Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úrok

Úrok


Definice Úrok

odměna za půjčené peníze tomu, kdo peníze poskytl, od toho, kdo peníze přijal.
Věřitel poskytne peníze (jistinu) dlužníkovi a ten po sjednané době prostředky vrátí spolu s úrokem vypočteným z částky, sjednané úrokové sazby a délky trvání zápůjčky.Dotazy v poradně k Úrok

M

#8046, Stavební spoření - jaké vybrat?, Spoření, 16.11.2019

Dobrý den, jsem ve věku 43 let a chtěl bych investovat do stavebního spoření a tímto bych se Vás chtěl zeptat, které stavební spoření je momentálně nejvýhodnější co se týče zhodnocení, nejnižšího poplatku při uzavření smlouvy a případně jiných zvýhodnění. Děkuji.

Dobrý den,

doporučuji stavební spoření od Stavební spořitelny ČS, kde za sjednání produktu online zaplatíte jen 495 Kč (jinde se obvykle platí 1% z cílové částky, tedy min. 1 500 Kč). Úroky a poplatky za vedení produktu jsou u všech spořitelen podobné, kompletní přehled v našem srovnávači stavebního spoření.

LV

#8045, Ručení dvěma byty, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, mám byt ve vlastnictví a chtěl bych kupovat nový a ručit tím co vlastním. Bude mi ochotna banka půjčit 100% a budu mít díky tomu šanci na vyšší úvěr? Děkuji.

Dobrý den,

ano, toto je možné. Při zástavě ještě jiné než kupované nemovitosti můžete na hypotéku získat i 100% kupní ceny a celkově díky vyšší bonitě dosáhnete na lepší podmínky (nižší úrok).

TK

#8042, Stavba RD a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, vlastním stavební pozemek v hodnotě 1,35 mil. Kč, čisté LV bez zatížení. Chci na něm postavit dřevostavbu na klíč. Firmy mi ji podle stavební dokumentace oceňují na cca 5 mil. Kč. Chci se zeptat, zda-li mi banka půjčí tolik peněz. S bonitou problém není, spíš jestli bude stačit ručit pozemkem a nebudu muset dávat do hypotéky další vlastní prostředky. Také bych se rád zeptal jak banka pozná, že bude dům stát 5 nebo 4 miliony. Jelikož se bude jednat o dům podlahovou plochou malý, ale z nadstandardních materiálů a stavebních postupů. Tak aby se bance nezdálo divné, že to bude stát tolik peněz a nebudou chtít tolik půjčit.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Ručením nemovitostí s celkovou hodnotou 6,35 mil. Kč podmínky pro poskytnutí hypotéky ve výši 5 mil. Kč splníte (LTV 79%). Hypotéka na stavbu se čerpá po částech, platit budete dodavateli vždy jen dokončenou část, kterou banka nechá ocenit znalcem (takto banka pozná, jak hodnotný dům stavíte). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi projdeme a nabídneme nejlepší možné řešení. 

RK

#8008, Přihlášení pohledávek do insolvence, Exekuce a insolvence, 13.11.2019

Dobrý den, do kdy musím pohledávku do insolvenčního řízení přihlásit? Při přihlašování pohledávky do kolonky: Výše jistiny se uvádí - původní dluh (bez příslušenství) a nebo snížený o již uhrazenou částku? Kde se kdyžtak zohlední již uhrazená částka? Na našeho dlužníka byla již v roce 2010 zřízena exekuce - tudíž předpokládám, že je naše pohledávka VYKONAVATELNÁ. A zase jaké částky se zde uvádějí? Původní pohledávka, nebo se odečítá již uhrazené. Do splatnosti se uvádí den, ke kterému byla původní částka za pohledávku splatná a nebo skutečná částka k datumu vyplnění přihlášky - čili původní částka - již uhrazeno + úroky + příslušenství? Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Bojím se, abych něco neprošvihla. Ještě jednou děkuji.

Dobrý den,

termín pro přihlášení pohledávek je stanoven v rozhodnutí o úpadku. Přihlašuje se pouze aktuální výše dluhu (kolik Vám dlužník dluží ke dni vyhlášení insolvence). Vstupem do insolvence byla vykonavatelnost všech exekucí pozastavena.

MS

#8007, Exekuce a mikropůjčky, Exekuce a insolvence, 13.11.2019

Zdravím, před rokem jsem měl mikropůjčku, podle mě doplacenou. Asi po roce bez nějakého oznámení mi zmrazili na účtu 10 500 Kč. Když volám poskytovateli půjčky, tak mi říká, že se mnou už nemůže mluvit, že mám jednat s exekutorem. Exekutor mi řekl, že mám poslat 6 500 Kč a za měsíc mi účet odmrazí. Děkuji za radu.

Dobrý den,

máte-li pocite, že jste vše řádně doplatil a nic nedlužíte, braňte se proti exekuci soudní cestou. Cílem mnoha nebankovních poskytovatelů úvěrů je dostat své dlužníky do problémů se splácením a ideálně do dlouhé exekuce. Proto důrazně doporučuji si peníze půjčovat pouze u bank, které mimo nízkého úroku (5-7%) nabízí zcela jiný přístup. 

Články o Úrok

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality

… A zájem o hypotéky takuž několik měsíců klesá. Objem nových hypotečních úvěrů meziročněpropadl dokonce o 6 miliard korun. A spolu s tím klesá také úroková sazbahypoték. Aktuálně se průměrný úrok pohybuje pod 2,5%. A podle analytiků tonemusí být konečná, protože se snaží banky snižováním úroků z…

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

15.11.2019, Spoření

Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidíjediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravduvyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, nakteré nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout. Než si ukážeme, podle čeho spořicí úče…

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka

…dy po ruce půjčku ve výši i několikaset tisíckorun. Bez opakovaného žádání a schvalování. Také proto si kreditky ve světě získaly velkoupopularitu. Úrok ivíc než 20%...Zároveň se u kreditních karet musíte připravitna několik nevýhod. Patří mezi ně například poměrně vysoképoplatky. U některých po…

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka

…ce okolo projektu půjček na bydlení pro mladé,který loni představil Státní fond rozvoje bydlení. Lidi odrazují hlavně příliškomplikované podmínky i úroková sazba, která je v současnosti vyšší než uněkterých hypoték. Program půjček na bydlení pro lidi do 36 letspustil Státní fond rozvoje bydlení …

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

8.11.2019, Běžný účet

…ké výhody poskytovatelé nabízejí nejčastěji. Situace na trhu s běžnými účty se neustálemění. Už dávno neplatí, že nejlepší běžný účet poznáte podle úroků nebo podletoho, že jeho zřízení a vedení je zdarma. Zatímco úročení běžného účtu dnesnajdete jen výjimečně, bezplatné vedení je naopak stále o…Rychlé odkazy

Banky v ČR