Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout
1.11.2019, Akcie a investice

Bezpečný způsob uložení peněz. Tak vnímá spousta lidí investice do dluhopisů. Zejména do těch státních. Jenže stejně jako každá jiná investice ani ta do dluhopisů není bez rizika. A někdy může být i docela vysoké. Podívejte se, podle čeho ho odhadnout a jak si vybrat vhodné dluhopisy k investování.

V první řadě si musíme vyjasnit, co přesně jsou dluhopisy.

Zjednodušeně řečeno jsou to cenné papíry, které říkají, že jste danému subjektu půjčili peníze. A že vám je v jasně určeném termínu vrátí a zároveň vám vyplatí smluvený úrok.

Na rozdíl od akcií to tedy není přímá investice do firmy. Máte totiž předem danou částku, kterou dostanete zpět. A výplata zisku není závislá na aktuálních hospodářských výsledcích společnosti.

Problém je, že předchozí tvrzení v praxi úplně 100% neplatí.

Investice do dluhopisů je sice bezpečnější než do akcií, ale pouze pokud se v obou případech bavíme o jedné a té samé firmě. Jinak může být situace diametrálně odlišná.

Pozor na vysoké úroky

U investic do dluhopisů musíte dobře zvážit, koho jejich nákupem podpoříte. Spousta lidí vnímá dluhopisy jako bezpečné úložiště peněz a příliš nerozlišují jejich vydavatele (emitenty).

Rozhodují se tak hlavně podle slíbeného úroku. A to je kámen úrazu.

To, co je lákavé, nebývá obvykle zrovna nejbezpečnější. Právě naopak. Většinou platí, že čím větší výnos dluhopisy slibují, tím jsou rizikovější.

Je to logické. Vyšší úrok nabízí hlavně společnosti, kterým za menší úrok nikdo nepůjčí.

Třeba z toho důvodu, že teprve začínají a nemají ještě dostatečnou historii. A tím pádem nikdo neví, jak jsou stabilní. Anebo proto, že jejich hospodářské výsledky ukazují, že nejsou zrovna v nejlepší kondici.

Menší firmy? Obvykle větší riziko

Prvním vodítkem při výběru dluhopisů (i když zdaleka ne jediným) je velikost firmy.

  • U větších společností obvykle dostanete nižší úrok, ale zato máte větší předpoklad, že se vám peníze vrátí.
  • Menší firmy vám zpravidla slíbí zajímavější výnos, jenže musíte počítat s větším rizikem ztráty.

Ptejte se, na co chtějí peníze

Kromě toho je důležité, proč firma dluhopisy vydává. Jestli je to například kvůli:

  • plánovanému rozšíření působnosti a investicím spojeným s růstem společnosti
  • získání kapitálu pro nastartování nové firmy nebo projektu
  • nebo řešení ekonomické situace ve firmě

Vždy si tedy vybranou firmu nejdřív prověřte. Podívejte se na její historii, působení na trhu i hospodaření. A také na to, k čemu chce získané peníze využít. Pomůžou vám s tím například webové stránky společnosti, výroční zprávy a další veřejně přístupné informace a dokumenty.

Nejbezpečnější jsou obvykle investice do dluhopisů zavedených a úspěšných firem se zdravým hospodařením, které se chtějí pomocí získaných peněz dál rozvíjet.

Jak moc je investice bezpečná, vám může předem ukázat také rating dané společnosti. Stanovují jej ratingové agentury a právě na jejich webu hodnocení vytipované firmy dohledáte. Anebo využijte některou ze specializovaných služeb, které najdete na internetu.

Problém je, že rating obvykle mají jen velké firmy. Proto je lepší na něj nespoléhat. A raději si samostatně najít a prostudovat veškeré dostupné informace. Najdete je například ve veřejných rejstřících.

Bezpečnější cesta: státní dluhopisy

Další možností je investovat do státních dluhopisů. Obecně se dá říct, že bývají bezpečnější než ty firemní. Ručí za ně totiž vedení daného státu a jejich vyplácení bývá spolehlivé.

Také u nich ale záleží na tom, komu půjčujete. Stejně jako existují spolehlivé a méně spolehlivé firmy, jsou také spolehlivé a méně spolehlivé státy. S jejich rozpoznáním vám opět pomůže jejich rating.

Spoustu toho ale dokážete odhadnout i sami. Stačí jen znát základní informace o politické situaci v dané zemi a její moderní historii. I bez ratingu určitě odvodíte, že bude bezpečnější investice do dluhopisů českých nebo německých než do těch argentinských.

Vyberte si dluhopis podle potřeb

Jednotlivé státy také vydávají různé druhy dluhopisů. Například v Česku ministerstvo financí vydává Dluhopisy Republika. V zatím poslední vlně nabídlo 3 varianty:

  • reinvestiční
  • protiinflační
  • a fixní

Zájemci si tak mohli vybrat, kterému z nich dají přednost.

Největší zájem byl nakonec o protiinflační dluhopisy, které slibují zhodnocení vložených peněz ve výši inflace a k tomu ještě 0,5 % navrch. Investorům sice nepřinesou závratný zisk, zato ale zaručí bezpečné zhodnocení peněz.

Nejlepší řešení: kombinace

Všechny dluhopisy mají své výhody a nevýhody. Zatímco jedny slibují vyšší zisk a musíte u nich počítat s větším rizikem, další jsou zase bezpečnější, jenže s menšími úroky.

Ideální je proto využít ve svém investičním portfoliu různé možnosti. Tedy jak bezpečnější státní dluhopisy, tak i zajímavější firemní. Nezapomínejte si ale vždy dobře prověřit, jaké společnosti a na co půjčujete.

Zároveň se vyplatí vložit peníze také do dalších investičních příležitostí. Ať už jsou to například akcie, kryptoměny, ETF nebo komodity.

U každého správného investování totiž platí jedna důležitá zásada: na prvním místě je diverzifikace investic. Díky ní snížíte riziko ztráty a máte jistotu, že část vašeho portfolia bude vydělávat vždy.

ANKETA k článku "Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout"

Investuji do dluhopisů?
Počet odpovědí: 106

KOMENTÁŘE k článku Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR