Jak zvládat finanční potíže

Ocitnout se ve finančních potížích, mít nedoplatky na hypotéce nebo nebýt schopen vyrovnat svoje dluhy je stresující a traumatické. Nesnažte se to překonat sami. Využijte bezplatnou pomoc a dostupné poradenské služby. Problémy nepřehlížejte a nevěřte, že zmizí. Nezmizí. Určitě to sdělte vaší bance a dalším věřitelům – v tomto případě mlčeti není zlato.

Podle Bankovního kodexu se musejí banky zabývat případy finančních potíží klientů s pochopením a vstřícně. Banky chtějí peníze zpátky, ale vědí, že většina finančních potíží je způsobena okolnostmi, které se staly mimo klientovu kontrolu, jako je ztráta zaměstnání pro nadbytečnost, nemoc, selhání vztahu, atd. Vždy se pokusí s vámi záležitost prodiskutovat a budou se chtít dohodnout na vzájemně přijatelném východisku.

Existují také bezplatné a nezávislé poradenské služby pro oblast dluhů, jejichž znalosti můžete využít, pokud se sami necítíte na to, abyste jednali s vaší bankou. Uvědomte si, že pokud to vaší bance nesdělíte osobně nebo prostřednictvím nějaké poradenské agentury, je pro pracovníky banky obtížná vstřícnost, pochopení a důvěra k vám.

Co mám dělat?

financni-potize.jpg
Jestliže se například při splácení hypotéky dostanete do finančních potíží, co nejdříve to sdělte vaší bance. Potíže s dluhy se řeší snadněji, když jednáte včas a poradíte se. Odkládáním se problémy kupí.

Čím otevřeněji a upřímněji o problému a příčinách informujete, tím více vám bude banka ochotna pomoci.

Vypracujte reálný rozpočet. Určete si, co můžete udělat pro to, abyste zvýšili svůj příjem a snížili výdaje. Přesvědčte se, že pobíráte veškeré sociální dávky, na něž máte nárok. Banky.cz vám přináší další část informačního materiálu, který vám může pomoci. Týká se vedení rozpočtu.

Předložte svůj rozpočet vaší bance a pokuste se domluvit na způsobu jednání. Máte naději, že získáte změnu splátek do té doby, než se zase znovu vzpamatujete.

Banky shánějí věrohodnou informaci, která by jim pomohla posoudit, zda můžete všechno splatit. Pokud se pokusíte nějaké peníze před bankou zatajit a ona to následně zjistí, začne se na váš případ dívat jinak a vy můžete skončit i u soudu.

Nepřeceňujte své možnosti splácení. Pokud to uděláte a nebudete schopni dodržovat splátkový kalendář, budete trvale v prodlení.

Co udělá moje banka, aby pomohla?

Tam, kde je opravdová finanční nouze, je v zájmu banky totéž, co by mělo být i vaším cílem - najít schůdné řešení.

Každá banka má své postupy. Obecně řečeno, banka:

  • s vámi záležitost prodiskutuje. Bude hledat informace, které jí pomohou v jednání a vám určí nejlepší způsob řešení;
  • dá vám jasnou informaci o částce, kterou dlužíte;
  • sdělí vám předem jakýkoliv další krok, který podnikne (např. podání žaloby) a jaké mimořádné poplatky budete muset zaplatit, pokud se vyskytnou;
  • s vaší pomocí a spoluprací vybuduje plán na vyrovnání vašich nedoplatků způsobem, který si budete moci dovolit. Takový plán může mít například rozmezí od neformálního uspořádání splátek až po restrukturalizaci vašeho dluhu, umožňující rozložení splácení na delší dobu.

Kdo ještě může pomoci?

Mnoho lidí s užitkem využívá rady odborníků na úvěrové poradenství (finanční poradce). Ti, kteří jsou uvedeni níže, jsou dobrovolní, důvěryhodní, nezávislí a velmi renomovaní.

Jestliže se obáváte komunikace přímo s vaší bankou (nebo s jinými vašimi věřiteli), tak vám nezbývá než jednat přes finančního poradce.

Jsou také bezplatné telefonické linky služeb, kde vám dají okamžitou pomoc a radu.

Podle Bankovního kodexu budou banky spolupracovat s kteroukoliv z nezávislých agentur a úřadů sdružujících finanční poradce, pokud je o to požádáte. Z důvodů ochrany osobních údajů to však není možné bez vašeho souhlasu. Proto vás poradenská agentura nejspíš požádá o podpis formuláře, který bude opravňovat vaši banku k projednávání vaší záležitosti s vaší agenturou/poradcem.

Pokud se všechno stále nedaří

dane-0.jpg
Dluh nezmizí jen tak sám od sebe. Jestliže budete vynechávat splátky, nevyzvedávat upomínky, ignorovat telefonáty, zahazovat dopisy a přehlížet všechny pokusy o dohodu na náhradním řešení nebo plánu, pak jako poslední možnost mohou banky vaši záležitosti postoupit agentuře pro vymáhání pohledávek nebo k soudnímu řízení.

Přivlastnění vašeho domu nebo jiného majetku, kterým ručíte, bude použito až jako úplně poslední možnost, když se všechny pokusy o náhradní řešení ukážou jako marné.

Kromě toho, nedosáhne-li vaše banka dohody s vámi – a zejména, bude-li i soudní rozhodnutí proti vám, budou všechny podrobnosti předány agentuře sledující úvěrovou kázeň/ provozující registr dlužníků. Pokud si později budete chtít vypůjčit peníze, všechny banky si v tomto registru budou moci prověřit váš záznam. Záznamy dokazující špatnou platební morálku vám pravděpodobně vaši vyjednávací pozici u bank zcela znemožní. Jediný, kdo vám za této situace možná půjčí, jsou nebankovní subjekty, které mají riziko pokryté hodně vysokým úrokem

Mohu si stěžovat na to, jak se můj případ vyřizuje?

Pokud jste nespokojeni nebo znepokojeni ze způsobu, jakým banka vyřizuje vaše finanční potíže, můžete vaší bance adresovat stížnost. Nápomocný by vám mohl být článek „Jak si stěžovat na vaší banku“.Běžný účet bez poplatků je zde!

KOMENTÁŘE k článku Jak zvládat finanční potíže

Přidejte nový komentář

Dostal jsem se do finanční tísně, Komentoval(a): Ondra

8.12.2013 10:22:21
Dobrý den
Dostal jsem se do finanční tísně a nejsem schopen své závazky splácet včas .
Ještě než se vše stalo poslal jsem všem svým věřitelům dopis jak na to jsem pak jsme jim volal poslal email a stejnak mne předali k vimáhaním. Nevím co dál snažím se najít práci co to jde .

Re: finanční tíseň, Komentoval(a): Petr Jermář

15.12.2013 22:40:26
Dobrý den, jedinou možností, jak se vyhnout exekuci, je zkusit zažádat o osobní bankrot. Budete-li schopen splatit min. 30% dluhu během následujících 5ti let, je tu šance (zpeněžením majetku/z výplaty). Jinak se pravděpodobně okamžité exekuci nevyhnete. Hodně štěstí.

Krátkodobé půjčky, Komentoval(a): David

11.12.2014 03:31:23
Dobrý den. Svojí vlastní nerozvářností, potíži s autem a dolšimi okolnostmi jsem se "uvrtal" do krátkodobých půjček. Není jich málo a sankce jsu vysoké. Existuje tady nějaké řešení, popřípadě máte nějaké informace o sdílnosti těchto firem k návrhu delšího splátkového kalendáře? Děkuji

Finanční potíže dům atd, Komentoval(a): Katka

7.5.2018 09:21:39
Nože se mně někdo ozvat prosím nevím si rady dekuji

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dědictví ze závěti, ze smlouvy a dědictví ze zákona, aneb jak je to dneska s děděním

Dědictví je tématem většinou smutným. Ale jde o součást života, a tak nemá smysl před ním (jakožto tématem) zavírat oči. Zůstavitel někdy závěť sepíše, často se ale žádná nenajde. Občanský zákoník umožňuje uzavřít dědickou smlouvu právě mezi zůstavitelem a dědicem. Kdo musí dědit vždycky a koho lze ze závěti vynechat? Kdo dědí, když se závěť nenašla? Dá se dědická smlouva beztrestně porušit? A co když po zůstaviteli zbudou jen dluhy? 

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Pracujete v zahraničí a chcete tam i spořit na penzi? Otevírají se celoevropské penzijní produkty

Chystáte se pracovat v zahraničí a hodilo se vám penzijní pojištění v cizině? Koncem března 2022 startují nové evropské osobní penzijní produkty, které budou plně přenositelné mezi zeměmi EU. To značně usnadní život všem na penzi spořícím občanům, stěhujícím se za prací do jiné země. A že s přenosem penzijka bývají komplikace, dokazují i časté dotazy z evropské poradny pro spotřebitele. 

Úroky na spořících účtech explodují po rozhodnutí ČNB

Malé banky reagují okamžitě, větší avizují změnu od prosince. České banky skokově vylepšují výnos ze spoření. To vše návazně na šokové rozhodnutí ČNB. Růst základní úrokové sazby (2T Repo) o 125 bps na 2,75% byl nad očekáváním analytiků, kteří počítali s hodnotami v rozmezí 50-100 bps.

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena