Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úrok

Úrok


Definice Úrok

odměna za půjčené peníze tomu, kdo peníze poskytl, od toho, kdo peníze přijal.
Věřitel poskytne peníze (jistinu) dlužníkovi a ten po sjednané době prostředky vrátí spolu s úrokem vypočteným z částky, sjednané úrokové sazby a délky trvání zápůjčky.Dotazy v poradně k Úrok

J

#13177, Kam uložit nebo investovat peníze?, Spoření, 28.2.2021

Pokračování dotazu č. 13174: Děkuji za odpověď. Riziko střední. 50% mohu postrádat max 5 let, 25% do 3 let a 25% bych chtěl mít přístup hned.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. 200 000 Kč uložte na spořicí účet Hello Bank (úrok 1%, bez podmínek, bez rizika, můžete vybrat kdykoliv). 300 000 Kč dejte na termínovaný vklad na 2 roky do J&T Banky (úrok 1,6%, bez podmínek, bez rizika) a zbytek investujte. Za téměř bezrizikový lze považovat státní Dluhopis Republiky (úrok bude každý rok ve výši inflace). Orientujete-li se dobře ve světě financí, zkuste akcie. V každém případě je dobré investovat peníze do oblasti, které velmi dobře rozumíte. 

J

#13174, Kam uložit 1 mil. Kč?, Spoření, 28.2.2021

Dobrý den, můžete mi poradit, kam v roce 2021 uložit 1 mil. Kč? Děkuji.

Dobrý den,

jak dlouho můžete peníze postrádat a jaké riziko jste ochoten přijmout? Termínovaný vklad představuje bezrizikové uložené peněz na 1-10 let, u J&T Banky s úrokem 1,2-2,3%. Spořicí účty jsou též bezrizikové a peníze můžete vybrat kdykoliv, ale úrok bude pod 1% a může dále klesat (úrok není fixován jako u termínovaného vkladu). Přesně 1 700 Kč měsíčně se vyplatí ukládat na stavební spoření a až 3 000 Kč na penzijní spoření. Akcie a jiné investice slibují potenciálně vyšší výnosy, ale jsou rizikové.

P

#13161, Konsolidace nebankovních půjček, Půjčka, 26.2.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a poprosit o radu odborníka. Dostal jsem se do nelehké situace, kdy jsem přišel o zaměstnání a banky mi nevyhověly v žádosti o úvěr. Tak jsem si musel v řádech pár měsíců vzít k mojí aktivní bankovní půjčce (70 000 Kč) ještě nebankovní půjčky, celkem tři a dohromady za 60 000 Kč. Nyní v novém zaměstnání mám již odpracovány tři měsíce s pravidelným příjmem 35 000 Kč čistého. Dohromady za úvěry platím 9 000 Kč měsíčně, vše placeno včas Ale nechci platit takovou sumu a ještě s tak vysokým úrokem, RPSN. Potřebuji se toho zbavit co nejdřív ať na tom nepřeplatím ještě víc. A jelikož jsem žádal o půjčky a v bonitě jde vidět několik zamítnutých žádostí o půjčku v minulosti a pár již splacených nebankovních půjček těch na 30 dní. Tak se bojím, že žádná banka i nebankovní mi neposkytne konsolidaci všech mých půjček. Mám šanci bez spolužadatele? Ještě by mě zajímalo, jak posuzují bonitu/úvěruschopnost při té konsolidaci. Jestli se do toho počítají i ty výdaje za ty aktivní půjčky. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy máte velké štěstí, že jste si nebankovních půjček nenabral více a rychle jste našel nové zaměstnání. Konsolidaci Vám banky vzhledem k zamítnutým žádostem o půjčky spíše neposkytnou. Nebankovnímu sektoru se vyhněte obloukem. Z čistého příjmu 35 000 Kč splátky úvěrů ve výši 9 000 Kč zvládnete splácet, do půl roku poplatíte všechny nebankovní půjčky, vyčistí se Vám registr (zamítnuté žádosti o půjčky zůstávající v registrech jen 3-6 měsíců) a začnete znovu s čistým štítem.

H

#13159, Pronájem bytu a úroky z hypotéky, Reality, 26.2.2021

Dobry den, mam hypoteku na byt, ktery pronajimam. Nepouzivam pausal, ale skutecne naklady. Zjistil jsem, ze danovym nakladem jsou vedle plateb do SVJ (fond oprav, sprava) i uroky zaplacene na hypotece na tento byt. Ktery paragraf to konkretne resi a jak je to presne? Uroky sice delaji malou castku, ale proc zahodit naklady. Obavam se ale, ze banka bude chtit za potvrzeni o urocich penize, tak si potrebuji presne precist textaci zakona. Vycisleni uroku si mohu provest sam a “potvrzeni” resit az pokud by nebylo zbyti?

Dobrý den,

při pronájmu bytu můžete do výdajů zahrnout i úroky z hypotéky na základě potvrzení vystaveného bankou (určitě si nemůžete úroky počítat sám). Banky vystavují potvrzení o zaplacených úrocích za předchozí rok vždy v lednu a obvykle bezplatně (pouze několik málo bank si účtuje symbolických 50 Kč). 

MB

#13137, Jak podat daňové přiznání?, Daně, 24.2.2021

Dobrý den, Po celý rok 2020 jsem byla zaměstnaná, od 1. ledna 2021 jsem registrovaná na ÚP jako nezaměstnaná. Daňové přiznání za rok 2020 tedy musím vyplnit. Co vše k tomu budu potřebovat, případně kde čerpat informace potřebné pro vyplnění? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do 15/2 jste mohla požádat svého bývalého zaměstnavatele o roční zúčtování daní (byť u něj již nepracujete). Nyní budete muset podat daňové přiznání sama (do 31/3 nebo s využitím online portálu mojedane.cz do 30/4). K vyplnění daňového přiznání budete potřebovat POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020), které Vám na přání vystaví váš bývalý zaměstnavatel. V případě uplatňování slev (např. odpočet úroků za hypotéku, snížení daňového základu za penzijní spoření, atd.) budete potřebovat ještě potvrzení od bank. Kompletní info v našem článku Daň z příjmu.

Články o Úrok

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka

Nejlevnější v historii. To můžou k reklamám nasvé úvěry připsat stavební spořitelny. Na konci minulého roku totiž kleslprůměrný úrok u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření na 1,89 %. Níž ještěnikdy nebyl. Pokles průměrných úrokových sazeb u úvěrů ze stavebníhospoření potvrzují data České náro…

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

22.2.2021, Hypotéka

…cí hypotéky nejméně na 8 let. Týká se to víc než dvoutřetin nových hypotečních úvěrů. V lednu zdražily 2 bankyRostoucímu zájmu nahrál zejména poklesúrokových sazeb. Průměrný úrok se totiž loni poprvé od března 2017 dostal pod 2%. Rok pak zakončil na hodnotě 1,96 %. Také proto dávají lidé přednos…

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

15.2.2021, Spoření

Proti proudu. Takovým směrem se alespoň naprvní pohled vydala Komerční banka. Zatímco ostatní poskytovatelé úroky naspořicích účtech snižují, Komerční banka nově nabízí úrok 3 %. Jenže abyste natakové zhodnocení dosáhli, musíte jejím prostřednictvím také investovat. Jaké podmínky spořících účtů …

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

25.1.2021, Hypotéka

…ní poskytovatelé mají za sebouvýjimečný rok. I přes koronavirovou krizi a spoustu omezení si lidé vzalinejvětší objem hypoték v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %.Jak to ale bude v roce 2021? Podle analytiků letos s tak výhodnými podmínkamipočítat nemůžete. Hlavní událostí minu…

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka

…ele doporučuje vyzkoušet Smart Banku od MonetaMoney Bank. Obchodní podmínkyU již sjednaných hypotečních úvěrů platínadále stávající podmínky. Výše úrokových sazeb zůstává platná po celou dobu fixace.Ze strany klientů tak v souvislosti s převodem pod Moneta Money Bank není třebažádná akce. Běžn…Banky v ČR