Banky.cz Články Akcie a investice Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Konec srpna výrazně potěšil všechny investory do zlata. Tento drahý kov totiž překonal své šestileté maximum a vše nasvědčuje tomu, že tím jeho růst zdaleka neskončil.

Svůj šestiletý rekord zlato překonalo 26. srpna, kdy dosáhlo hodnoty 1 554,5 dolarů za trojskou unci. V následujících dnech jeho cena dokonce ještě mírně stoupla a přehoupla se přes 1 557 dolarů.

Výrazně tomu pomohla zejména napjatá situace mezi USA a Čínou a tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa. Reagoval v nich na čínské oznámení, že na americké zboží uvalí dodatečné clo. Trump následně americké firmy vyzval, aby svou výrobu přesunuly z Číny do USA.

A výsledek?

Propad ceny amerických akcií. A růst ceny zlata.

Experti očekávají, že padne i hranice 1 650 $

Zlato přitom zdražuje už od konce minulého roku. Největší skok ale přišel v červnu, kdy jeho hodnota překonala 1 400 dolarů za unci. A za jediný měsíc vyskočila o víc než 100 dolarů.

Důvod je jednoduchý. Investoři zlato vnímají jako jistotu, která se projeví a zhodnotí v nejistých dobách. Právě proto současná napjatá situace jeho zdražování nahrává.

Analytici švýcarské banky UBS tak čekají další růst ceny zlata. A to poměrně výrazný. Podle nich v příštích 3 měsících dosáhne na 1 600 dolarů za unci. A do roka má atakovat dokonce hodnotu 1 650 dolarů.

Zlatu pomáhají centrální banky

Těmto odhadům nahrává hned několik faktorů.

Kromě napjaté mezinárodní situace je to zejména snižování úrokových sazeb centrálních bank. V srpnu dokonce klesly do minusu.

A právě záporné úrokové sazby mají na růst ceny zlata velký vliv. V roce 2011, kdy byly úrokové sazby také záporné, dosáhlo zlato na své maximum – 1 900 dolarů za unci.

Vyšší zájem o dluhopisy = výhoda pro zlato

Zlato aktuálně těží i z toho, že stoupá zájem o dluhopisy. Také ty patří ke komoditám, které investoři vnímají jako bezpečné. A v době nejistoty do nich směřují své peníze.

Jenže se stoupajícím zájmem o dluhopisy roste i jejich cena. A naopak klesá výnos.

O to víc pak roste poptávka po zlatu a tím i jeho cena.

Zlato nebo ETF?

Tato situace nahrává nejen investicím do zlatých slitků a cihliček, ale také do ETF.  Tato zkratka znamená Exchange–Traded Fund – tedy burzovně obchodovaný fond. Jsou to investiční podílové fondy zaměřené na různé komodity a cenné papíry.

Tyto fondy tedy můžete využít jako alternativu investic do zlata. Například pro investici do těžařských firem nebo do společností držících zlato.

Jejich výhodou je hlavně nižší cena v porovnání s investicí do fyzického zlata. Navíc vám odpadají náklady s uchováním a zabezpečením drahých kovů.

Musíte si ale uvědomit, že investice do ETF je už spíš klasickým nákupem cenných papírů. Na rozdíl od zlata proto nenabízí takovou jistotu. Oproti konzervativním drahým kovům, které se hodí hlavně pro dlouhodobé zabezpečení a investování, jsou vhodné spíš jako krátkodobé investice.

O to zajímavější zisk ale slibují.

Zahrady plné pokladů

Pokud tedy patříte ke konzervativnějším investorům, kteří hledají dlouhodobou jistotu, vyplatí se vám spíš investice do zlata nebo jiných drahých kovů. Předem si ale dobře promyslete, kde je uložíte.

V praxi je lidé často nechávají rovnou v trezoru u obchodníka a fyzicky přebírají pouze certifikát o nákupu. Anebo využívají bankovní schránky, ve kterých mají zlato uložené.

Samozřejmě můžete také investovat do zabezpečení a uložit si zlato doma. Ať už v trezoru nebo třeba zakopat na zahradě.

I když takový postup zní jako z minulého století, podle některých obchodníků tuto možnost využívá stále víc lidí. Drahé kovy v takovém případě uloží do speciálních plastových boxů, ve kterých zlato neodhalí ani detektory kovu.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Investujete do zlata?

Počet odpovědí: 156

KOMENTÁŘE k článku Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

Jak jsou na tom Češi s investováním? I když se své peníze takto snaží zhodnotit stále více lidí, většina z nich si v investicích příliš nevěří. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena