Banky.cz Články Reality Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020 Reality

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Zajímavé zhodnocení slibují investice do nemovitostí hned ze 2 důvodů:

  • Hodnota domů, bytů, ale i komerčních budov rok od roku stoupá.
  • Díky pronájmu dokáží prakticky neustále vydělávat.

Jen v České republice rostou ceny nemovitostí už několik let v řadě. A nezastavila je ani koronavirová epidemie. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž domy a byty zdražily o 2,4 %.

V meziročním porovnání je navíc zvýšení cen ještě výraznější. Ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2019 totiž domy a byty zdražily o 7,7 %. A o čtvrt roku dřív byl meziroční rozdíl dokonce 8,6 %.

Neustálému zdražování nemovitostí odpovídá i současný vývoj hypoték. Průměrná výše hypotéky totiž v září stoupla na 2,8 milionu. O rok dřív přitom byla o zhruba 450 000 korun menší.

Nemovitosti slibují trvalý zisk

Ještě větším plusem je, že nemovitosti můžete dlouhodobě pronajímat. Díky tomu máte jistý příjem každý měsíc.

A i když jsou se správou nemovitostí spojené i výdaje, díky růstu cen a výnosům z pronájmu se můžete spolehnout, že zůstanete v plusu.

Také proto jsou právě nemovitosti oblíbeným cílem konzervativních investorů. Podobně jako například drahé kovy totiž představují bezpečný přístav pro vložené prostředky.

Problém je, že pořizovací cena bývá poměrně vysoká. A jen málokdo má dost peněz na nákup domu či bytu, který pak bude pronajímat. Řešením může být hypotéka na pronájem. Jenže ani na ni nedosáhne zdaleka každý.

Nechcete kupovat byt? Zkuste fondy

Dostupnější možnost, jak investovat do nemovitostí, nabízejí akciové fondy. Jejich prostřednictvím můžete získat podíl na nemovitostech, jako jsou například:

  • obchodní centra,
  • kancelářské budovy
  • či průmyslové parky.

Tyto nemovitosti pak vydělávají na pronájmu svých prostor různým firmám. A spolu s tím vyděláváte i vy.

Výhodou je, že obvykle můžete investovat už od 500 korun. Nicméně zpravidla jsou jednotlivé akciové fondy, včetně nemovitostních, určené spíš pro zkušenější investory.

Startupy lákají i drobné investory

V poslední době se otvírá ještě další možnost, jak investovat do nemovitostí. A to i bez velkého kapitálu. Nabízí ji různé startupy, které podobné investice umožňují.

Díky nim můžete s minimálními vklady získat podíl na výnosu rezidenčních a komerčních nemovitostí.

Jedním z těchto projektů je například startup Investown.cz, který nedávno získal několikamilionovou investici od České spořitelny. Umožňuje i drobným investorům získat podíl na pronájmu bytů v celé České republice.

Hlavní výhodou je, že stačí i malá investice – alespoň 500 korun. Vše navíc zvládnete během pár minut přes web. A potřebujete k tomu pouze občanský průkaz.

Každý měsíc pak dostanete podíl z nájmu vybrané nemovitosti.

Vydělávejte s developerskými projekty

Podobné služby nabízí i startup CroFunGo. Také v jeho případě můžete investovat do rezidenčních nemovitostí, a to už od 500 korun.

Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U CroFunGo investujete do nemovitostí, které ještě nestojí. Nezískáváte tedy podíl na pronájmu bytu.

Vaše peníze slouží jako investice do developerského projektu, který si zvolíte. Developer pak vybrané peníze použije na stavbu svého projektu. A po určeném čase vám je vrátí i s předem dohodnutým úrokem.

Domy a byty jsou výhodnější

Výhodou obou projektů je, že se zaměřují na byty a domy. Jejich ceny přitom vytrvale rostou, a navíc jich je na českém trhu nedostatek.

Nedá se přitom čekat, že by se tato situace v nejbližších letech změnila. Už kvůli zdlouhavé administrativě spojené se získáním stavebního povolení.

Díky tomu nehrozí, že by v příštích letech cena těchto nemovitostí zásadně klesla. Přestože je podle České národní banky nadhodnocená. Poptávka ale stále výrazně převyšuje nabídku.

Ani koronavirová krize tak s největší pravděpodobností nepovede ke zlevnění domů a bytů ani ke snížení pronájmů.

Právě to přitom může být problém u komerčních nemovitostí. Zatím totiž není jisté, jak si jednotlivé podniky se současnou krizí a nuceným zavřením svých provozoven poradí. A kolik jich epidemii COVID–19 přežije.

Následky současné situace tak můžou vést k menšímu zájmu o pronájem komerčních prostor. A tedy i k poklesu nájmů.

Navíc se nedá vyloučit, že některá místa zůstanou zcela nevyužitá.

Hlavní je rozdělit investice

Ať už zvažujete jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomeňte na základní pravidlo – diverzifikujte své vklady.

Právě rozdělením prostředků do různých odvětví, trhů a typů investic totiž minimalizujete riziko ztráty. Můžete se tak spolehnout, že ať bude situace jakákoliv, bude alespoň část vašeho portfolia vydělávat. A pokryje případné ztráty z jiných segmentů.

A kam tedy ještě peníze vložit? Kromě nemovitostí se obvykle vyplatí investovat také například do:

  • akcií,
  • drahých kovů,
  • dluhopisů
  • či kryptoměn.


Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investujete do nemovitostí?

Počet odpovědí: 131

KOMENTÁŘE k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena