Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování
2.10.2019, Akcie a investice

Finanční krize se blíží. A způsobí ji pasivní investování. Tedy takové, u kterého nemusíte aktivně analyzovat investiční příležitosti (ani na to nikoho nepotřebujete). Myslí si to několik světových odborníků v čele s Michaelem Burrym. Mužem, který předpověděl finanční krizi v roce 2008.

Burry tvrdí, že je jen otázkou času, kdy krize přijde. O tom, co ji způsobí, ale nepochybuje. Podle něj to bude bublina vytvořená okolo pasivního investování.

Co je pasivní investování

Ne každý však ví, co si pod pasivním investováním představit.

Jinak řečeno u tohoto druhu investic neřešíte, do čeho konkrétně vložíte peníze. Pouze si vyberete fond, který kopíruje vybraný burzovní index. Díky tomu máte jistotu, že vaše investice budou mít srovnatelnou výkonnost jako tento index.

Znamená to, že na rozdíl od aktivního investování nehledáte konkrétní investiční příležitost. A neřešíte, jestli je například některá firma aktuálně podhodnocená a dá se čekat růst nebo čí akcie momentálně stoupají. Nepotřebujete tedy ani specialistu, který by za vás podobné příležitosti analyzoval a sledoval.

Tím pádem minimalizujete jak náklady, tak riziko chyb způsobených „lidským faktorem”.

Jenže to má také své nevýhody. Vzhledem k tomu, že pasivní investoři vkládají své peníze do fondu, který kopíruje celý index, vkládají je i do jeho veškerých akcií. Včetně těch slabých a málo likvidních. Tedy takových, kterým se aktivní investoři vyhýbají.

Pro zjednodušení to můžeme přirovnat například k cukrárně.

Místo toho, abyste si (jako aktivní investor) vybrali jen ty druhy cukroví, které vypadají nejlépe (a pravděpodobně půjdou nejvíc na odbyt), koupíte si od každého trochu. Nemusíte se tak bát, že se netrefíte a dostanete něco, co vám nakonec nebude chutnat (na čem byste mohli prodělat). Zároveň to ale znamená, že ve vašem nákupu 100% bude i cukroví, které vám nechutná (a o které by jinak neměl skoro nikdo zájem).

Bublina, která přinese další krizi

A právě to, že peníze investorů automaticky směřují i do slabých titulů, je podle Burryho problém. Zejména proto, že pasivní investování se v posledních letech stalo díky své jednoduchosti a dostupnosti velice populární. Postupně tak nafukuje i cenu slabých akcií.

Burry je přesvědčený, že tím vznikla bublina, která musí dřív nebo později prasknout. A ovlivní většinu světových trhů.

Jakmile se totiž na trhu objeví problémy a fondy se pokusí prodat některé deriváty, které obsahují i takovéto problematické akcie, může to nastartovat velkou finanční krizi.

Zbytečné obavy, tvrdí odpůrci

Zdaleka ne každý ale s jeho názorem souhlasí. Podle některých odborníků jsou Burryho obavy přehnané. Například Ben Carlson, který se stará o investiční portfolia klientů společnosti Ritholtz Wealth Management, publikoval řadu protiargumentů.

Tvrdí, že krize způsobená pasivním investováním, v současnosti nehrozí. Zejména proto, že indexové fondy a ETF (Exchange–Traded Funds – burzovně obchodované fondy zaměřené na vybrané komodity nebo cenné papíry), které jsou jedním z hlavních nástrojů pasivního investování, tvoří jen zlomek akciového trhu.

Upozornil také, že indexové nástroje představují pouze 5% z celkových objemů obchodů na burzách. Nehrozí tedy, že by způsobily nafukování cen akcií.

Na trhu jsou navíc několik desítek let a jsou tak určitou zárukou stability. A protože nepracují s maržemi, nebývají s jejich prodejem problémy.

Stejně jako další Burryho oponenti také poznamenal, že za vznik bublin nemůžou jednotlivé produkty, ale zejména chování investorů. Proto není důvod mít z pasivního investování strach.

Pasivních investic je víc než aktivních

Nic to ale nemění na tom, že pasivních investic přibývá. A dost významně. Aktuální čísla ukazují, že v USA už objem pasivních investic překročil ty aktivní.

Tyto údaje nahrávají spíš Burrymu.

Samozřejmě to ale neznamená, že je krize je za dveřmi a že ji opravdu způsobí pasivní investice. Obě protistrany mají řadu logických argumentů a předvídat chování trhu s jistotou nedokáže nikdo.

Aktivní investování: náročnější a zajímavější

Přesto je současná situace pro investory rozhodně zajímavá. Obrovský zájem o pasivní investování totiž nahrává svému opaku – tedy aktivnímu investování.

Tento přístup znamená, že na základě důkladných analýz vyberete vhodné cenné papíry do svého portfolia. Oproti pasivnímu investování je to dražší i časově náročnější. Zato ale tento způsob investování slibuje vyšší výnosy.

Pasivní investování totiž „pouze” kopíruje vývoj daného akciového indexu, a proto jeho výnosy tak vysoké nebývají.

Situace aktivním investorům nahrává

Právě aktivní investování pomáhá nastavovat ceny akciových titulů. A se stále rostoucím zájmem o pasivní investice se pro něj otvírají zajímavé příležitosti.

Proto je v současné době ideální čas jít proti proudu a pustit se do aktivního investování. Ať už sám nebo za pomoci specialistů a analytiků.

Dá se totiž čekat, že jakmile se trh ještě výrazněji nakloní na stranu pasivního investování, spousta investorů se rozhodne pro změnu a od pasivního investování přejde k aktivnímu.

Jenže tou dobou už můžou být nejzajímavější tituly podstatně dražší. Rozhodně se proto vyplatí vydat se tímto směrem dřív. A získat tak před ostatními náskok.

ANKETA k článku "Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování"

Investujete do akcií?
Počet odpovědí: 164

KOMENTÁŘE k článku Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR