Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Inflace

Inflace


Definice Inflace

všeobecný růst cen v ekonomice, obvykle se měří na roční bázi tzv. spotřebním košem, kde se sleduje změna cen vážené palety zboží, služeb a dalšího, opakem je deflace (pokles cenové hladiny), inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Dotazy v poradně k Inflace

#11216, Jak spořit dětem?, Spoření, 12.9.2020

Pokračování dotazu č. 11205: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně spořeni pro dítě. Můžete mi prosím doporučit nejlepší stavební spoření pro dítě? Jsou nějaké zásadní rozdíly ve spoření pro dospělého a spořeni pro dítě? Své bydlení mám. Mám také mikro byt na investici. Využívám Hit účet od Equa bank s 1% úrokovou sazbou. Přesto stále přemýšlím, kde bych mohla investovat peníze, samozřejmě bez rizika. Důchodové a Stavební spoření mám. Uvažuji o částce cca 8 000 Kč měsíčně jako investici s tím, že min na 5 let bych peníze nepotřebovala a spořila si pro dítě a na tzv horší časy. Děkuji Vám předem za Váš čas

Dobrý den,

děkuji za doplnění a chválím vaši současnou finanční situaci (byt, druhý byt na investici, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, spořící účet). Přehled produktu stavební spoření pro děti naleznete v našem srovnávači. Podmínky všech 5 stavebních spořitelen jsou velmi podobné, za nejlepší považuji ČS (neplatíte zde poplatky za sjednání spoření jako u RB a ČMSS, ale zároveň zde ani nemáte podmínku pravidelného spoření jako u Modré pyramidy a mají velmi dobrý internetbanking - na rozdíl od Monety). Rozdíly mezi stavebním spořením pro děti a dospělé nejsou (u dětských pouze některé spořitelny nabízejí odpuštění poplatku za sjednání).

RB s úrokem 3% do 150 000 Kč na 6 měsíců Vaši otázku neřeší. Spořící účet nabídne momentálně dlouhodobě nejvíce 1% (Equa a Hello, případně 1,1% J&T Banka při fixaci na 3 měsíce pro vklady od 0,5 mil. Kč výše). Inflaci máme stále nad 3% (aktuálně 3,3%), tedy pokud byste měla své peníze uložené tzv. bezrizikově na spořícím účtu po dobu 5 let, ročně bystě tratila min. 2% - za 5 let byste si za své úspory koupila o 10% méně než dnes. 

Spořit dětem peníze, které jim chcete předat za 10 a více let, obecně nemá moc smysl, neboť by došlo k velké ztrátě na hodnotě (i 20% a více). Kdo nemůže spořit více než pár stovek měsíčně, nemá samozřejmě na výběr a musí se spokojit se stavebním spoření, které aspoň pokryje inflaci. Kdo ale může spořit měsíčně např. 8 000 Kč, mohl by uvažovat např. o dalším investičním bytu na hypotéku. Za takovouto měsíční splátku byste získala hypotéku cca 2,3 mil. Kč s úrokem 1,79% a se splatností 30 let. To na menší byt v krajském městě či v okolí Prahy stačí. Nebude Vás trápit vysoká inflace, nebudete řešit která banka dává aktuálně na spořícím účtu o desetinu procenta méně nebo více. Hodnota nemovitostí poroste min. o inflaci a není vůbec špatný pocit mít peníze půjčené za 1,79% při inflaci 3,3 %. 

K

#11147, Jednorázové navýšení důchodu, Exekuce a insolvence, 4.9.2020

Dobrý den, jak je možné, že zde píšete, že 5 000 Kč co mají dostat důchodci v prosinci bude podléhat srážkám co se týče insolvence a exekuce? Pokud je mi známo, tak návrh je, že se na tento příspěvek nebude vztahovat ani insolvence ani exekuce ani příspěvek na bydlení. 

Dobrý den,

jak píšete, jedná se zatím pouze o návrh, který se již několikráte změnil a doposud nebyl schválen (nejdříve byla slíbena seniorům měsíční valorizace nad zákonnou výši, později jednorázové zvýšení důchodu). Je tedy stále možné, že důchodci např. nedostanou nic - už proto, že k tomuto navýšení není důvod (seniorům se příjem během krize koronaviru nesnížil a vyšší seniorská inflace je již zohledněna ve valorizačním mechanismu). 

Pokud by došlo k jednorázovému navýšení důchodů o 5 000 Kč (tak jak se slibuje nyní), zůstane většině dlužníků jen 33 % z této částky (u více příjmových seniorů třeba také nic - konkrétní číslo bude vždy záviset na výši celkového příjmu a počtu vyživovaných osob). Aby k tomuto nedošlo, nesmělo by se jednat o navýšení důchodu ale o sociální dávku nepodléhající insolvenčním/exekučním srážkám (podobně jako např. dávky v hmotné nouzi). 

Většina tazatelů je s tímto obeznámena a nebere navýšení důchodu o 5 000 Kč jako hotovou věc. Proto se také ptají "když bude důchod navýšen" a my odpovídáme "za tohoto předpokladu", neboť je to stále v úrovni "coby kdyby". 

M

#10529, Kde sjednat penzijní spoření?, Spoření, 23.6.2020

Dobrý den, u koho byste doporučil uzavřít doplňkové penzijní spoření? Je podle Vás optimální vklad 1 000 Kč měsíčně? U uzavírání si jako zákazník volím do jakých fondů to vkládám? Jak to funguje? Je něco konkrétního co byste mi prosím ohledně spoření doporučili? Děkuji

Dobrý den,

máte na výběr z 8 penzijních společností. Každá penzijní společnost nabízí 3 fondy (konzervativním, vyvážený a dynamický):

  • Konzervativní - nízké riziko, nízký výnos. 
  • Vyvážený - střední riziko, střední výnos
  • Dynamický - vyšší riziko, vyšší výnos

Výše poplatků za správu peněz je regulována zákonem (všude stejná), tedy fond vybírejte čistě podle výnosnosti - v tom Vám pomůže náš srovnávač penzijního spoření.

Mladým se spíše vyplatí vyvážený nebo dynamický fond (podstupují riziko, ale v delším horizontu spíše vydělají a úspory jim neznehodnotí inflace), několik let před důchodem bude lepší volit vyvážený či konzervativní fond (neriskovat výkyv hodnoty fondu těsně před výběrem peněz). 

Výše úložky opět závisí na věku a vaší představě, kolik byste si chtěla do důchodu našetřit. Velmi zjednodušeně - pokud budete chtít v penzi pobírat 3 000 Kč měsíčně po dobu 20 let, pak by bylo záhodno 20 let měsíčně spořit 3 000 Kč. 

Za prvních ukládaných 1 000 Kč získáte od státu měsíčně příspěvek 230 Kč, za dalších až 2 000 Kč pak slevu na dani (15% z uložených peněz získáte v rámci ročního zúčtování daní zpět). Více než 3 000 Kč nemá smysl ukládat.

JF

#9221, Termínovaný vklad pro seniora, Spoření, 11.3.2020

Dobrý den, chtěl bych převést peníze z Banky Creditas na běžný účet. Jsem senior a mám také založený běžný účet u Poštovní spořitelny v Krnově kde bydlím. Chci založit terminovaný vklad na 5 let nad 500 000 Kč a rád bych převáděl ročně úroky z J&T Banky na můj účet v Krnově. Potřeboval bych vědět, jaké jsou poplatky a jak mám postupovat při sjednání online.

Dobrý den,

převody peněz zadané přes internetbanking z Creditas i J&T Banky jsou bez poplatků. Smlouvu s J&T Bankou můžete uzavřít online, banka za Vámi zdarma vyšle kurýra s podpisem smlouvy. Chcete-li uložit peníze na 5 let, doporučil bych spíše protiinflační Dluhopis Republiky, který nabízí úrok ve výši "inflace + 0,5%". Přestože J&T Banka nabízí na termínovaných vkladech nejvyšší úroky (5 let 2,8%), ani takto vysoké zhodnocení nepřekonává aktuální inflaci (3,7%). Zatímco protiinflační Dluhopis Republiky můžete každý rok bez sankce prodat (získat peníze zpět včetně úroků), u termínovaného vkladu byste na peníze nesměl sáhnout po dobu 5 let. Peníze můžete coby senior v pokročilém věku potřebovat dříve než za 5 let.

MA

#8424, Inflace, Osobní a rodinné finance, 5.1.2020

Dobrý den, dcera se zetěm mi splácí pozemek. Cena byla 900 000 Kč. Od 1.1. 2017 mi splácí 5 000 Kč/měs., resp. 60 000 Kč/rok. Máme dohodu splátek bez úroků, ale s inflační doložkou. Dotaz: Jaká je míra inflace za tři roky 2017, 2018, 2019 - o kolik korun máme navýšit splátky od 1.1.2020? Kde zjistím míru inflace, tedy navýšení splátek vždy od 1. ledna každého dalšího roku? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

inflaci měří a na svém webu uvádí Český statistický úřad (2017: 2,5%, 2018: 2,1%). Finální číslo za rok 2019 nebylo doposud zveřejněno, ale bude blízké 3%. 

Články o Inflace

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020, Spoření

…icích účtůzpravidla nenajdete. Spořicí účty tak mají díky své flexibilitěstále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžetepeníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň mátejistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

Úroky na spořicích účtech padají. Většina jich nepřekoná ani 1%

Úroky na spořicích účtech padají. Většina jich nepřekoná ani 1%

18.5.2020, Spoření

… úrok, ale větší flexibilitaPočítejte také s tím, že ani ten nejvýhodnějšíspořicí účet vám v současnosti opravdové zhodnocení úspor nepřinese. Mírainflace se totiž už půl roku drží nad hranicí 3%. A tak vysoko úroky naspořicích účtech nesahají. Ze spořicích produktů si s ní aktuálně poradípou…

Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

15.4.2020, Spoření

Vezmu první zajímavou nabídku, na kterou narazím. Takpostupuje spousta lidí při výběru stavebního spoření. Často si totiž myslí, žejednotliví poskytovatelé jim nabídnou prakticky stejné podmínky. Jenže to jeomyl. Podívejte se proto s námi, jak vybrat to nejlepší stavební spoření. I když je st…

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

13.4.2020, Hypotéka

…ení sazeb České národní banky. V březnupostupně klesly o 1,25 procentního bodu. Ještě začátkem února přitom centrální banka kvůli obavám zrostoucí inflace sazby zvýšila. Následná koronavirová pandemie, vládní opatřenía jejich dopady ji ale přiměly postoj přehodnotit a úroky snížit. Česká náro…

Poslední šance sjednat si termínovaný vklad. Brzy mohou sazby výrazně klesnout.

Poslední šance sjednat si termínovaný vklad. Brzy mohou sazby výrazně klesnout.

10.4.2020, Spoření

…kupují. Tímpádem se nedá čekat žádné výrazné zdražování. Potvrzují to i evropská data. Podle prvníchodhadů Eurostatu byla v celé eurozóně březnová inflace pouze 0,7%. O měsíc dřívto přitom bylo 1,2%. Experti navíc předpokládají, že návrat knormálu zabere několik měsíců. A než se ekonomika dos…Banky v ČR