Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kryptoměna

Kryptoměna


Definice Kryptoměna

je virtuální digitální měna - novodobý ekvivalent peněz. Kryptoměna umožňuje převádět prostředky kamkoliv ve světě v řádu sekund za relativně nízké poplatky. Virtuální měny není podložená žádným klasickým aktivem - je založená jen na nabídce poptávce a investorů. Její cena může být také ovlivňována limitovaným množstvím (konečný objem emise, nebo předem stanovený objem digitální měny k vytěžení). Název "kryptoměna" je odvozen od asymetrické kryptografie (šifrování), které se odehrává decentralizovaně při řetězení digitálních transakcí v peer-to-peer sítích.

Chcete-li získat kryptoměnu můžete ji nakoupit, nebo těžit. Pro nákup stačí se registrovat u některé krypto burzy, nebo u krypto brokera. Pro těžbu musíte pořídit speciální jednoúčelové PC stroje složené ze základové desky a grafických karet nebo disků. Potom utrácíte prostředky na elektrickou energii a když je vše dobře nastavené přibývají vám na účtu kryptoměny.

Vlastnit kryptoměnu můžete vždy jen formou elektronického záznamu. Lze to prostřednictvím elektronické krypto peněženky (aplikace v mobilu nebo na webu), nebo rovněž v hardverovém trezoru (podobný USB klíči).

Nejznámějším zástupcem kryptoměn je Bitcoin. Celkový počet měn a jejich tržní kapitalizace se stále mění - aktuálně jich je přibližně 6 tisíc. Proto má smysl dále jmenovat jen např. Bitcoin Cash, Dash, EOS, Ethereum, IOTA, Litecoin, Monero, NEO, Ripple, SOL, Tether, Zcash.

Kryptoměny si zakládají na tom, že jsou neovlivnitelné zásahem států či centrálních bank. Nelze je např. devalovat, tisknout, apod. Státy ale krypto již evidují jako nástroj jak se vyhnout centrálnímu řízení. Proto se určitě budou pokoušet zakazovat těžbu, držbu, či placení kryptoměnou. To finálně může mít významný vliv na nabídku a poptávku po kryptoměně a tím i na její cenu na trhu.

Chcete-li zjistit jak zdanit zisky z kryptoměny, stačí si přečíst náš článek v sekci daně.Dotazy v poradně k Kryptoměna

HP

#15653, Kryptoměny a paušální daň, Akcie a investice, 20.10.2021

Dobrý den, vzhledem k současné situaci bych ráda něco ze svých úspor použila na nákup kryptoměn. Nejedná se o vysokou částku, jsem ale v režimu paušální daně a zajímá mě, jak se na takové transakce pohlíží z daňového pohledu.

Dobrý den,

obchodování s kryptoměnami se Vám nepočítá do limitu 1 mil. Kč pro neplátce DPH (o paušální daň byste tak nepřišla). 

Důrazně ale doporučuji jakékoliv investice do kryptoměn zvážit! Investice do kryptoměn jsou velmi rizikové. Vývoj kurzu kryptoměn je velmi divoký. Výjimkou nejsou pohyby v desítkách procent denně nahoru či dolů. Argumenty pro růst či pokles kurzu kryptoměny často investor dohledává jen těžko.

Navíc se zde vyskytuje mnoho podvodníků a v poslední době je téměř každá druhá nabídka na investování do kryptoměn podvodem (falešný broker, falešná investiční aplikace, atd.). 

Pokud máte zájem se dozvědět více informací o zdanění výnosů z kryptoměn, neváhejte si přečíst náš komplexní článek v sekci daně.

J

#15573, Kryptoměny a DPH, Daně, 12.10.2021

Jsem zaměstnanec a na vedlejší činnost provozuji zámečnictví-obráběčstvi na ŽL. Obrat mám u této vedlejší činnosti cca. 900.000 Kč/rok, nejsem plátce DPH a daním paušálně 80/20. Mohu zisk z kryptomeny dát do kolonky ostatni příjem? 

Pokud totiž v jednom měsíci 50x opakovaně koupím a ihned prodam kryptoměnu, pokaždé třeba za 100.000 Kč, zisk v tomto měsíci by na těchto transakcich byl např. 300.000 Kč a obrat 5.300.000 Kč. Zvýšil by se mi obrat za posledních 12 měsíců nad 1 000 000 Kč a musel bych se přihlásit k placení DPH. Navíc nevim, zda bych mohl nadále danit 80/20. 

Musím dodat, že do krypta chci investovat již zdaněné peníze ze svých úspor. Nikoli z firemních, ještě nezdaněnych peněz z OSVČ na vedlejšáku. Navíc krom zámečnictví nemám žádný jiný ŽL. Můžu aplikovat takový příjem z výnosů z obchodovani na burze s kryptoměnou, do kolonky vedlejší příjem? Dekuji J.

Dobrý den,

obchodování s kryptoměnami se nepočítá do limitu 1 mil. Kč pro neplátce DPH. S obratem 900 000 Kč můžete nadále pokračovat jako neplátce DPH a uplatňovat výdajový paušál. Na obchodování s kryptoměnami též nepotřebujete živnost (ta je třeba pouze pro těžbu kryptoměn). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn.

D

#15558, Zdanění kryptoměn, Daně, 11.10.2021

Dobrý den, je potřeba pro stakování kryptoměn živnostenský list? Děkuji

Dobrý den,

pro tento případ zatím není precedens. Živnostenský list je třeba pro těžbu kryptoměn. Staking je z technického hlediska součástí miningu, ale výsledkem stakingu není nově vytěžená kryptoměna, ale odměna za participaci. Těžko soudit, s jakým výkladem přijde FÚ.

KS

#15551, Kryptoměny a DPH, Akcie a investice, 11.10.2021

Dobrý den, 1. Počítá se obrat z tradování kryptoměn do milionového limitu pro nutnost placení DPH? Jedná se o fyzickou osobu s živnostenským listem v oboru, který není tradování kryptoměn. Tradování tedy není hlavní ani pravidelnou činností. Pro jednoduchost řekněme, že vydělám 750 000 Kč svou hlavní činností podnikání a díky nárůstu hodnoty kryptoměn mohu realizovat "jednorázový" zisk 500 000 Kč, který vznikl nákupem kryptoměny za 500 000 Kč a jejím prodejem za 1 000 000 Kč. Musím se v takovém případě přihlásit k placení DPH? 2. Pokud jsem živnost obnovil v polovině roku, do tě doby jsem byl zaměstnaný a vydělal jsem 300 000 Kč hrubé mzdy, poté jsem teprve vydělal 450 000 Kč v podnikání, mění to něco na situaci? Započítávají se obě tyto částky do limitu pro DPH? Moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den,

obchodování s kryptoměnami (nákup, prodej) se nepočítá do limitu 1 mil. Kč, od kterého se stáváte plátcem DPH. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

#15515, Bitcoiny, Podvod, 6.10.2021

Dobrý den, asi před rokem jsem se z hlouposti zaregistroval u podvodné zahraniční firmy na obchodování s kryptoměnami. Společnost se jmenuje BitcoinEra. Jen jsem zadal jméno, e-mail a telefon. Potom jsem jim v telefonátu sdělil svůj věk a možná adresu (s tou si teď nejsem jistý). Neustále mi volali a já jim vždy říkal, že nic nechci, ale oni i nadále volali. Dále už jsem to ignoroval a oni přestali. Asi před týdnem znovu začali. Poslali mi e-mail s tím, že je má pozornost potřeba u mého účtu. A spoustu jinych mailů. Já se teď jenom bojím, jestli po mně nebudou něco vymáhat nebo aby nezneužili mé údaje. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vámi uvedené údaje naštěstí zneužitelné nejsou. Podvodníky ignorujte a jejich emaily označujte za spam.

Články o Kryptoměna

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice

…coinu vliv. Na květnovém pádu se podepsal i postoj Číny.Zakázala totiž finančním institucím a platebním společnostem poskytovat službyspojené s kryptoměnami. Peking navíc investory varoval předobchodováním s nimi. A podobně se k virtuálním měnám staví také indickácentrální banka. Stačí j…

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

2.7.2021, Daně

… navíc se na ně nevztahuje téměř žádné osvobozeníprávě proto, že v zákonech ještě nejsou zapracovány. Daň musejí odvádět jak zaměstnanci,kteří s kryptoměnami jen obchodují, tak OSVČ nebo firmy, které je těží, či zaně prodávají své zboží a služby.  Informace uvedené v textu nejsou definitiv…

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

23.7.2019, Akcie a investice

…sla za 10 minut o víc než 10 %. Odborníci všakupozorňují, že investice do bitcoinu je v naprosté většině případů výhodná. Kdnešnímu datu je tato kryptoměna na trhu už 3 838  dní. A statistiky ukazují, že se investice dobitcoinu vyplatila v 3 796  dnech. To jevíc než 98% doby, kdy je tatokr…

Jak funguje odložená platba a kolik vás to bude stát

Jak funguje odložená platba a kolik vás to bude stát

29.4.2019, Komerční sdělení

…ším co nejrozsáhlejšímportfoliem možností dopravy a plateb. Nakoupit teď, zaplatit pozdějiPosledním takovýmhitem bylo zapojení možnosti zaplatit kryptoměnami, nejčerstvější novinkou jepak odložená platba. Ta má ambice nahradit zastaralý způsob doručování zboží dobírkou.Odloženou platbu zák…Banky v ČR