Banky.cz Banky.cz Články Reality Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy
11.11.2020, Reality

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Zajímavé zhodnocení slibují investice do nemovitostí hned ze 2 důvodů:

  • Hodnota domů, bytů, ale i komerčních budov rok od roku stoupá.
  • Díky pronájmu dokáží prakticky neustále vydělávat.

Jen v České republice rostou ceny nemovitostí už několik let v řadě. A nezastavila je ani koronavirová epidemie. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž domy a byty zdražily o 2,4 %.

V meziročním porovnání je navíc zvýšení cen ještě výraznější. Ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2019 totiž domy a byty zdražily o 7,7 %. A o čtvrt roku dřív byl meziroční rozdíl dokonce 8,6 %.

Neustálému zdražování nemovitostí odpovídá i současný vývoj hypoték. Průměrná výše hypotéky totiž v září stoupla na 2,8 milionu. O rok dřív přitom byla o zhruba 450 000 korun menší.

Nemovitosti slibují trvalý zisk

Ještě větším plusem je, že nemovitosti můžete dlouhodobě pronajímat. Díky tomu máte jistý příjem každý měsíc.

A i když jsou se správou nemovitostí spojené i výdaje, díky růstu cen a výnosům z pronájmu se můžete spolehnout, že zůstanete v plusu.

Také proto jsou právě nemovitosti oblíbeným cílem konzervativních investorů. Podobně jako například drahé kovy totiž představují bezpečný přístav pro vložené prostředky.

Problém je, že pořizovací cena bývá poměrně vysoká. A jen málokdo má dost peněz na nákup domu či bytu, který pak bude pronajímat. Řešením může být hypotéka na pronájem. Jenže ani na ni nedosáhne zdaleka každý.

Nechcete kupovat byt? Zkuste fondy

Dostupnější možnost, jak investovat do nemovitostí, nabízejí akciové fondy. Jejich prostřednictvím můžete získat podíl na nemovitostech, jako jsou například:

  • obchodní centra,
  • kancelářské budovy
  • či průmyslové parky.

Tyto nemovitosti pak vydělávají na pronájmu svých prostor různým firmám. A spolu s tím vyděláváte i vy.

Výhodou je, že obvykle můžete investovat už od 500 korun. Nicméně zpravidla jsou jednotlivé akciové fondy, včetně nemovitostních, určené spíš pro zkušenější investory.

Startupy lákají i drobné investory

V poslední době se otvírá ještě další možnost, jak investovat do nemovitostí. A to i bez velkého kapitálu. Nabízí ji různé startupy, které podobné investice umožňují.

Díky nim můžete s minimálními vklady získat podíl na výnosu rezidenčních a komerčních nemovitostí.

Jedním z těchto projektů je například startup Investown.cz, který nedávno získal několikamilionovou investici od České spořitelny. Umožňuje i drobným investorům získat podíl na pronájmu bytů v celé České republice.

Hlavní výhodou je, že stačí i malá investice – alespoň 500 korun. Vše navíc zvládnete během pár minut přes web. A potřebujete k tomu pouze občanský průkaz.

Každý měsíc pak dostanete podíl z nájmu vybrané nemovitosti.

Vydělávejte s developerskými projekty

Podobné služby nabízí i startup CroFunGo. Také v jeho případě můžete investovat do rezidenčních nemovitostí, a to už od 500 korun.

Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U CroFunGo investujete do nemovitostí, které ještě nestojí. Nezískáváte tedy podíl na pronájmu bytu.

Vaše peníze slouží jako investice do developerského projektu, který si zvolíte. Developer pak vybrané peníze použije na stavbu svého projektu. A po určeném čase vám je vrátí i s předem dohodnutým úrokem.

Domy a byty jsou výhodnější

Výhodou obou projektů je, že se zaměřují na byty a domy. Jejich ceny přitom vytrvale rostou, a navíc jich je na českém trhu nedostatek.

Nedá se přitom čekat, že by se tato situace v nejbližších letech změnila. Už kvůli zdlouhavé administrativě spojené se získáním stavebního povolení.

Díky tomu nehrozí, že by v příštích letech cena těchto nemovitostí zásadně klesla. Přestože je podle České národní banky nadhodnocená. Poptávka ale stále výrazně převyšuje nabídku.

Ani koronavirová krize tak s největší pravděpodobností nepovede ke zlevnění domů a bytů ani ke snížení pronájmů.

Právě to přitom může být problém u komerčních nemovitostí. Zatím totiž není jisté, jak si jednotlivé podniky se současnou krizí a nuceným zavřením svých provozoven poradí. A kolik jich epidemii COVID–19 přežije.

Následky současné situace tak můžou vést k menšímu zájmu o pronájem komerčních prostor. A tedy i k poklesu nájmů.

Navíc se nedá vyloučit, že některá místa zůstanou zcela nevyužitá.

Hlavní je rozdělit investice

Ať už zvažujete jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomeňte na základní pravidlo – diverzifikujte své vklady.

Právě rozdělením prostředků do různých odvětví, trhů a typů investic totiž minimalizujete riziko ztráty. Můžete se tak spolehnout, že ať bude situace jakákoliv, bude alespoň část vašeho portfolia vydělávat. A pokryje případné ztráty z jiných segmentů.

A kam tedy ještě peníze vložit? Kromě nemovitostí se obvykle vyplatí investovat také například do:

  • akcií,
  • drahých kovů,
  • dluhopisů
  • či kryptoměn.

ANKETA k článku "Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy"

Investujete do nemovitostí?
Počet odpovědí: 127

KOMENTÁŘE k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup domu je pro většinu lidí zásadní investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se proto, na co si dát při koupi domu pozor.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.Banky v ČR