Banky.cz Články Reality Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020 Reality

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Zajímavé zhodnocení slibují investice do nemovitostí hned ze 2 důvodů:

  • Hodnota domů, bytů, ale i komerčních budov rok od roku stoupá.
  • Díky pronájmu dokáží prakticky neustále vydělávat.

Jen v České republice rostou ceny nemovitostí už několik let v řadě. A nezastavila je ani koronavirová epidemie. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž domy a byty zdražily o 2,4 %.

V meziročním porovnání je navíc zvýšení cen ještě výraznější. Ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2019 totiž domy a byty zdražily o 7,7 %. A o čtvrt roku dřív byl meziroční rozdíl dokonce 8,6 %.

Neustálému zdražování nemovitostí odpovídá i současný vývoj hypoték. Průměrná výše hypotéky totiž v září stoupla na 2,8 milionu. O rok dřív přitom byla o zhruba 450 000 korun menší.

Nemovitosti slibují trvalý zisk

Ještě větším plusem je, že nemovitosti můžete dlouhodobě pronajímat. Díky tomu máte jistý příjem každý měsíc.

A i když jsou se správou nemovitostí spojené i výdaje, díky růstu cen a výnosům z pronájmu se můžete spolehnout, že zůstanete v plusu.

Také proto jsou právě nemovitosti oblíbeným cílem konzervativních investorů. Podobně jako například drahé kovy totiž představují bezpečný přístav pro vložené prostředky.

Problém je, že pořizovací cena bývá poměrně vysoká. A jen málokdo má dost peněz na nákup domu či bytu, který pak bude pronajímat. Řešením může být hypotéka na pronájem. Jenže ani na ni nedosáhne zdaleka každý.

Nechcete kupovat byt? Zkuste fondy

Dostupnější možnost, jak investovat do nemovitostí, nabízejí akciové fondy. Jejich prostřednictvím můžete získat podíl na nemovitostech, jako jsou například:

  • obchodní centra,
  • kancelářské budovy
  • či průmyslové parky.

Tyto nemovitosti pak vydělávají na pronájmu svých prostor různým firmám. A spolu s tím vyděláváte i vy.

Výhodou je, že obvykle můžete investovat už od 500 korun. Nicméně zpravidla jsou jednotlivé akciové fondy, včetně nemovitostních, určené spíš pro zkušenější investory.

Startupy lákají i drobné investory

V poslední době se otvírá ještě další možnost, jak investovat do nemovitostí. A to i bez velkého kapitálu. Nabízí ji různé startupy, které podobné investice umožňují.

Díky nim můžete s minimálními vklady získat podíl na výnosu rezidenčních a komerčních nemovitostí.

Jedním z těchto projektů je například startup Investown.cz, který nedávno získal několikamilionovou investici od České spořitelny. Umožňuje i drobným investorům získat podíl na pronájmu bytů v celé České republice.

Hlavní výhodou je, že stačí i malá investice – alespoň 500 korun. Vše navíc zvládnete během pár minut přes web. A potřebujete k tomu pouze občanský průkaz.

Každý měsíc pak dostanete podíl z nájmu vybrané nemovitosti.

Vydělávejte s developerskými projekty

Podobné služby nabízí i startup CroFunGo. Také v jeho případě můžete investovat do rezidenčních nemovitostí, a to už od 500 korun.

Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U CroFunGo investujete do nemovitostí, které ještě nestojí. Nezískáváte tedy podíl na pronájmu bytu.

Vaše peníze slouží jako investice do developerského projektu, který si zvolíte. Developer pak vybrané peníze použije na stavbu svého projektu. A po určeném čase vám je vrátí i s předem dohodnutým úrokem.

Domy a byty jsou výhodnější

Výhodou obou projektů je, že se zaměřují na byty a domy. Jejich ceny přitom vytrvale rostou, a navíc jich je na českém trhu nedostatek.

Nedá se přitom čekat, že by se tato situace v nejbližších letech změnila. Už kvůli zdlouhavé administrativě spojené se získáním stavebního povolení.

Díky tomu nehrozí, že by v příštích letech cena těchto nemovitostí zásadně klesla. Přestože je podle České národní banky nadhodnocená. Poptávka ale stále výrazně převyšuje nabídku.

Ani koronavirová krize tak s největší pravděpodobností nepovede ke zlevnění domů a bytů ani ke snížení pronájmů.

Právě to přitom může být problém u komerčních nemovitostí. Zatím totiž není jisté, jak si jednotlivé podniky se současnou krizí a nuceným zavřením svých provozoven poradí. A kolik jich epidemii COVID–19 přežije.

Následky současné situace tak můžou vést k menšímu zájmu o pronájem komerčních prostor. A tedy i k poklesu nájmů.

Navíc se nedá vyloučit, že některá místa zůstanou zcela nevyužitá.

Hlavní je rozdělit investice

Ať už zvažujete jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomeňte na základní pravidlo – diverzifikujte své vklady.

Právě rozdělením prostředků do různých odvětví, trhů a typů investic totiž minimalizujete riziko ztráty. Můžete se tak spolehnout, že ať bude situace jakákoliv, bude alespoň část vašeho portfolia vydělávat. A pokryje případné ztráty z jiných segmentů.

A kam tedy ještě peníze vložit? Kromě nemovitostí se obvykle vyplatí investovat také například do:

  • akcií,
  • drahých kovů,
  • dluhopisů
  • či kryptoměn.


Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investujete do nemovitostí?

Počet odpovědí: 131

KOMENTÁŘE k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena