Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #9551, Nákup a prodej akcií a daň z příjmu

Nákup a prodej akcií a daň z příjmu, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, v roce 2019 jsem nakoupil akcie a zas je prodal. Součet příjmů je nad 100 000 Kč, tak bych měl příjem zdanit. Za tyto získané a další peníze jsem nakoupil opět akcie. Jde mi o to, zda od příjmů za prodej v roce 2019 mohu odečíst i výdaje za nakoupené další jiné akcie (pořizovací ceny akcií, poplatky), které stále vlastním A nebo mohu odečíst od příjmů za 2019 jen nákupní ceny těch přesně daných akcií, které jsem prodával v roce 2019 s poplatky. V podstatě daním příjem, ale za ten příjem jsem v roce 2019 nakoupil jiné akcie, takže jsem vlastně měl větší výdej a jsem v minusu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste prodané akcie nedržel min. 3 roky a Váš příjem z prodeje (nikoliv zisk) byl nad 100 000 Kč, je třeba zdanit zisk z prodeje těchto akcií (prodejní cena mínus nákupní cena). Nelze argumentovat, že jste peníze z prodeje použil na další nákup jiných akcií (to s původním obchodem nemá nic společného, je to jiný obchodní případ).