Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Inflace

Inflace


Definice Inflace

všeobecný růst cen v ekonomice, obvykle se měří na roční bázi tzv. spotřebním košem, kde se sleduje změna cen vážené palety zboží, služeb a dalšího, opakem je deflace (pokles cenové hladiny), inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Dotazy v poradně k Inflace

P

#12389, Penzijní spoření a renta na dobu určitou, Spoření, 11.1.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně penzijního připojištění. Pokud zvolím výběr formou renty na dobu delší než 10 let, tak se mi nic nedaní, ale na druhou stranu - úročí se mi peníze nějakým způsobem? Nebo se jen čistě rozpočítává uspořená částka dělená počtem let vyplácení renty? A potom ty peníze tam leží jen tak bez úročení a znehodnocuje je inflace? To by bylo lepší jednorázově vybrat a někam je uložit.

Dobrý den,

počítá se samozřejmě i se zhodnocením snižujícího se zůstatku v průběhu vyplácení renty. Nechte si od penzijního fondu spočítat všechny varianty výplaty penzijního spoření (jednorázové vyrovnání, renta na dobu určitou, renta na dobu neurčitou) a následně si zvolte pro Vás optimální řešení. 

F

#12295, Kam uložit 2 mil. Kč, Spoření, 4.1.2021

Pokračování dotazu č. 12293: Potřebuji peníze z banky diverzifikovat (cca 2 mil. Kč), abych docílila pojištění vkladu u Poštovní spořitelny do 100 000 EUR. Na výši úroků mi až tak nezáleží, spíše na solventnosti banky a zbytečných měsíčních poplatcích. Díky

Dobrý den,

neboť jsou vklady pojištěny u všech bank stejně (do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy z pohledu rizika ztráty jsou všechny banky stejně solventní), doporučuji jako hlavní parametr pro volbu banky uvažovat úrokovou sazbu. 

Příklad: Máte-li nyní u Poštovní spořitelny uloženo cca 4,5 mil. Kč s úrokem 0,1% a jiné banky by Vám peníze úročily 0,9-2,5%, tratíte ročně na úrocích 27 000 - 92 000 Kč (s již započtenou 15% srážkovou daní). 

Zejména starší lidé si často z nostalgie říkají "jé, logo pošty, to určitě něco znamená". Ve skutečnosti to ale dnes neznamená vůbec nic. Naopak uložením peněz u Poštovní spořitelny velmi tratíte a nezískáváte za to vůbec nic navíc (ani větší jistotu než u jiných bank). 

Nezapomeňte prosím, že inflace se poslední roky pohybuje nad 3%. Peníze se Vám velmi rychle znehodnocují (za 10 let takto ztratíte skoro třetinu hodnoty). Zvažte mimo termínovaného vkladu u J&T Banky např. i státní protiinflační dluhopisy. 

JL

#11688, Jak spořit a kam uložit peníze?, Spoření, 6.11.2020

Dobrý den, mám k dispozici přes milion Kč. Peníze budou pravděpodobně ležet na mém účtu delší dobu a nechci, aby mi je znehodnotila inflace. Ale zároveň potřebuji s penězi disponovat s nějakou přijatelně krátkou výpovědní lhůtou. Prosím napište, jaké jsou všechny možnosti na úročených spořících účtech - tedy jaký dávají banky úrok a jaká je výpovědní lhůta pro vybrání peněz. Jsou nějaké možnosti i na mého 2 měsíčního syna? Předem děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

cena peněz je dnes obecně velmi nízká a tomu odpovídají i nízké úrokové sazby u spořicích produktů. Současnou inflaci (3,2%) těsně překonává pouze stavební spoření při cílové částce 140 000 Kč a pravidelných měsíčních úložkách 1 700 Kč.

Spořící účet: Hello Bank nabízí 1% bez podmínek pro vklady do 300 000 Kč (od ledna 2021 bude hranice snížena na 200 000 Kč), peníze máte kdykoliv k dispozici. Pro vyšší úložky volte J&T Banku, která s jednodenní výpovědní lhůtou nabízí úrok 0,9% pro neomezenou výši vkladu (min. vklad pro nové klienty 500 000 Kč). S výpovědní lhůtou 33 dní úrok 1% a 3 měsíce 1,1%.

Termínovaný vklad: Nejvyšší úroky nabízí J&T Banka (1,4%-2,3% pro termíny 1-5 let - během této lhůty nelze s penězi disponovat). 

Spoření pro děti lepší podmínky nenabízí (nejlepší dětské účty jsou úročeny 0,5-1%, výše vkladu omezena obvykle na 50 000 - 100 000 Kč). 

Takže pro vašeho syna určitě založte dětské stavební spoření! Nejvhodnější bude využít akce bez poplatku za založení stavebního spoření. Cílová částka bude 123.000 Kč, spořit budete 1.700 Kč za měsíc. Na úrocích váš syn za 6 let získá sice jen 3,8 tis.Kč, ale státní podpora bude činit 10,3 tis.Kč, takže celkově bude mít naspořeno 136 tis.Kč. Než váš syn dospěje, stihnete stejně uzavřít šestileté stavební spoření ještě dvakrát. To je dnes nejvýhodnější způsob jistého zhodnocení financí!

Situace v úrokových sazbách a výši státního příspěvku na stavební spoření se může za jiných finančních a politických podmínek samozřejmě změnit. Neváhejte nás tedy kontaktovat znovu, když budete zvažovat zřízení dalšího stavebního spoření.

F

#11620, Jak ochránit úspory před inflací?, Spoření, 1.11.2020

Dobrý den, 62,3% úspor mají Češi na běžných účtech, což nic neřeší. Spoření domácností, ač je v současnosti rekordní, poráží inflace a je de facto ztrátové. Jak z toho ven? Který spořicí produkt byste prosím doporučili? Nechci se vázat a chci zhodnocení "nad" inflaci. Děkuji.

Dobrý den,

podobně jako ve fyzice platí jisté zákony, tak i ve světě financí jsou obecně dané principy:

 • potenciální výnos je přímo úměrný riziku
 • výnos je přímo úměrný vázací lhůtě

 • Aneb čím rizikovější investici podstoupíte, tím vyššího zhodnocení můžete dosáhnout. U delšího termínu (zavážete-li se na delší dobu) bývá vyšší zisk. 

  Proto není možný vysoký výnos u bezrizikové investice bez vázací lhůty. Chcete-li mít peníze kdykoliv k dispozici, volte spořicí účet (nejvyšší úrok 1% nabízí Hello Bank a Equa bank). Pokud hledáte bezrizikovou investici a můžete peníze postrádat 1-6 let, volte stavební spoření (při úložce 1 700 Kč/měsíc je průměrné roční zhodnocení 3,5%) či termínovaný vklad (J&T Banka 1 rok 1,4%, 5 let 2,3%). 

  Mimo stavebního spoření ale nic současnou inflaci (3,2%) nepřekonává. A to je třeba od inzerovaného výnosu ještě odečíst srážkovou daň 15%. Primární funkcí peněz totiž není uchování hodnoty ale platební styk. Podobně úkolem centrální banky není udržení hodnoty peněz ale udržení cenové stability (která je definována inflačním cílem 2%). 

  Chcete-li porazit inflaci, bude nutné peníze investovat do Vámi vybraného aktiva, u kterého věříte, že si svou hodnotu uchová (a riziko pro Vás bude přijatelné). Nemovitosti, akcie, zlato, umění, ropa, dluhopisy, fondy - volba je na Vás. Vždy je však rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. 

  #11216, Jak spořit dětem?, Spoření, 12.9.2020

  Pokračování dotazu č. 11205: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně spořeni pro dítě. Můžete mi prosím doporučit nejlepší stavební spoření pro dítě? Jsou nějaké zásadní rozdíly ve spoření pro dospělého a spořeni pro dítě? Své bydlení mám. Mám také mikro byt na investici. Využívám Hit účet od Equa bank s 1% úrokovou sazbou. Přesto stále přemýšlím, kde bych mohla investovat peníze, samozřejmě bez rizika. Důchodové a Stavební spoření mám. Uvažuji o částce cca 8 000 Kč měsíčně jako investici s tím, že min na 5 let bych peníze nepotřebovala a spořila si pro dítě a na tzv horší časy. Děkuji Vám předem za Váš čas

  Dobrý den,

  děkuji za doplnění a chválím vaši současnou finanční situaci (byt, druhý byt na investici, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, spořící účet). Přehled produktu stavební spoření pro děti naleznete v našem srovnávači. Podmínky všech 5 stavebních spořitelen jsou velmi podobné, za nejlepší považuji ČS (neplatíte zde poplatky za sjednání spoření jako u RB a ČMSS, ale zároveň zde ani nemáte podmínku pravidelného spoření jako u Modré pyramidy a mají velmi dobrý internetbanking - na rozdíl od Monety). Rozdíly mezi stavebním spořením pro děti a dospělé nejsou (u dětských pouze některé spořitelny nabízejí odpuštění poplatku za sjednání).

  RB s úrokem 3% do 150 000 Kč na 6 měsíců Vaši otázku neřeší. Spořící účet nabídne momentálně dlouhodobě nejvíce 1% (Equa a Hello, případně 1,1% J&T Banka při fixaci na 3 měsíce pro vklady od 0,5 mil. Kč výše). Inflaci máme stále nad 3% (aktuálně 3,3%), tedy pokud byste měla své peníze uložené tzv. bezrizikově na spořícím účtu po dobu 5 let, ročně bystě tratila min. 2% - za 5 let byste si za své úspory koupila o 10% méně než dnes. 

  Spořit dětem peníze, které jim chcete předat za 10 a více let, obecně nemá moc smysl, neboť by došlo k velké ztrátě na hodnotě (i 20% a více). Kdo nemůže spořit více než pár stovek měsíčně, nemá samozřejmě na výběr a musí se spokojit se stavebním spoření, které aspoň pokryje inflaci. Kdo ale může spořit měsíčně např. 8 000 Kč, mohl by uvažovat např. o dalším investičním bytu na hypotéku. Za takovouto měsíční splátku byste získala hypotéku cca 2,3 mil. Kč s úrokem 1,79% a se splatností 30 let. To na menší byt v krajském městě či v okolí Prahy stačí. Nebude Vás trápit vysoká inflace, nebudete řešit která banka dává aktuálně na spořícím účtu o desetinu procenta méně nebo více. Hodnota nemovitostí poroste min. o inflaci a není vůbec špatný pocit mít peníze půjčené za 1,79% při inflaci 3,3 %. 

  Články o Inflace

  Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

  Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

  4.11.2020, Spoření

  …lexibilní variantou jespořicí účet. Peníze na něj můžete kdykoliv vložit i vybrat. Počítejte ale s tím, že úroky se u nějpohybují většinou do 1 %. Inflace je tedy mnohem rychlejší. Zároveň ale budouvaše úspory ztrácet svou hodnotu mnohem pomaleji, než když je necháte jen naběžném účtu. Čas od…

  Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

  Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

  15.7.2020, Spoření

  …icích účtůzpravidla nenajdete. Spořicí účty tak mají díky své flexibilitěstále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžetepeníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň mátejistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

  Úroky na spořicích účtech padají. Většina jich nepřekoná ani 1%

  Úroky na spořicích účtech padají. Většina jich nepřekoná ani 1%

  18.5.2020, Spoření

  … úrok, ale větší flexibilitaPočítejte také s tím, že ani ten nejvýhodnějšíspořicí účet vám v současnosti opravdové zhodnocení úspor nepřinese. Mírainflace se totiž už půl roku drží nad hranicí 3%. A tak vysoko úroky naspořicích účtech nesahají. Ze spořicích produktů si s ní aktuálně poradípou…

  Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

  Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

  15.4.2020, Spoření

  Vezmu první zajímavou nabídku, na kterou narazím. Takpostupuje spousta lidí při výběru stavebního spoření. Často si totiž myslí, žejednotliví poskytovatelé jim nabídnou prakticky stejné podmínky. Jenže to jeomyl. Podívejte se proto s námi, jak vybrat to nejlepší stavební spoření. I když je st…

  Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

  Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

  13.4.2020, Hypotéka

  …ení sazeb České národní banky. V březnupostupně klesly o 1,25 procentního bodu. Ještě začátkem února přitom centrální banka kvůli obavám zrostoucí inflace sazby zvýšila. Následná koronavirová pandemie, vládní opatřenía jejich dopady ji ale přiměly postoj přehodnotit a úroky snížit. Česká náro…  Banky v ČR