Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení
19.8.2020, Akcie a investice

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Právě zpráva o plánovaném štěpení akcií Tesly v poměru 5:1 nastartovala další růst jejich ceny.

Zatímco krátce před oznámením zaznamenaly mírný propad, když se zhruba po měsíci dostaly pod hodnotu 1 400 dolarů za kus, novinka je katapultovala na rekordních 1 650 dolarů. Právě na této hodnotě se pohybovaly koncem minulého týdne.

Už v předchozích měsících přitom byla Tesla černým koněm akciových trhů. Jen od začátku roku do konce července vyskočila hodnota jejích akcií ze 430 dolarů až na téměř 1 500 dolarů za kus.

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie automobilky Tesla.

Ještě loni v polovině srpna se akcie automobilky Tesla pohybovaly jen mírně na 200 dolary. Za jediný rok přitom vyskočily až na 1 650 dolarů za kus. Zdroj: marketwatch.com

Experti: současná cena je přehnaná

Tesla posiluje už několik měsíců a minulé čtvrtletí bylo čtvrté v řadě, kdy automobilka skončila v černých číslech. Díky tomu splnila už všechny předpoklady pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500.

Zajímavé je, že akcie Tesly stoupají i v době, kdy jiné automobilky kvůli koronakrizi oslabují.

Někteří odborníci proto upozorňují, že je Tesla výrazně nadhodnocená. A cena jejích akcií je bublinou, která musí dřív nebo později prasknout.

Nadhodnocení akcií připustil i Elon Musk

Podle expertů stojí za současným růstem Tesly zejména image firmy a její příznivci, kteří chtějí do projektu vložit peníze, aniž by řešili reálná rizika a šanci na zhodnocení.

Zjednodušeně řečeno – investice do Tesly je v současnosti IN. Zejména pro začínající investory, kteří se jí rádi pochlubí před známými.

Analytici přitom upozorňují, že reálný důvod k takovému zdražení akci neexistuje.

Koneckonců před časem to potvrdil i šéf Tesly Elon Musk. Už začátkem května na Twitteru poznamenal, že cena akcií jeho automobilky je podle něj příliš vysoká. V té době přitom nebyla ani na polovině současné ceny.

Tweet Elona Muska, ve kterém šéf Tesly upozorňuje, že cena akcií jeho firmy je příliš vysoká.

Už začátkem května Elon Musk poznamenal, že cena akcií Tesly je podle něj příliš vysoká. V té době byla zhruba 700 dolarů za kus.

Akcie budou dostupnější

Jak už jsme zmínili, poslední boom zájmu o akcie Tesly přišel minulý týden. Poté, co automobilka oznámila dělení akcií. A to v poměru 5:1.

V praxi má vše vypadat tak, že investoři, kteří budou 21. srpna držet akcie Tesly, dostanou po uzavření obchodování 28. srpna ke každé akcii čtyři další. Od 31. srpna se pak bude obchodovat už s rozdělenými akciemi.

Z jedné akcie tak nově vznikne pět, mezi které se rozdělí cena původních cenných papírů. Pokud tedy v době dělení bude jedna akcie stát zhruba 1 650 dolarů, jako koncem minulého týdne, hodnota jedné akcie bude 330 dolarů.

Mimochodem, Tesla není jedinou společností, která štěpení akcií plánuje. Se stejným postupem počítá také Apple, který dělení naplánoval na 24. srpna. Také v jeho případě se s novými akciemi začne obchodovat 31. srpna.

Obě společnosti přitom tento krok zdůvodňují stejně. Podle jejich vyjádření za ním stojí snaha přiblížit akcie těchto firem drobným akcionářům.

Největší letošní hit – gumové rukavice

Přestože akcie Tesly letos zvedly svou cenu už téměř čtyřnásobně, největším trhákem je jiná firma. Překvapivě je jí malajský výrobce gumových rukavic – společnost Supermax.

Od začátku roku do poloviny srpna stoupla hodnota jejích akcií na malajské burze z 1,38 na 17,92 malajského ringgitu. To je zhruba 1 300% nárůst!

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie společnosti Supermax.

Akcie firmy Supermax se od začátku roku vyšplhaly zhruba na 13násobek své hodnoty. Jak je vidět z grafu, výrazný růst odstartoval koncem dubna. Zdroj: marketwatch.com

Společnosti nahrála zejména vysoká poptávka po gumových rukavicích, pod kterou se pravděpodobně podepsala koronavirová pandemie. Právě ta totiž přinesla vyšší zájem o ochranné prostředky. A také o investice do firem, které podobné zboží vyrábějí.

Navíc jí pomohla i nízká cena ropy a dalších surovin, ze kterých se gumové rukavice vyrábějí. Díky tomu se tržní hodnota Supermaxu během pár měsíců vyšplhala z 2,5 miliardy dolarů na desetinásobek – tedy na 25 miliard.

Bodovaly také další asijské firmy

Mimochodem velký růst zaznamenaly i další asijské společnosti vyrábějící ochranné pomůcky. Například akcie firmy Kossan Rubber Industries vyskočily letos o víc než 300 %. A akcie společnosti Top Glove dokonce o 500 %.

Kromě zmíněných důvodů tomu nahrála i situace na malajském akciovém trhu. Od března na něm totiž platí zákaz shortování akcií. Tedy spekulací na pokles akcií, kdy investor prodává cenné papíry jen proto, aby je v budoucnu koupil za nižší cenu.

I díky tomu letos malajské firmy trhají rekordy. A v ziskovosti dokáží konkurovat i takovým gigantům, jako je Tesla.

ANKETA k článku "Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení"

Investovali jste do akcií Tesla?
Počet odpovědí: 81

KOMENTÁŘE k článku Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný roční výnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investování do zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondů stále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad, které vám investování usnadní.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020, Akcie a investice, Autor: Pavel Strašák

O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

20.3.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Prázdné regály v obchodech, zrušení veřejných akcí nebo povinná karanténa nejsou zdaleka jedinými dopady pandemie koronaviru COVID–19. Její rychlé šíření ve světě se projevuje také na investicích. Někteří odborníci se dokonce obávají, že urychlí příchod světové ekonomické krize. Většina analytiků je ale klidná.Banky v ČR