Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úrok

Úrok


Definice Úrok

odměna za půjčené peníze tomu, kdo peníze poskytl, od toho, kdo peníze přijal.
Věřitel poskytne peníze (jistinu) dlužníkovi a ten po sjednané době prostředky vrátí spolu s úrokem vypočteným z částky, sjednané úrokové sazby a délky trvání zápůjčky.Dotazy v poradně k Úrok

PM

#10604, Rizika nebankovních půjček, Půjčka, 3.7.2020

Pokračování dotazu č. 10598: Dobrý den, měl jsem včera dotaz na důvěryhodnost nebankovních půjček bez dokládání příjmu. Jen bych se chtěl zeptat na úskalí a nebezpečí, která hrozí, pokud budu vkládat na nebankovní stránky rodné číslo a číslo občanského průkazu (například na server Ferratum). Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že Vám není pomoci. Organizace na ochranu spotřebitele neustále zdůrazňují, že si nemáte brát nebankovní půjčky u pochybných firem, které nežádají doložení příjmů. Zeptáte se nás a my Vám poradíme to samé. Vy si přesto trváte na svém a chcete nebankovní půjčku. Je to jako byste si šel k dealerovi pro drogu. Všichni Vás před tím varují, Vy kolem sebe vidíte zničené osudy lidí na drogách a přesto si také jdete pro svou dávku. 

Zkusím Vám to tedy napsat ještě jinak. Banky půjčují za úrok/RPSN kolem 4-7% (dnes si půjčíte 10 000 Kč, za rok vrátíte 10 400-10 700 Kč). Vámi zmíněné Ferratum účtuje RPSN 3037% (dnes si půjčíte 10 000 Kč, za rok vrátíte 303 700 Kč). 

To Vám opravdu přijde jako dobrý nápad si pro pár tisícovek zničit celý život? Z těchto extrémů se pak většina dlužníků dostává jen s pomocí osobního bankrotu, což je 5 let o chlebu a vodě a dalších 5 let Vám nikdo nepůjčí. Nemůžete založit rodinu, nemůžete se ženit (Vaše dluhy by obratem zničily i Vaši nastávající), nedostanete hypotéku na vlastní bydlení. Minimálně 10 let ztraceného života. 

JN

#10599, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 2.7.2020

Dobrý den, refinancuji hypotéku před vypršením fixační doby. Refinancování proběhlo 14.1. 2019 s úrokovou sazbou 2,79%. Nyní se naskytlo lepší řešení přejít před fixací k Hypoteční bance s úrokovou sazbou 2,05%. Předčasná splátka jistiny úvěru činí 1 417 000 Kč. Zaráží mě, že jsem se byl informovat u KB k vyčíslení HÚ před měsícem a úhrada za předčasné splacení vycházela na 13 700 Kč. Teď došlo k předčasnému splacení úvěru a úhrada za předčasné splacení najednou vychází na 41 000 Kč. Jsem tímto postupem dosti zmaten. Můžete mi prosím poradit co dál? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud od podpisu úvěrové smlouvy nebo refixace neuplynuly ani 2 roky, mohou Vám banky účtovat poměrně vysoké sankce. Refinancování mimo řádný termín obvykle probíhá tak, že si vyžádáte vyčíslení zůstatku včetně penále k určitému datu a k tomuto datu úvěr doplatíte. Máte-li od banky písemné potvrzením s vyčíslením dluhu včetně penále ve výši 13 700 Kč k určitému datu a Vy jste tento termín dodržel a k tomuto datu původní úvěr doplatil, doporučuji banku upozornit na porušení podmínek z její strany a trvat na zaplacení pouze 13 700 Kč. Případný spor můžete řešit přes Finančního arbitra.

I proto je vždy lepší řešit refinancování hypotéky s využitím služeb nezávislého hypotečního poradce, který Vám může pomoci s nekorektním postupem bank.

E

#10585, Jak vybrat hypotéku na stavbu RD, Hypoteční poradna, 30.6.2020

Dobrý den, chceme hypotéku na výstavbu domu. Již vlastníme pozemek. Rozpočet na dům je 4 mil. Kč, my bychom si chtěli půjčit 3 mil. Kč. Chtěla bych poradit, na co si u bank dát pozor. Uvažujeme o KB nebo Raiffeisenbank. Děkuji.

Dobrý den,

jak se sama můžete přesvědčit v našem srovnávači hypoték, KB i RB nabízejí jedny z dražších hypoték (vyšší úrok). Nicméně u hypotéky na stavbu RD není podstatná jen výše úroku, ale hlavně podmínky čerpání a výše poplatků. Prostudujte podmínky hypotéky a výši splátky si ověřte v naší hypoteční kalkulačce nebo vše konzultujte s nezávislým hypotečním poradcem, který za Vás oběhá všechny banky a vyjedná Vám nejlepší možné podmínky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám jsme schopni Vám nabídnou úrok a podmínky, na jaké byste sama v žádné bance nedosáhla.

R

#10576, Prominutí dluhů, Exekuce a insolvence, 29.6.2020

Dobrý den, po skoro 11 letech vedené exekuce z bankovní půjčky na mou osobu jsem doplatil jistinu a chci se zeptat, jak zažádat o doplacení dluhu s odpuštěním úroku z prodlení. Existuje nějaká šablona? Jaká je šance, že věřitel přistoupí na doplacení dluhu, když splácím měsíčně 2 000 Kč a dluh i s úroky dělá ještě 300 000 Kč?

Dobrý den,

na prominutí dluhů není nárok ani žádný formulář "jak žádat". Můžete zkusit svého věřitele písemně poprosit o prominutí dluhů, nicméně šance na úspěch je téměř nulová. Dlužíte peníze, které jste dosud nevrátil, a výkon exekuce úspěšně pokračuje. Věřitel nemá moc důvodů pro prominutí dluhů (to byste musel být např. nemajetný a vymáhání by muselo stát věřitele větší úsilí než by činil přínos/vymožená částka).

DB

#10570, Splácení hypotéky, Hypoteční poradna, 28.6.2020

Dobrý den, chtěl bych u hypotéky, která je na výstavbu, začít platit okamžitě celou měsíční splátku. Bylo mi sděleno, že platím pouze poměrovou úrokovou část z vyčerpané částky a teprve až dostavím, platím celou splátku. Je možné začít platit celou splátku, jakmile vyčerpám první korunu? Nebo jsem také slyšel o Hypoúvěru u České spořitelny, kde by to mělo jít platit okamžitě. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádné splácení začíná až po načerpání celé hypotéky (do té doby splácíte pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky). Nejde to jinak, neboť do momentu ukončení čerpání ani nevíte, kolik přesně z hypotéky vyčerpáte (téměř nikdo neprostaví přesně 100%, někdo načerpá méně a někdo naopak potřebuji půjčit více - dle toho se pak upravuje přesná výše řádné měsíční splátky). 

Hypoúvěr od ČS ve skutečnosti nabízí Stavební spořitelna ČS a jedná se o úvěr ze stavebního spoření, který je oproti hypotéce výrazně méně výhodný (vyšší úrok, kterým se Vám úročí celá původně půjčená částka až do momentu splacení resp. naspoření 40% dluhu - teprve po té dochází k překlopení do řádného anuitního splácení). Zatímco u hypotéky Vám bude aktuálně úročený dluh klesat každý měsíc (po každé splátce), u úvěru ze stavebního spoření se splátky cca prvních 10 let  považují za tzv. spoření s nulovým úrokem a dluh Vám neklesá (extrémně nevýhodné).

Články o Úrok

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

1.7.2020, Půjčka

Za půl roku nesplácení pokuta až ve výši trojnásobku původnípůjčky. Nebo roční úrok ve výši stovek procent. I takové nástrahy na vásčekají, pokud se rozhodnete pro půjčku. Vyplývá to z aktuálního Indexuodpovědného úvěrování, který každoročně vydává organizace Člověk v tísni. Aktuální analýza mal…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…edkováníspotřebitelského úvěru na bydlení. Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasnýmsplacením spotřebitelského úvěru na bydlení není ani snížení úrokových výnosůposkytovatele po předčasném splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, anijeho úrokové náklady z dluhů,” upozornila tehdy mluvčí Če…

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

…. Podle celkového objemu hypoték byl proto letošní květen„jen” druhý nejslabší za posledních 5 let. A za poslední desetiletí byly horšíhned 4 roky. Úroky jsou nejnižší od ledna 2018Banky se snaží zájem o hypotéky znovu nastartovat a vminulých týdnech sáhly k výraznému zlevnění. Nejprve se do sni…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

…e. Aniž byste museli prokazovat jejichpoužití. Jinak jsou její podmínky prakticky stejné jako v případě účelové.Pouze musíte počítat s trochu vyšší úrokovou sazbou. Stále je ale mnohemvýhodnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jak funguje hypotéka: od výběru až po čerpáníZákladní princip, …

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

17.6.2020, Spoření

Jako špatný vtip. Tak zní v současnostiinformace o spořicích účtech s úrokem přes 2%. Ještě před čtvrt rokem bylytakové nabídky skutečností, nyní je ale všechno jinak. Po dubnovém propadusazeb totiž nedávno přišel další pokles. U většiny spořicích účtů tak úrokynedosáhnou ani na 1%. A nejvýhodně…Banky v ČR