Banky.cz Články Akcie a investice Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

4.9.2019, Akcie a investice

Konec srpna výrazně potěšil všechny investory do zlata. Tento drahý kov totiž překonal své šestileté maximum a vše nasvědčuje tomu, že tím jeho růst zdaleka neskončil.

Svůj šestiletý rekord zlato překonalo 26. srpna, kdy dosáhlo hodnoty 1 554,5 dolarů za trojskou unci. V následujících dnech jeho cena dokonce ještě mírně stoupla a přehoupla se přes 1 557 dolarů.

Výrazně tomu pomohla zejména napjatá situace mezi USA a Čínou a tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa. Reagoval v nich na čínské oznámení, že na americké zboží uvalí dodatečné clo. Trump následně americké firmy vyzval, aby svou výrobu přesunuly z Číny do USA.

A výsledek?

Propad ceny amerických akcií. A růst ceny zlata.

Experti očekávají, že padne i hranice 1 650 $

Zlato přitom zdražuje už od konce minulého roku. Největší skok ale přišel v červnu, kdy jeho hodnota překonala 1 400 dolarů za unci. A za jediný měsíc vyskočila o víc než 100 dolarů.

Důvod je jednoduchý. Investoři zlato vnímají jako jistotu, která se projeví a zhodnotí v nejistých dobách. Právě proto současná napjatá situace jeho zdražování nahrává.

Analytici švýcarské banky UBS tak čekají další růst ceny zlata. A to poměrně výrazný. Podle nich v příštích 3 měsících dosáhne na 1 600 dolarů za unci. A do roka má atakovat dokonce hodnotu 1 650 dolarů.

Zlatu pomáhají centrální banky

Těmto odhadům nahrává hned několik faktorů.

Kromě napjaté mezinárodní situace je to zejména snižování úrokových sazeb centrálních bank. V srpnu dokonce klesly do minusu.

A právě záporné úrokové sazby mají na růst ceny zlata velký vliv. V roce 2011, kdy byly úrokové sazby také záporné, dosáhlo zlato na své maximum – 1 900 dolarů za unci.

Vyšší zájem o dluhopisy = výhoda pro zlato

Zlato aktuálně těží i z toho, že stoupá zájem o dluhopisy. Také ty patří ke komoditám, které investoři vnímají jako bezpečné. A v době nejistoty do nich směřují své peníze.

Jenže se stoupajícím zájmem o dluhopisy roste i jejich cena. A naopak klesá výnos.

O to víc pak roste poptávka po zlatu a tím i jeho cena.

Zlato nebo ETF?

Tato situace nahrává nejen investicím do zlatých slitků a cihliček, ale také do ETF.  Tato zkratka znamená Exchange–Traded Fund – tedy burzovně obchodovaný fond. Jsou to investiční podílové fondy zaměřené na různé komodity a cenné papíry.

Tyto fondy tedy můžete využít jako alternativu investic do zlata. Například pro investici do těžařských firem nebo do společností držících zlato.

Jejich výhodou je hlavně nižší cena v porovnání s investicí do fyzického zlata. Navíc vám odpadají náklady s uchováním a zabezpečením drahých kovů.

Musíte si ale uvědomit, že investice do ETF je už spíš klasickým nákupem cenných papírů. Na rozdíl od zlata proto nenabízí takovou jistotu. Oproti konzervativním drahým kovům, které se hodí hlavně pro dlouhodobé zabezpečení a investování, jsou vhodné spíš jako krátkodobé investice.

O to zajímavější zisk ale slibují.

Zahrady plné pokladů

Pokud tedy patříte ke konzervativnějším investorům, kteří hledají dlouhodobou jistotu, vyplatí se vám spíš investice do zlata nebo jiných drahých kovů. Předem si ale dobře promyslete, kde je uložíte.

V praxi je lidé často nechávají rovnou v trezoru u obchodníka a fyzicky přebírají pouze certifikát o nákupu. Anebo využívají bankovní schránky, ve kterých mají zlato uložené.

Samozřejmě můžete také investovat do zabezpečení a uložit si zlato doma. Ať už v trezoru nebo třeba zakopat na zahradě.

I když takový postup zní jako z minulého století, podle některých obchodníků tuto možnost využívá stále víc lidí. Drahé kovy v takovém případě uloží do speciálních plastových boxů, ve kterých zlato neodhalí ani detektory kovu.

ANKETA k článku Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste"

Investujete do zlata?
Počet odpovědí: 156

KOMENTÁŘE k článku Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 let. A pravděpodobně dál poroste

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat