Banky.cz Články Daně Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019 Daně

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Pro určení správného způsobu zdanění je nutné provést základní rozdělení na příjmy:

  • plynoucí z držby cenných papírů
  • plynoucí z prodeje cenných papírů

Příjmy z držby cenných papírů

V průběhu držení cenných papírů mohou plynout jeho vlastníkovi příjmy, např. se může jednat o úroky. Tyto příjmy z titulu držby se zdaňují mezi tzv. příjmy z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“). Zákon neumožňuje tento druh příjmů snižovat o jakékoliv výdaje.

Dividendy vyplácené tuzemskými společnostmi (daňovými rezidenty) podléhají srážkové dani ve výši 15 %. Tu je povinna srazit společnost při vyplacení dividendy. Zdanění srážkou u zdroje je konečné a fyzická osoba už tento příjem neuvádí v daňovém přiznání.

Příjmy z prodeje cenných papírů

Pokud cenné papíry nejsou součástí obchodního majetku podnikající fyzické osoby, příjem z jejich prodeje se řadí mezi tzv. ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Výhodou nezahrnutí cenných papírů do obchodního majetku je skutečnost, že ostatní příjmy dle § 10 ZDP nepodléhají odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

V případě prodeje cenných papírů zahrnutých do obchodního majetku jsou tyto příjmy součástí příjmů z podnikání dle § 7 ZDP, přičemž tyto příjmy již podléhají odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Kdy lze příjmy z prodeje cenných papírů osvobodit

Osvobodit lze všechny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud jejich úhrn ve zdaňovacím období nepřesáhl částku 100.000 Kč, a to bez ohledu na okamžik jejich nabytí. Toto osvobození se nevztahuje na cenné papíry, které jsou zahrnuty v obchodím majetku.

Pokud úhrn příjmů přesáhne částku 100.000 Kč, může být příjem z prodeje cenných papírů osvobozen v případě splnění tzv. časového testu. Konkrétně lze uplatnit osvobození, pokud přesáhne doba mezi nabytím a prodejem cenného papíru dobu 3 let. Logikou tohoto pravidla je poskytnout osvobození těm, kteří drží cenné papíry dlouhodobě, tedy nekupují je za účelem spekulativního prodeje. Z hlediska daňových odvodů se tedy vyplatí s prodejem počkat a dodržet 3letou lhůtu mezi nákupem a prodejem.

Kdy je povinnost podat přiznání

Pokud je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen nebo již zdaněný srážkovou daní u zdroje, není nutné podávat daňové přiznání. V opačném případě se této povinnosti nevyhneme, a to i v těch případech, kdy je cenný papír prodán za stejnou nebo nižší cenu, než byl nakoupen. Zjednodušeně řečeno je nutné podat daňové přiznání bez ohledu na to, zda bylo prodejem cenného papíru dosaženo zisku i ztráty.



Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Platil jsem daň z prodeje akcií?

Počet odpovědí: 169

KOMENTÁŘE k článku Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Přidejte nový komentář

dotaz, Komentoval(a): Tomáš Kontermann

28.10.2020 02:08:19
> Dobrý den.
> Potřeboval bych od Vás poradit ohledně prodeji akcií.
> Jedná se o akcie ICOM Reality a.s.
>
> Od 10.1.2002 jsem majitelem 1) AKCIÍ NA MAJITELE o jmenovité hodnotě 1000 Kč
> 2) HROMADNÉ LISTINY NA MAJITELE o jmenovité hodnotě 1000 Kč
>
> Společnost na adrese v Jihlavě již neexistuje.
> Prosím o radu jak postupovat dál ohledně prodeji (resp.nárok na dividenty atd..)
> Děkuji
> S pozdravem
>
> Kontermann Tomáš

Tomáš Konterman, Komentoval(a): Mr. Info

24.6.2021 11:35:07
Dobrý den, Tomáši, nejlépe zapálit někdy v zimě a zahřát se. To je to poslední, co se dá s těmito bezcennými papírky udělat. Bohužel, je mi to líto. Mr. Info

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Další zdražování na obzoru: vláda chce zvýšit DPH. Co podraží právě vám?

28.6.2023 Daně

Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.

Daň z prodeje nemovitosti

22.2.2023 Daně

Prodali jste nemovitost. Kdy musíte příjem z prodeje zdanit, a kdy se dani naopak vyhnete?

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2022?

1.2.2023 Daně

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z nemovitosti na rok 2023

11.1.2023 Daně

Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani?  Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.

Sociální a zdravotní pojištění v roce 2023: Víte, kolik si připlatíte?

9.1.2023 Daně

Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena