Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.
Vyplynulo z něj také to, že každý pátý respondent už do kryptoměn někdy investoval. Částz těchto lidí ale uvedla, že šlo spíše o určitou zkoušku. Konkrétně 10 % oslovených investovalo spíš menší částku.
Jsou ale i tací, kteří do virtuálních měn vložili většinu svých prostředků. Konkrétně jde o 2 % oslovených.
Pro mnoho lidí šlo také o zajímavou příležitost, jak zhodnotit peníze v době nízkých úroků. Tento faktor zmínilo 9 % lidí.
O kryptoměny se zajímají spíš muži
Z průzkumu je také vidět, že muži a ženy zaujímají ke kryptoměnám rozdílný postoj. Zatímco 32 % žen přiznává, že této problematice příliš nerozumí, u mužů podobně reagovalo jen 18 % respondentů.
Mužská část účastníků průzkumu se také o virtuální měny víc zajímá. A má už s nimi konkrétní zkušenost.
Investici do kryptoměn si vyzkoušelo 18 % mužů a jen 7 % oslovených žen.
Lidé nad 54 let kryptoměnám nevěří
Zajímavé je i celkové vnímání kryptoměn ve společnosti. Podle 11 % lidí jsou totiž jen nafouklou bublinou.
Stejnému počtu oslovených také vadí, že se při těžbě kryptoměn spotřebovává velké množství elektřiny, což zvyšuje dopady na životní prostředí.
Postoje se ovšem výrazně liší i v závislosti na věku oslovených lidí. Zejména starší generace se ke kryptoměnám staví skepticky. Hned polovina lidí nad 50 let investice do kryptoměn zcela odmítá.
V celkovém počtu dotázaných byl přitom tento poměr mnohem menší, a to 29 %. A u věkové skupiny do 26 let je proti investicím do kryptoměn jen 12 % oslovených.
Naopak 10 % mladých lidí v budoucnu plánuje, že své peníze vloží právě do virtuálních měn.
Zároveň ale 30 % lidí do 26 let přiznává, že v současnosti kryptoměnám příliš nerozumí. To je dokonce nejvíc ze všech věkových skupin.
Hlavní zdroj informací? Přátelé
Za povšimnutí stojí i to, odkud lidé čerpají informace o kryptoměnách. U lidí do 26 let to jsou zejména:
Autoři průzkumu vidí využívání těchto zdrojů jako potenciální riziko. Podle nich to znamená, že lidé podléhají trendům a investují bez hlubší znalosti.
Mohou je také ovlivňovat různé celebrity. I kvůli tomu se kryptoměny stávají spíše cestou, jak být „in“.
Také z toho důvodu je důležité dodržovat základní investiční pravidla. Například to, které říká, že byste neměli investovatvíc než 10 % všech svých volných prostředků.
Zisk z kryptoměn musíte zdanit
Ať už do kryptoměn investujete jen část svých peněz, nebo větší obnos, nezapomeňte na to, že případný zisk musíte zdanit.
A to bez ohledu na to:
Daň ve výši 15% platíte:
Všechny zisky z těchto transakcí musíte následně uvést v daňovém přiznání. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn
Budou kryptoměny od daně osvobozené?
Pravidla pro zdanění kryptoměn by se však mohla v budoucnu změnit. V Česku tento krok podporují nejen lidé, kteří se právě těmito investicemi zabývají, ale i někteří politici.
Navrhují například zavést takzvaný časový test. Tedy dobu, po které lze za určitých pravidel kryptoměny nedanit.
Časový test je v současnosti možné uplatnit například u investic do akcií. Pokud tedy akcie prodáte až po 3 letech, nemusíte z tohoto příjmu platit daně.
A podobně by to mělo fungovat také v případě kryptoměn. Problém je ale v tom, že finanční správa zatím vede kryptoměnyjako zboží, a ne jako investici.
Změny by pomohly i finanční správě
V současné době politici a odborníci debatují také o dalších možných změnách. Ve hře je tedy možnost, že byste:
Tyto změny mají ulevit nejen investorům, ale také finanční správě. Odpadly by totiž složité kontroly, zda se daný člověk nějak neprovinil.
Situaci komplikuje i fakt, že řada lidí pravidla pro zdanění nezná nebo je ignoruje.
Krácení daně je však trestný čin, za který jim hrozí pokuta. A v horším případě dokonce i vězení.
Jestli se však pravidla změní, není zatím vůbec jisté. Konkrétní návrh zákona totiž ještě není „na stole“.
Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí…
Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.
Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.
Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.
Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje
peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální
tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky.
Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.
KOMENTÁŘE k článku Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.