Banky.cz Články Akcie a investice Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých
10.4.2023 Akcie a investice

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

REKLAMA

Vyplynulo z něj také to, že každý pátý respondent už do kryptoměn někdy investoval. Částz těchto lidí ale uvedla, že šlo spíše o určitou zkoušku. Konkrétně 10 % oslovených investovalo spíš menší částku.

Jsou ale i tací, kteří do virtuálních měn vložili většinu svých prostředků. Konkrétně jde o 2 % oslovených.

Pro mnoho lidí šlo také o zajímavou příležitost, jak zhodnotit peníze v době nízkých úroků. Tento faktor zmínilo 9 % lidí.

O kryptoměny se zajímají spíš muži

Z průzkumu je také vidět, že muži a ženy zaujímají ke kryptoměnám rozdílný postoj. Zatímco 32 % žen přiznává, že této problematice příliš nerozumí, u mužů podobně reagovalo jen 18 % respondentů.

Mužská část účastníků průzkumu se také o virtuální měny víc zajímá. A má už s nimi konkrétní zkušenost.

Investici do kryptoměn si vyzkoušelo 18 % mužů a jen 7 % oslovených žen.

Lidé nad 54 let kryptoměnám nevěří

Zajímavé je i celkové vnímání kryptoměn ve společnosti. Podle 11 % lidí jsou totiž jen nafouklou bublinou.

Stejnému počtu oslovených také vadí, že se při těžbě kryptoměn spotřebovává velké množství elektřiny, což zvyšuje dopady na životní prostředí.

Postoje se ovšem výrazně liší i v závislosti na věku oslovených lidí. Zejména starší generace se ke kryptoměnám staví skepticky. Hned polovina lidí nad 50 let investice do kryptoměn zcela odmítá.

V celkovém počtu dotázaných byl přitom tento poměr mnohem menší, a to 29 %. A u věkové skupiny do 26 let je proti investicím do kryptoměn jen 12 % oslovených.

Naopak 10 % mladých lidí v budoucnu plánuje, že své peníze vloží právě do virtuálních měn.

Zároveň ale 30 % lidí do 26 let přiznává, že v současnosti kryptoměnám příliš nerozumí. To je dokonce nejvíc ze všech věkových skupin.

Investice se zhodnocením až 12%

Hlavní zdroj informací? Přátelé

Za povšimnutí stojí i to, odkud lidé čerpají informace o kryptoměnách. U lidí do 26 let to jsou zejména:

 • přátelé a známí;
 • přátelé, kteří se kryptoměnám sami věnují;
 • podcasty a YouTube;
 • sociální sítě
 • a také finanční portály.

Autoři průzkumu vidí využívání těchto zdrojů jako potenciální riziko. Podle nich to znamená, že lidé podléhají trendům a investují bez hlubší znalosti.

Mohou je také ovlivňovat různé celebrity. I kvůli tomu se kryptoměny stávají spíše cestou, jak být „in“.

Také z toho důvodu je důležité dodržovat základní investiční pravidla. Například to, které říká, že byste neměli investovatvíc než 10 % všech svých volných prostředků.

Zisk z kryptoměn musíte zdanit

Ať už do kryptoměn investujete jen část svých peněz, nebo větší obnos, nezapomeňte na to, že případný zisk musíte zdanit.

A to bez ohledu na to:

 • kolik jste vydělali,
 • nebo na to, jak dlouho jste danou virtuální měnu vlastnili.

Daň ve výši 15% platíte:

 • ať už kupujete za virtuální peníze jinou kryptoměnu,
 • nebo ji převádíte do běžné měny.

Všechny zisky z těchto transakcí musíte následně uvést v daňovém přiznání. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

Nemovitostní fondy

Budou kryptoměny od daně osvobozené?

Pravidla pro zdanění kryptoměn by se však mohla v budoucnu změnit. V Česku tento krok podporují nejen lidé, kteří se právě těmito investicemi zabývají, ale i někteří politici.

Navrhují například zavést takzvaný časový test. Tedy dobu, po které lze za určitých pravidel kryptoměny nedanit.

Časový test je v současnosti možné uplatnit například u investic do akcií. Pokud tedy akcie prodáte až po 3 letech, nemusíte z tohoto příjmu platit daně.

A podobně by to mělo fungovat také v případě kryptoměn. Problém je ale v tom, že finanční správa zatím vede kryptoměnyjako zboží, a ne jako investici.

Změny by pomohly i finanční správě

V současné době politici a odborníci debatují také o dalších možných změnách. Ve hře je tedy možnost, že byste:

 • daň platili jen ze zisku při převodu na běžnou měnu, tedy ne na jinou virtuální měnu;
 • daň neplatili vůbec, pokud by investice do kryptoměn nebyly hlavním zdrojem vašich příjmů.

Tyto změny mají ulevit nejen investorům, ale také finanční správě. Odpadly by totiž složité kontroly, zda se daný člověk nějak neprovinil.

Situaci komplikuje i fakt, že řada lidí pravidla pro zdanění nezná nebo je ignoruje.

Krácení daně je však trestný čin, za který jim hrozí pokuta. A v horším případě dokonce i vězení.

Jestli se však pravidla změní, není zatím vůbec jisté. Konkrétní návrh zákona totiž ještě není „na stole“.

REKLAMA

ANKETA k článku Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investujete do kryptoměn?

Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

15.7.2024 Akcie a investice

Toužíte po finanční nezávislosti? Naučte se, jak efektivně zhodnotit své peníze pomocí spoření a investování. Jedině tak totiž dosáhnete svých finančních cílů. Zjistěte, jak si stanovit finanční cíl a plán, jak vytvořit vyvážené portfolio, začít investovat a spořit, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy. Nechte se provést jedním z možných přístupů, vedoucím k finanční svobodě.

Co je to likvidita investice?

Co je to likvidita investice?

11.7.2024 Akcie a investice

Jedním z důležitých pojmů, který byste měli vzít v potaz, pokud začínáte investovat, je likvidita, která popisuje schopnost proměnit aktivum na hotovost. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, co to likvidita je a jaké investiční nástroje jsou spojeny s nízkou a vysokou likviditou.

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Investice do akcií v posledních letech lákají řadu lidí. Je to nejen díky zajímavému výnosu, který slibují, ale také díky jejich dostupnosti. Vznik řady online investičních platforem totiž umožnil nákup těchto cenných papírů prakticky každému. Podívejte se proto, jak do akcií investovat a na co si dát pozor.

Možností, jak investovat do akcií, je několik. Stejně jako typů těchto cenných papírů. Liší se přitom svým zaměřením i právy, která poskytují držitelům.

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investování je skvělý způsob, jak si můžete začít budovat dlouhodobý finanční majetek. Pokud jste v této oblasti nováčkem, může se vám to zdát složité, ale nebojte se! Na začátek stačí pochopit několik základních principů, které vám pomohou rychle se zorientovat ve světě investic. Připravili jsme praktického průvodce investováním, který vám pomůže na začátku vaší investiční cesty.

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500 vám pomůže s diverzifikací portfolia. Index S&P 500 největšími americkými společnostmi je dnes snadnou cestou k pasivnímu investování a s dlouhodobou výkonností. Využít se dá i k aktivním investičním krokům. Zjistěte více o výhodách, rizicích a možnostech investování do tohoto (nebo podle tohoto) klíčového indexu.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena