Jak uvést obdržené dividendy do daňového přiznání a zda jsou již zdaněny?

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, na začátku roku 2022 jsem zainvesoval do akcii přes brokera Trading212 a má otázka zní takto. Co jsem se dočetl, tak musím uvádět do daňového přiznání obdržené dividendy v hrubém stavu. Což znamená kontaktovat brokera, aby mi poslal mailem soubor s těmito informacemi? A ještě jedna otázka. Mé dividendy jsou již zdaněny 15%, což znamená, že v ČR již podruhé zdaněny nebudou, že ano? Pokud jsem to četl správně, tak TRADING212 má smlouvu proti dvojímu zdanění? Děkuji

Dobrý den,

dividendy se daní obvykle u zdroje a akcionáři dostávají výplaty v čistém. Dividendy ze zahraničí se v daňovém přiznání uvádí a má-li ČR s danou zemí uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění, uplatňujete již zaplacené daně v zahraničí (pokud je v zahraničí sazba stejná jako v ČR 15%, další daně v ČR platit nebudete).