Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete
24.6.2020, Akcie a investice

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný roční výnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investování do zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondů stále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad, které vám investování usnadní.

Že jsou investice do akcií nejlepším způsobem zhodnocení peněz, potvrzují různé výzkumy. A také historické statistiky amerického akciového indexu S&P 500. Podle jeho dat přinesly akcie od roku 1900 do roku 2020 průměrný roční výnos 9,67 %.

Za posledních 10 let je navíc tato hodnota ještě vyšší.

Proto by vložení peněz do akcií či fondů mělo být součástí portfolia každého investora. Abyste ale vybrali tu nejlepší kombinaci výnosu a rizika, musíte předem zvážit několik faktorů.

1. Chcete své investice aktivně ovládat?

První a zcela zásadní rozhodnutí je, jestli budete sami rozhodovat o tom, do kterých akcií své peníze vložíte. Nebo zda to necháte na investiční společnosti.

Výhoda první varianty je jasná. Vše máte ve svých rukou. Sami určíte, kdy a kam vložíte peníze a kdy které akcie prodáte. Navíc neplatíte provize žádnému správci.

Jenže také musíte akciový trh důkladně sledovat. A dobře mu rozumět. Sami totiž sestavujete přesnou podobu svého investičního portfolia a svým chováním ovlivňujete jeho úspěšnost.

Pokud zvolíte prostředníka, téměř o nic se starat nemusíte. Pouze se s ním domluvíte na své strategii a investičním horizontu. Podle toho pak správce vybere vhodný fond a vaše peníze do něj vloží.

Investici samozřejmě i dál průběžně hlídá. A případně upravuje tak, aby vám přinesla co nejvyšší zisk s mírou rizika, která je pro vás přijatelná.

2. Chcete vybírat konkrétní akcie?

I když se rozhodnete nakupovat a prodávat akcie sami, nemusíte si vybírat konkrétní firmy, do nichž své peníze vložíte. Můžete využít také indexové fondy.

V jejich případě si vyberete fond, který kopíruje vybraný burzovní index. Díky tomu máte jistotu, že vaše investice budou mít srovnatelnou výkonnost jako tento index. A nemusíte se bát, že vložíte peníze do nepravé společnosti.

Tato varianta tedy bývá bezpečnější než aktivní investování do akcií.

3. Máte naplánovaný investiční horizont?

Bez správně stanoveného investičního horizontu nemůžete být dlouhodobě úspěšní. Snadněji se totiž necháte vyvést z rovnováhy krátkodobými výkyvy trhu nebo budete náchylnější ke zbytečně riskantním krokům.

A jak si investiční horizont stanovit?

Je to v zásadě jednoduché. Záleží na tom:

  • co je cílem vašeho investování
  • a jak dlouho se bez daných peněz můžete obejít.

Pokud si chcete pomocí investic zajistit peníze na důchod, měl by investiční horizont odpovídat době, která vám zbývá do penze. A jestli chcete znásobit peníze určené na studia vašich dětí, spočítejte si, za jak dlouho je budou potřebovat.

Vždy přitom pamatujte, že krátkodobé výkyvy jsou u investic obvyklé. Nenechte se jimi proto vyvést z rovnováhy. Pokud budete zbytečně panikařit, peníze vám to obvykle neušetří. Naopak spíš proděláte.

Zároveň investujte jen peníze, u kterých víte, že je v daném období nebudete potřebovat. Ať za dva roky neprodáváte část akcií jen proto, že chcete nové auto.

Pokud by v tu dobu trh krátkodobě klesl, zbytečně byste prodělali. A když uvidíte jeho následný růst, naštve vás to dvojnásob.

4. Víte, jakou zvolíte strategii?

S investičním horizontem úzce souvisí také investiční strategie.

Její přesná podoba se odvíjí hlavně od toho, jaké riziko jste ochotní při cestě za výnosem podstoupit. Přestože s určitým rizikem musíte při investování do akcií počítat vždycky, jeho míru můžete ovlivnit.

Zpravidla přitom platí, že:

  • u dlouhodobého investičního horizontu (víc než 10 let) můžete zpočátku víc riskovat
  • a když naopak pracujete jen s krátkodobým horizontem, měli byste být opatrnější.

Strategii ale nezapomeňte průběžně měnit. Podle toho, kolik let z naplánovaného horizontu vám ještě zbývá.

5. Víte, jak složíte své portfolio?

Podle nastavené strategie nakonec sestavte přesnou podobu svého investičního portfolia.

A to nejen s ohledem na konkrétní akcie či fondy, ale také s přihlédnutím k dalším oblastem, do kterých vložíte své peníze. Právě diverzifikace investic vám totiž pomůže výrazně snížit riziko.

A co tedy můžete do svého portfolia také zařadit? Například:

  • dluhopisy,
  • nemovitosti,
  • drahé kovy
  • nebo kryptoměny.

Peníze do jednotlivých oblastí rozdělte podle toho, jak odvážnou investiční strategii zvolíte.

Pokud je pro vás na prvním místě bezpečnost, dejte ve svém portfoliu větší prostor dluhopisům, nemovitostem nebo zlatu.

A jestli plánujete víc riskovat, klidně dejte větší důraz na bitcoin nebo na odvážnější akcie.

I v tom nejodvážnějším portfoliu ale musí mít své místo konzervativnější složky. A naopak i nejdefenzivnější strategie musí obsahovat odvážnější prvky.

Jen tak budete opravdu úspěšní.

ANKETA k článku "Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete"

Investujete do akcií?
Počet odpovědí: 106

KOMENTÁŘE k článku Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR