Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úrok

Úrok


Definice Úrok

odměna za půjčené peníze tomu, kdo peníze poskytl, od toho, kdo peníze přijal.
Věřitel poskytne peníze (jistinu) dlužníkovi a ten po sjednané době prostředky vrátí spolu s úrokem vypočteným z částky, sjednané úrokové sazby a délky trvání zápůjčky.Dotazy v poradně k Úrok

#8632, Půjčka a spořící životní pojištění, Půjčka, 20.1.2020

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je v současné době možné získat lepší podmínky spotřebitelského úvěru než v roce 2018, kdy jsme si vzali půjčku ve výši 200 000 Kč na dobu 9 let? Výše splátky činí 2 790 Kč. Nyní je výše dluhu 171 290 Kč. Dále bych Vás chtěla požádat o názor na životní pojištění se spořením. Uzavřeli jsme cca před 9 lety u ING a Generali Česká pojišťovna. Bylo nám tehdy doporučeno finanční poradkyní z důvodu krytí případných náhlých událostí v rodině a zároveň dlouhodobého spoření. Současně máme také ale uzavřené životní pojištění celé rodiny, které bylo potřeba k vyřízení hypotéky. Myslíte si, že jsou výše uvedené produkty výhodné? Nebylo by lepší spořit nějak jinak, výhodněji? Připadá mi úplně zbytečné mít dvojí životní pojištění. Lze z takového pojištění se spořením dostat nějaké peníze aniž bychom prodělali kalhoty? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky u půjček jsou dnes zhruba stejné jako před 2 lety, výše úroku/RPSN závisí na bance a bonitě klienta. Bonitní klient u lepší banky dosáhne na RPSN 5-6%, což by měsíční splátku snížilo o několik stokorun níže. 

Spořící životní pojištění je na hranici podvodu na lidech. Finanční poradci ho často doporučují, neboť z něj mají nejtučnější provizi (až 2 roky Vašeho pojistného - desítky tisíc korun). Pro klienty jde ale o jeden z nejhorších produktů kdy po letech zjišťujete, že jste teprve na nule. Na pokrytí rizik stačí jedno životní pojištění (to které máte sjednané k hypotéce výměnou za nižší úrok) a spořit je výhodnější s jiným produktem (např. stavební spoření). 

V

#8624, Společné oddlužení pro manžele, Exekuce a insolvence, 20.1.2020

Pokračování dotazu č. 8620: Dobrý den, ještě prosím jednou navazuji na můj dotaz. Schválená insolvence mi běží 3 měsíce. Pokud bychom chtěli požádat o oddlužení manželů (společné), musel bych nejprve svou insolvenci zrušit, a pak požádat společně nebo se dá požádat a pak se to zruší? Jde mi o to, že jakmile zruším svou insolvenci, tak věřitelé se začnou ozývat, začnou naskakovat úroky a penále, nebo je tomu jinak? Děkuji moc za Váš čas.

Dobrý den,

jste-li v insolvenci pouze 3 měsíce, pak by pravděpodobně bylo lepší tento osobní bankrot zrušit a vstoupit do něj ještě jednou - tentokráte s manželkou. Je možné, že nově přihlašované pohledávky budou vyšší z důvodu dalších úroků a penále.

V

#8615, Jak řešit dluhy, Osobní a rodinné finance, 19.1.2020

Pokračování dotazu č. 8613: A co se stane s veriteli, kterym splacim bankrotem? Nenavysi se to o uroky popripade nebudou u me doma zvonit? Exekuce jsme nemeli a nemame. Muze se stat, ze nam to pak spolecne neschvali a budeme ve vetsich problemech?

Dobrý den,

jste-li schopni s manželem dluhy splácet (byť třeba s vypětím všech sil), pak je lepší raději vše řádně doplatit a insolvenci se vyhnout. Mnohdy stačí snížit výdaje na nezbytné minimum (odpsustit si alkohol, cigarety, dovolené, elektroniku, lepší oblečení, auto, atd.) a dočasně zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc. Osobní bankrot je poslední šancí pro nesplatitelné dluhy (ne prvním řešením při obtížích). Má totiž mnoho negativních důsledků. 5 let byste žili o chlebu a vodě, dalších 5 let by Vám nikdo nepůjčil (tedy 10 let promarněného života, kdy byste nezískali hypotéku a nemohli si zajistit vlastní bydlení) a měsíčně byste platili odměnu insolvenčního správce (min. 1 100 Kč). 

Za každý den splátek po splatnosti Vám samozřejmě nabíhá úrok z prodlení. Exekuce během insolvence nehrozí. Manželé se rozhodují o tom, jestli do insolvence vstoupí (vždy společně) či nikoliv. Nevolí mezi vstupem jednoho nebo obou manželů (to nedává smysl).

AC

#8556, Hypotéka a odpočet úroků, Daně, 15.1.2020

Dobrý den, jsem přistupitelem v hypoteční smlouvě od začátku platnosti smlouvy, od dubna 2019. V podstatě hypotéku také splácím z mých příjmů na předmět hypotéky, teda byt, ve kterém mám trvalé bydliště. V katastru jsou jako majitelé uvedeni moje nevlastní dcera s manželem, ale v bytě nebydlí (já tedy jako přistupitel uvedena nejsem). Mohla bych z daní odečíst zaplacené úroky? Na internetu jsem našla informaci že snad ano pokud jsem účastníkem hyp. smlouvy od začátku a to jsem. Na finančním úřadě mi řekli, že nárok nemám protože nejsem uvedena v katastru. Děkuji předem za Vaší pomoc.

Dobrý den,

pro uplatnění slevy na dani za zaplacené úroky musíte být nejen účastníkem úvěrové smlouvy, ale taktéž majitelem nemovitosti (a nemovitost užívat k uspokojování svých bytových potřeb). Na slevu na dani tak nedosáhnete. Proč jste si brala hypotéku na nemovitost, kterou nevlastníte? 

MR

#8548, Hypotéka a sleva na dani za úroky, Daně, 14.1.2020

Dobrý den, mám hypotéku a chtěla jsem se zeptat, je možnost si dát úroky do daní? A jaká je možnost? V bytě na který jsem vzala úvěr nebydlím. Jak to tedy prosím je? Děkuji

Dobry den, 

snížení daňového základu o zaplacené úroky za hypotéku je možné využít pouze v případě, kdy předmětná nemovitost slouží k uspokojování Vašich bytových potřeb. Pokud v bytě nebydlíte Vy ani blízká rodina, nelze tuto daňovou slevu využít.

Články o Úrok

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření

…přispívátaké výhodné zhodnocení, které „stavebko” nabízí. Podílí se na něm zejménastátní příspěvek až 2 000 korun ročně. Když ho přičtete k běžnému úroku,pohybuje se roční výnos okolo 3,5%. Tedy nad úrovní současné inflace. Stavební spoření je aktuálně jediným produktemna trhu, který slibuje tak…

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterýmletos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování. U něj zpravidladostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rokdíky tomu ušetří tisíce korun. Fixace hypotéky je pro její držitele naprostozásadní údaj. Určuj…

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

17.1.2020, Spoření

Jedny z nejzajímavějších úroků u termínovanýchvkladů dlouhodobě nabízí družstevní záložny neboli kampeličky. Jejich sazbyzpravidla přesahují hodnoty, které slibují banky. Snaží se tím vyvážit svémínusy. Postavení družstevních záložen jako institucíslibujících nejzajímavější úroky v lednu potvrdi…

Úroky na spořicích účtech znovu klesly. Nejzajímavější nabídky jsou časově omezené

Úroky na spořicích účtech znovu klesly. Nejzajímavější nabídky jsou časově omezené

10.1.2020, Spoření

Nový rok přinesl nový pokles úroků naspořicích účtech. Platí to alespoň v případě Banky Creditas, která z loňskénabídky ubrala další 0,2 procentního bodu. Navázala tak na snižování úroků, dokterého se v minulých týdnech pustili i jiní poskytovatelé. Úročení spořicího účtu Banky Creditas kleslood…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

…ce. Zároveň ale skrývá několik nástrah. Obvyklemezi nimi bývají: splatnost do několika týdnů vysoké pokuty při problémech sesplácením poměrně velký úrok a hlavně vysoká hodnota RPSN Tato zkratka znamená roční procentuální sazbunákladů a kromě úroků jsou do ní započítané také veškeré poplatky. Př…Rychlé odkazy

Banky v ČR