedy vybranou firmu nejdřív prověřte. Podívejte se na její historii, působení na trhu i hospodaření. A také na to, k čemu chce získané peníze využít. Pomůžou vám s tím například webové stránky společnosti, výroční zprávy a další veřejně přístupné informace a dokumenty.
Nejbezpečnější jsou obvykle investice do dluhopisů zavedených a úspěšných firem se zdravým hospodařením, které se chtějí pomocí získaných peněz dál rozvíjet.
Jak moc je investice bezpečná, vám může předem ukázat také rating dané společnosti. Stanovují jej ratingové agentury a právě na jejich webu hodnocení vytipované firmy dohledáte. Anebo využijte některou ze specializovaných služeb, které najdete na internetu.
Problém je, že rating obvykle mají jen velké firmy. Proto je lepší na něj nespoléhat. A raději si samostatně najít a prostudovat veškeré dostupné informace. Najdete je například ve veřejných rejstřících.
Další možností je investovat do státních dluhopisů. Obecně se dá říct, že bývají bezpečnější než ty firemní. Ručí za ně totiž vedení daného státu a jejich vyplácení bývá spolehlivé.
Také u nich ale záleží na tom, komu půjčujete. Stejně jako existují spolehlivé a méně spolehlivé firmy, jsou také spolehlivé a méně spolehlivé státy. S jejich rozpoznáním vám opět pomůže jejich rating.
Spoustu toho ale dokážete odhadnout i sami. Stačí jen znát základní informace o politické situaci v dané zemi a její moderní historii. I bez ratingu určitě odvodíte, že bude bezpečnější investice do dluhopisů českých nebo německých než do těch argentinských.
Jednotlivé státy také vydávají různé druhy dluhopisů. Například v Česku ministerstvo financí vydává Dluhopisy Republika. V zatím poslední vlně nabídlo 3 varianty:
Zájemci si tak mohli vybrat, kterému z nich dají přednost.
Největší zájem byl nakonec o protiinflační dluhopisy, které slibují zhodnocení vložených peněz ve výši inflace a k tomu ještě 0,5 % navrch. Investorům sice nepřinesou závratný zisk, zato ale zaručí bezpečné zhodnocení peněz.
Všechny dluhopisy mají své výhody a nevýhody. Zatímco jedny slibují vyšší zisk a musíte u nich počítat s větším rizikem, další jsou zase bezpečnější, jenže s menšími úroky.
Ideální je proto využít ve svém investičním portfoliu různé možnosti. Tedy jak bezpečnější státní dluhopisy, tak i zajímavější firemní. Nezapomínejte si ale vždy dobře prověřit, jaké společnosti a na co půjčujete.
Zároveň se vyplatí vložit peníze také do dalších investičních příležitostí. Ať už jsou to například akcie, kryptoměny, ETF nebo komodity.
U každého správného investování totiž platí jedna důležitá zásada: na prvním místě je diverzifikace investic. Díky ní snížíte riziko ztráty a máte jistotu, že část vašeho portfolia bude vydělávat vždy.
Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají?
Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.
Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí…
Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.
Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.
Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.
Dobrý den,
ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize.
První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.
Jsem vlastníkem akcii PPF PRVNÍ ČESKÝ INVESTIČNÍ FOND A.S Jak postupovat při prodeji akcii? Děkuji.
Dobrý den,
všechny akcie jsou dnes registrované v Centrálním depozitáři cenných papírů - CDCP (který nahradil předchozí Středisko cenných papírů - SCP). Abyste se svými akciemi mohl vůbec disponovat, je třeba uzavřít komisionářskou smlouvu s libovolným tzv. "účastníkem CDCP" (s akciemi u CDCP nemůžete manipulovat přímo Vy osobně - je třeba tak konat přes účastníka CDCP). Doporučuji Fio Banku, která má nejnižší poplatky za správu akcií. Tedy:
1) navštívit pobočku Fio Banky a podepsat komisionářskou smlouvu, která Vám zprostředkuje přístup do CDCP a vytvoří Vám vlastní účet u CDCP - stojí to cca. 100 Kč
2) přes online aplikaci od Fio podobné internetbankingu následně můžete své akcie spravovat
Dobrý den, potřebovala bych uložit na termínovaný vklad peníze na 1 rok. Existuje nějaký produkt fix, který nelze , ani pod sankcí vypovědět ? Dle úroku a relat.bezpečnosti jsem si vytipovala J+T Bank a Fio banku. Co doporučujete ? Děkuji za odpověď. J.Gerová
Dobrý den,
FIO Banka má dobrý běžný účet a hypotéku, ale pro spoření příliš konkurenceschopné produkty nenabízí - 0,75% na 1 rok je málo. JT Bank a jejich Clear deal je mnohem lepší volbou, 2% na rok už je slušné. Ještě lepší nabídku má Evropsko-ruská banka (2,2%) a ANO spořitelní družstvo (2,25%).
Nevypověditelnost ani pod sankcí lze určitě sjednat, ale proč byste to dělala? Není dobré si dobrovolně zavírat tyto dveře (když za to nezískáte navíc žádnou protihodnotu). Pokud by nastal zákonný důvod pro nucenou výplatu peněz (např. exekuce), termín netermín, účet by by byl zabaven.
mam dotaz proče česke banky neuznaji tento kod banky 5400 odmitaji proplatit fakturu treba kb a nebo ostani když nema ucete nema žadnu pravo plati tento kod ma upc a vodafone sel jsem na pokladnu primo
Dobrý den,
abyste mohl pomocí banky platit své účty, potřebuje běžný účet. Bez něho to prostě nejde. Zkuste třeba FIO Banku, která má širokou síť poboček, pracuje s hotovostí a neplatí se u ní žádné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.