Banky.cz Články Akcie a investice Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

2.10.2019 Akcie a investice

Finanční krize se blíží. A způsobí ji pasivní investování. Tedy takové, u kterého nemusíte aktivně analyzovat investiční příležitosti (ani na to nikoho nepotřebujete). Myslí si to několik světových odborníků v čele s Michaelem Burrym. Mužem, který předpověděl finanční krizi v roce 2008.

REKLAMA
REKLAMA

Burry tvrdí, že je jen otázkou času, kdy krize přijde. O tom, co ji způsobí, ale nepochybuje. Podle něj to bude bublina vytvořená okolo pasivního investování.

Co je pasivní investování

Ne každý však ví, co si pod pasivním investováním představit.

Jinak řečeno u tohoto druhu investic neřešíte, do čeho konkrétně vložíte peníze. Pouze si vyberete fond, který kopíruje vybraný burzovní index. Díky tomu máte jistotu, že vaše investice budou mít srovnatelnou výkonnost jako tento index.

Znamená to, že na rozdíl od aktivního investování nehledáte konkrétní investiční příležitost. A neřešíte, jestli je například některá firma aktuálně podhodnocená a dá se čekat růst nebo čí akcie momentálně stoupají. Nepotřebujete tedy ani specialistu, který by za vás podobné příležitosti analyzoval a sledoval.

Tím pádem minimalizujete jak náklady, tak riziko chyb způsobených „lidským faktorem”.

Jenže to má také své nevýhody. Vzhledem k tomu, že pasivní investoři vkládají své peníze do fondu, který kopíruje celý index, vkládají je i do jeho veškerých akcií. Včetně těch slabých a málo likvidních. Tedy takových, kterým se aktivní investoři vyhýbají.

Pro zjednodušení to můžeme přirovnat například k cukrárně.

Místo toho, abyste si (jako aktivní investor) vybrali jen ty druhy cukroví, které vypadají nejlépe (a pravděpodobně půjdou nejvíc na odbyt), koupíte si od každého trochu. Nemusíte se tak bát, že se netrefíte a dostanete něco, co vám nakonec nebude chutnat (na čem byste mohli prodělat). Zároveň to ale znamená, že ve vašem nákupu 100% bude i cukroví, které vám nechutná (a o které by jinak neměl skoro nikdo zájem).

Bublina, která přinese další krizi

A právě to, že peníze investorů automaticky směřují i do slabých titulů, je podle Burryho problém. Zejména proto, že pasivní investování se v posledních letech stalo díky své jednoduchosti a dostupnosti velice populární. Postupně tak nafukuje i cenu slabých akcií.

Burry je přesvědčený, že tím vznikla bublina, která musí dřív nebo později prasknout. A ovlivní většinu světových trhů.

Investujte s eToro

Jakmile se totiž na trhu objeví problémy a fondy se pokusí prodat některé deriváty, které obsahují i takovéto problematické akcie, může to nastartovat velkou finanční krizi.

Zbytečné obavy, tvrdí odpůrci

Zdaleka ne každý ale s jeho názorem souhlasí. Podle některých odborníků jsou Burryho obavy přehnané. Například Ben Carlson, který se stará o investiční portfolia klientů společnosti Ritholtz Wealth Management, publikoval řadu protiargumentů.

Tvrdí, že krize způsobená pasivním investováním, v současnosti nehrozí. Zejména proto, že indexové fondy a ETF (Exchange–Traded Funds – burzovně obchodované fondy zaměřené na vybrané komodity nebo cenné papíry), které jsou jedním z hlavních nástrojů pasivního investování, tvoří jen zlomek akciového trhu.

Upozornil také, že indexové nástroje představují pouze 5% z celkových objemů obchodů na burzách. Nehrozí tedy, že by způsobily nafukování cen akcií.

Na trhu jsou navíc několik desítek let a jsou tak určitou zárukou stability. A protože nepracují s maržemi, nebývají s jejich prodejem problémy.

Stejně jako další Burryho oponenti také poznamenal, že za vznik bublin nemůžou jednotlivé produkty, ale zejména chování investorů. Proto není důvod mít z pasivního investování strach.

Pasivních investic je víc než aktivních

Nic to ale nemění na tom, že pasivních investic přibývá. A dost významně. Aktuální čísla ukazují, že v USA už objem pasivních investic překročil ty aktivní.

Tyto údaje nahrávají spíš Burrymu.

Firemní úvěry

Samozřejmě to ale neznamená, že je krize je za dveřmi a že ji opravdu způsobí pasivní investice. Obě protistrany mají řadu logických argumentů a předvídat chování trhu s jistotou nedokáže nikdo.

Aktivní investování: náročnější a zajímavější

Přesto je současná situace pro investory rozhodně zajímavá. Obrovský zájem o pasivní investování totiž nahrává svému opaku – tedy aktivnímu investování.

Tento přístup znamená, že na základě důkladných analýz vyberete vhodné cenné papíry do svého portfolia. Oproti pasivnímu investování je to dražší i časově náročnější. Zato ale tento způsob investování slibuje vyšší výnosy.

Pasivní investování totiž „pouze” kopíruje vývoj daného akciového indexu, a proto jeho výnosy tak vysoké nebývají.

Situace aktivním investorům nahrává

Právě aktivní investování pomáhá nastavovat ceny akciových titulů. A se stále rostoucím zájmem o pasivní investice se pro něj otvírají zajímavé příležitosti.

Proto je v současné době ideální čas jít proti proudu a pustit se do aktivního investování. Ať už sám nebo za pomoci specialistů a analytiků.

Dá se totiž čekat, že jakmile se trh ještě výrazněji nakloní na stranu pasivního investování, spousta investorů se rozhodne pro změnu a od pasivního investování přejde k aktivnímu.

Jenže tou dobou už můžou být nejzajímavější tituly podstatně dražší. Rozhodně se proto vyplatí vydat se tímto směrem dřív. A získat tak před ostatními náskok.

ANKETA k článku Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Investujete do akcií?

Počet odpovědí: 164

KOMENTÁŘE k článku Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena