Banky.cz Články Komerční sdělení Znáte tato pravidla investování? Pomohou vám k lepším výsledkům

Znáte tato pravidla investování? Pomohou vám k lepším výsledkům

16.12.2021, Komerční sdělení

Investování finančních prostředků do výnosnějších aktiv je stále populárnějším způsobem, jak ochránit úspory před inflací a majetek naopak reálně zhodnotit. Jde nicméně o činnost, která vyžaduje pokročilé znalosti a osvojení základních pravidel. Jak tedy postupovat, abyste dosáhli nejlepších výsledků?

Základní pravidlo: S růstem potenciálního výnosu roste riziko ztráty

Pokud byste si měli zapamatovat jen jednu základní poučku každého investora, je to právě provázanost výnosu a rizika. Požadujete-li vyšší výnosnost investic, musíte počítat také s vyšším rizikem ztráty. A naopak pokud chcete riziko snížit, musíte také počítat s tím, že svůj majetek zhodnotíte méně.

Poznejte se: Jakými jste investory?

Každý investor by měl znát míru rizika, které je ochoten přijmout. Někteří investoři jsou zbytečně konzervativní a kvůli přílišnému strachu ze ztráty prostředků dosahují nízkého výnosu. Jiní zase pod vidinou několikanásobného zhodnocení prostředků ztratí zábrany a investují do extrémně rizikových titulů, kde ztráta prostředků může být takřka absolutní.

Nedokážete-li si sami vyhodnotit, jaká strategie pro vás bude ideální, nejlepší variantou bude zavítat do banky nebo investiční společnosti. Banka vám ze zákona musí předložit tzv. investiční dotazník, na základě kterého vám doporučí vhodné investiční produkty a strategii.

Diverzifikujte: Vyvážené portfolio je klíčem k úspěchu

S pojmem diverzifikace rizika pracuje každý zkušený investor. Své prostředky byste měli rovnoměrně rozložit do nejrůznějších nástrojů – dluhopisů, akcií, komodit, nemovitostí, kryptoměn. Diverzifikovat můžete i v rámci různých států či kontinentů, oborů, firem apod.

Dle své strategie různou část prostředků investujete do titulů s nízkým rizikem a stabilním výnosem, jako jsou státní dluhopisy nebo akcie největších firem se stabilní dividendovou politikou. Další část investujte například do rozvíjejících se firem, které mají vyšší potenciál kapitálového zhodnocení investice. S menší částí můžete spekulovat například na vývoj ceny ropy či zlata. A další část prostředků můžete investovat do vysoce rizikových aktiv, jako jsou kryptoměny. Nákup kryptoměn vám zprostředkuje například burza Coinmate.

Průměrujte: Rozložte investice v čase a zvyšte výnos

Populární technickou mnoha investorů je tzv. DCA (dollar-cost averaging). Spočívá v tom, že stejnou částku investujete do určitého aktiva pravidelně, nehledě na aktuální situaci na trhu. Díky tomu aktiva nakoupíte z části jak v době, kdy je trh tzv. „dole“, tak v době, kdy je „nahoře“. Snížíte tak riziko špatného načasování koupě a zvýšíte si šanci na dosažení zajímavého výnosu.

KOMENTÁŘE k článku Znáte tato pravidla investování? Pomohou vám k lepším výsledkům

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat