Ocitnout se ve finančních potížích, mít nedoplatky na hypotéce nebo nebýt schopen vyrovnat svoje dluhy je stresující a traumatické. Nesnažte se to překonat sami. Využijte bezplatnou pomoc a dostupné poradenské služby. Problémy nepřehlížejte a nevěřte, že zmizí. Nezmizí. Určitě to sdělte vaší bance a dalším věřitelům – v tomto případě mlčeti není zlato.
Podle Bankovního kodexu se musejí banky zabývat případy finančních potíží klientů s pochopením a vstřícně. Banky chtějí peníze zpátky, ale vědí, že většina finančních potíží je způsobena okolnostmi, které se staly mimo klientovu kontrolu, jako je ztráta zaměstnání pro nadbytečnost, nemoc, selhání vztahu, atd. Vždy se pokusí s vámi záležitost prodiskutovat a budou se chtít dohodnout na vzájemně přijatelném východisku.
Existují také bezplatné a nezávislé poradenské služby pro oblast dluhů, jejichž znalosti můžete využít, pokud se sami necítíte na to, abyste jednali s vaší bankou. Uvědomte si, že pokud to vaší bance nesdělíte osobně nebo prostřednictvím nějaké poradenské agentury, je pro pracovníky banky obtížná vstřícnost, pochopení a důvěra k vám.
Čím otevřeněji a upřímněji o problému a příčinách informujete, tím více vám bude banka ochotna pomoci.
Vypracujte reálný rozpočet. Určete si, co můžete udělat pro to, abyste zvýšili svůj příjem a snížili výdaje. Přesvědčte se, že pobíráte veškeré sociální dávky, na něž máte nárok. Banky.cz vám přináší další část informačního materiálu, který vám může pomoci. Týká se vedení rozpočtu.
Předložte svůj rozpočet vaší bance a pokuste se domluvit na způsobu jednání. Máte naději, že získáte změnu splátek do té doby, než se zase znovu vzpamatujete.
Banky shánějí věrohodnou informaci, která by jim pomohla posoudit, zda můžete všechno splatit. Pokud se pokusíte nějaké peníze před bankou zatajit a ona to následně zjistí, začne se na váš případ dívat jinak a vy můžete skončit i u soudu.
Nepřeceňujte své možnosti splácení. Pokud to uděláte a nebudete schopni dodržovat splátkový kalendář, budete trvale v prodlení.
Tam, kde je opravdová finanční nouze, je v zájmu banky totéž, co by mělo být i vaším cílem - najít schůdné řešení.
Každá banka má své postupy. Obecně řečeno, banka:
Mnoho lidí s užitkem využívá rady odborníků na úvěrové poradenství (finanční poradce). Ti, kteří jsou uvedeni níže, jsou dobrovolní, důvěryhodní, nezávislí a velmi renomovaní.
Jestliže se obáváte komunikace přímo s vaší bankou (nebo s jinými vašimi věřiteli), tak vám nezbývá než jednat přes finančního poradce.
Jsou také bezplatné telefonické linky služeb, kde vám dají okamžitou pomoc a radu.
Podle Bankovního kodexu budou banky spolupracovat s kteroukoliv z nezávislých agentur a úřadů sdružujících finanční poradce, pokud je o to požádáte. Z důvodů ochrany osobních údajů to však není možné bez vašeho souhlasu. Proto vás poradenská agentura nejspíš požádá o podpis formuláře, který bude opravňovat vaši banku k projednávání vaší záležitosti s vaší agenturou/poradcem.
Přivlastnění vašeho domu nebo jiného majetku, kterým ručíte, bude použito až jako úplně poslední možnost, když se všechny pokusy o náhradní řešení ukážou jako marné.
Kromě toho, nedosáhne-li vaše banka dohody s vámi – a zejména, bude-li i soudní rozhodnutí proti vám, budou všechny podrobnosti předány agentuře sledující úvěrovou kázeň/ provozující registr dlužníků. Pokud si později budete chtít vypůjčit peníze, všechny banky si v tomto registru budou moci prověřit váš záznam. Záznamy dokazující špatnou platební morálku vám pravděpodobně vaši vyjednávací pozici u bank zcela znemožní. Jediný, kdo vám za této situace možná půjčí, jsou nebankovní subjekty, které mají riziko pokryté hodně vysokým úrokem
Pokud jste nespokojeni nebo znepokojeni ze způsobu, jakým banka vyřizuje vaše finanční potíže, můžete vaší bance adresovat stížnost. Nápomocný by vám mohl být článek „Jak si stěžovat na vaší banku“.
Dědictví je tématem většinou smutným. Ale jde o součást života, a tak nemá smysl před ním (jakožto tématem) zavírat oči. Zůstavitel někdy závěť sepíše, často se ale žádná nenajde. Občanský zákoník umožňuje uzavřít dědickou smlouvu právě mezi zůstavitelem a dědicem. Kdo musí dědit vždycky a koho lze ze závěti vynechat? Kdo dědí, když se závěť nenašla? Dá se dědická smlouva beztrestně porušit? A co když po zůstaviteli zbudou jen dluhy?
Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?
Chystáte se pracovat v zahraničí a hodilo se vám penzijní pojištění v cizině? Koncem března 2022 startují nové evropské osobní penzijní produkty, které budou plně přenositelné mezi zeměmi EU. To značně usnadní život všem na penzi spořícím občanům, stěhujícím se za prací do jiné země. A že s přenosem penzijka bývají komplikace, dokazují i časté dotazy z evropské poradny pro spotřebitele.
Malé banky reagují okamžitě, větší avizují změnu od prosince. České banky skokově vylepšují výnos ze spoření. To vše návazně na šokové rozhodnutí ČNB. Růst základní úrokové sazby (2T Repo) o 125 bps na 2,75% byl nad očekáváním analytiků, kteří počítali s hodnotami v rozmezí 50-100 bps.
Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia
Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý
milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.
KOMENTÁŘE k článku Jak zvládat finanční potíže
Dostal jsem se do finanční tísně, Komentoval(a): Ondra
Dostal jsem se do finanční tísně a nejsem schopen své závazky splácet včas .
Ještě než se vše stalo poslal jsem všem svým věřitelům dopis jak na to jsem pak jsme jim volal poslal email a stejnak mne předali k vimáhaním. Nevím co dál snažím se najít práci co to jde .
Re: finanční tíseň, Komentoval(a): Petr Jermář
Krátkodobé půjčky, Komentoval(a): David
Finanční potíže dům atd, Komentoval(a): Katka