Chci investovat bez rizika, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
15.3.2022 Akcie a investice

Dobrý den, nečekaně jsem přišla k dědictví 2 mil. Kč. Hypotéku nemám, takže není co umořit a v investování se vůbec nevyznám. Mám pouze spořící účet, který ale vůbec nepokryje inflaci. Jak peníze nejlépe investovat/spořit nebo zhodnotit, aby mi vydělávaly (nejlépe aby to pokrylo i tu inflaci), ale nebylo tam riziko, že o vše přijdu a abych pak nemusela pořád sledovat nějaké akcie - nakupovat/prodávat - na to nemám nervy. Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

zatímco bankovní vklad do cca 2,5 mil. Kč je vždy bez rizika a s jasně stanoveným úrokem, investice jsou vždy rizikové a výnos není zaručen. Platí "čím vyšší očekávaný výnos, tím vyšší riziko". Toto pravidlo platí stejně spolehlivě jako Archimédův zákon a není ho možné nikterak ošálit. Musíte si sama stanovit preference.

  • Bankovní vklad - jistá 4% bez rizika (tedy oproti současné inflaci 11% ztráta 7%)
  • Investice - možný výdělek např. u akcií i nad 10% ročně, ale s rizikem ztráty

Příklad: kdo koupil akcie Erste před vypuknutím války na Ukrajině, tratil za pouhý měsíc přes 30%. Kdo koupil stejné akcie minulý týden, vydělal za pouhý týden přes 10%.

Rozumně a dlouhodobě zainvestované peníze do akcií by Vám měly úspory před inflací ochránit. Je ale třeba mít pevné nervy a dlouhý investiční horizont (min. několik let).