Daňové výhody darování akcií rodičům: Osvobození od daně z příjmů a možnost zpětného určení pořizovací ceny

Investice se zhodnocením až 12%
3.12.2020 Akcie a investice

Dobrý den, mám s dovolením jeden dotaz, respektive požádám o případnou korekci mého chápání. Pakliže plánuji darovat rodičům akcie obchodované na NASDAQ, takový dar je dle ZDP v přímé linii osvobozen od daně z příjmů bez ohledu na hodnotu daru a bez ohledu na to, jak dlouho akcie držím (3-letý test). V rámci mého portfolia zbylých akcií v mém portfoliu v budoucnu mám při prodeji mých zbylých akcií "volnou ruku" co do zpětného určení akcií, které jsem rodičům takto daroval, tj. kolik kterých s různou pořizovací cenou, za kterou jsem je nakoupil, bylo darováno. (V rámci daňové optimalizace). V momentu "připsání" akcií Centr. dep. CP mým rodičům bude jejich novou pořizovací cenou akcií závěrečná cena titulu na NASDAQ ke dni "připsání" dle zákona o oceňování majetku a začíná znovu 3-letý test. Pokud by rodiče akcie drželi a ty by se staly předmětem dědického řízení, pořizovací cena by byla stanovena touto nabývací hodnotou ke dni připsání daru CDCP rodičům a časový test by se počítal i v průběhu dědického řízení. Chápu vše správně? Mnohokrát Vám děkuji za korekce, snažil jsem se nastudovat vše sám a přeji úspěchy a pevné zdraví.

Dobrý den,

vše souhlasí až na onu "volnou ruku", kdy by Finanční úřad trval na principu FIFO (first in, first out). Tedy v případě zbavení se akcií (prodej, darování) by se postupovalo z hlediska daní od nejstarších akcií k nejmladším.