Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kryptoměna

Kryptoměna


Definice Kryptoměna

je virtuální digitální měna - novodobý ekvivalent peněz. Kryptoměna umožňuje převádět prostředky kamkoliv ve světě v řádu sekund za relativně nízké poplatky. Virtuální měny není podložená žádným klasickým aktivem - je založená jen na nabídce poptávce a investorů. Její cena může být také ovlivňována limitovaným množstvím (konečný objem emise, nebo předem stanovený objem digitální měny k vytěžení). Název "kryptoměna" je odvozen od asymetrické kryptografie (šifrování), které se odehrává decentralizovaně při řetězení digitálních transakcí v peer-to-peer sítích.

Chcete-li získat kryptoměnu můžete ji nakoupit, nebo těžit. Pro nákup stačí se registrovat u některé krypto burzy, nebo u krypto brokera. Pro těžbu musíte pořídit speciální jednoúčelové PC stroje složené ze základové desky a grafických karet nebo disků. Potom utrácíte prostředky na elektrickou energii a když je vše dobře nastavené přibývají vám na účtu kryptoměny.

Vlastnit kryptoměnu můžete vždy jen formou elektronického záznamu. Lze to prostřednictvím elektronické krypto peněženky (aplikace v mobilu nebo na webu), nebo rovněž v hardverovém trezoru (podobný USB klíči).

Nejznámějším zástupcem kryptoměn je Bitcoin. Celkový počet měn a jejich tržní kapitalizace se stále mění - aktuálně jich je přibližně 6 tisíc. Proto má smysl dále jmenovat jen např. Bitcoin Cash, Dash, EOS, Ethereum, IOTA, Litecoin, Monero, NEO, Ripple, Tether, Zcash.

Kryptoměny si zakládají na tom, že jsou neovlivnitelné zásahem států či centrálních bank. Nelze je např. devalovat, tisknout, apod. Státy ale krypto již evidují jako nástroj jak se vyhnout centrálnímu řízení. Proto se určitě budou pokoušet zakazovat těžbu, držbu, či placení kryptoměnou. To finálně může mít významný vliv na nabídku a poptávku po kryptoměně a tím i na její cenu na trhu.Dotazy v poradně k Kryptoměna

JH

#14966, Chtěla bych se proinvestovat z bankrotu, Exekuce a insolvence, 2.8.2021

Pokračování dotazu č. 14959: Dobrý den, budu s tím muset na Policii, je to podvod. V bance jsem zažádala o vrácení plateb, které šly přes Binance. Alespoň kdyby ty se mi vrátily, byla bych velmi šťastná. Myslíte že mám šanci na vrácení? Ještě jeden dotaz. Mám účet u Bitstock. Mohu nakupovat BTC a prodávat ze ziskem když jsem v insolvenci? Mohu mít vůbec tento účet?

Dobrý den,

šance na vymožení peněz z podvodníka v zahraničí je téměř nulová. Investiční účet v insolvenci mít můžete, ale spíše bych Vám doporučil se soustředit na splácení závazků a nehazardovat s kryptoměnami. Kryptoměny jsou vysoce rizikové, doporučuje se do nich investovat jen takové množství peněz, jehož ztráta Vás existenčně neohrozí. Vy jste v osobním bankrotu a peněz nazbyt určitě mnoho nemáte. Vyhněte se této loterii obloukem, štěstí Vás zde nečeká (naopak je možné, že zase naletíme podvodníkům). 

L

#14639, Zdanění kryptoměn, Daně, 23.6.2021

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně danění kryptoměn. Dočetla jsem se, že se daní i směna jedné kryptoměny na druhou. Přivydělávám si tradingem tokenů na binance smart chainu a denně udělám třeba 10 transakcí, samozřejmě si vedu zápisy. Nicméně jsou dny, kdy nastane situace, že 5 mincí mi vydělá např. 5 000 Kč a dalších 5 investic se mi nepodaří a vydělaných 5 000 Kč prodělám - výsledkem mého dne je tedy výdělek nulový. Musím i přesto danit ten zisk 5 000 Kč nebo si od něj mohu odečíst ztrátu na těch neúspěšných investicích a jsem tak na základu 0? Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji Vám!

Dobrý den,

oproti zisku z kryptoměn můžete započít ztrátu, kterou jste realizovala obchodováním kryptoměn ve stejném zdaňovacím období. Funguje to stejně jako s akciemi - tj. na konci roku uděláte soupis uzavřených obchodů a součty jednotlivých zisků a ztrát vytvoří váš celkový roční zisk, či ztrátu. 

Takže bude dobré, když budete "finančně plánovat" ještě před koncem roku! Např. pokud byste byla v zisku a držela jste pozice v kryptu s tržní cenou nižší než je vaše nákupní cena, tak stačí poslední obchodní den kryptoměnu prodat a za stejný kurs koupit. Takto realizujete daňovou ztrátu a kryptoměna vám v portfoliu zůstane. Prověřte ale předem transakční náklady - ať na nich neutratíte více než bude vaše úspora na daních!

Chcete-li znát více detailů kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.

P

#14256, Insolvence a kryptoměny, Exekuce a insolvence, 17.5.2021

Dobrý den, nyní čekám na finální schválení insolvence soudem, s mým platem mi to vychází na 3 roky. Z poslední výplaty co mi nyní zbyla celá jsem trochu zainvestoval do kryptoměn. Je to jen pár korun ale zajímalo by mne, jak by se k tomuto stavěl insolvenční soud v případě, že by mnou zakoupená kryptoměna měla třeba za rok či více několika násobně vyšší hodnotu. Byl bych povinen ji prodat a vydat k zpeněžení? Nebo je to jen čistě moje osobní věc a v případě že si měnu budu držet na burze a nesměním ji za koruny tak mi zůstane? Díky za odpověď.

Dobrý den,

insolvence se obvykle řeší splátkovým kalendářem a zpeněžením majetku. Pokud byste získal během insolvence hodnotnější majetek (např. byste zbohatl na kryptoměnách), ins. správce by pravděpodobně nařídil zpeněžení majetku a z výtěžku by umořil vaše dluhy.

Vždy bude záležet na tom jak pečlivě bude pracovat váš insolvenční správce? Tedy například jak často bude ověřovat zda jste nějaký nový majetek nenabyl. A také jestli bude ověřovat ve veřejných registrech, nebo i z jiných zdrojů? Kryptoměny jsou aktivum, které je těžko dohledatelné a prokazatelné. Existuje sice evidence v blockchainu, ale tam nemají úřady přístup tak jako do jiných registrů.

Formálně, podle zákona, byste měl samozřejmě správci poskytovat veškerou součinnost a sdělovat mu jakékoliv nové informace o stavu vašeho majetku.

P

#14173, Nezvykle vysoká příchozí platba, Platba, 8.5.2021

Dobry den, na svuj euro ucet vedeny ve FIO bance si planuji zaslat z kryptoburzy vetsi castku (do 2M). Hrozi mi nejake problemy ze strany banky? Pripadne jak jim predejit? Dekuji

Dobrý den,

banka se Vás pravděpodobně zeptá, kde jste k penězům přišel (na základě platné AML legislativy musí zkoumat původ peněz u nestandardních transakcí). 

Neměl byste také zapomenout na zdanění případných zisků z podnikání s kryptoměnami. Chcete-li znát více detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.

D

#13868, Kryptoměny a daně, Daně, 14.4.2021

Dobrý den, mám dotaz, nakoupil jsem danou částku kryptoměny a chci si ji dát na hardwarovou peněženku. Je to teda přemístění "obsahu" peněz, ale ne žádný výběr zisku, daní se to nějakým způsobem nebo to nemá žádný vliv? Děkuji Mějte hezký den. 

Dobrý den,

přesun kryptoměn z jedné kapsy do druhé není předmětem daně z příjmu (daní se pouze zisk z prodeje).  Kryptoměna vám stále zůstává - jen se mění médium, na kterém ji máte uloženu. Zřejmě tedy ze SW aplikace na HW peněženku. Každopádně doporučuji, abyste si vedl důkladnou evidenci, ať případné kontrole můžete předložit důkazy.

Předpokládáme ale že kryptoměnu kupujete kvůli zisku? Chcete-li znát více detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.

Články o Kryptoměna

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

2.7.2021, Daně

… navíc se na ně nevztahuje téměř žádné osvobozeníprávě proto, že v zákonech ještě nejsou zapracovány. Daň musejí odvádět jak zaměstnanci,kteří s kryptoměnami jen obchodují, tak OSVČ nebo firmy, které je těží, či zaně prodávají své zboží a služby.  Informace uvedené v textu nejsou definitiv…

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

23.7.2019, Akcie a investice

…sla za 10 minut o víc než 10 %. Odborníci všakupozorňují, že investice do bitcoinu je v naprosté většině případů výhodná. Kdnešnímu datu je tato kryptoměna na trhu už 3 838  dní. A statistiky ukazují, že se investice dobitcoinu vyplatila v 3 796  dnech. To jevíc než 98% doby, kdy je tatokr…

Jak funguje odložená platba a kolik vás to bude stát

Jak funguje odložená platba a kolik vás to bude stát

29.4.2019, Komerční sdělení

…ším co nejrozsáhlejšímportfoliem možností dopravy a plateb. Nakoupit teď, zaplatit pozdějiPosledním takovýmhitem bylo zapojení možnosti zaplatit kryptoměnami, nejčerstvější novinkou jepak odložená platba. Ta má ambice nahradit zastaralý způsob doručování zboží dobírkou.Odloženou platbu zák…Banky v ČR