Banky.cz Články Akcie a investice Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020 Akcie a investice

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Právě zpráva o plánovaném štěpení akcií Tesly v poměru 5:1 nastartovala další růst jejich ceny.

Zatímco krátce před oznámením zaznamenaly mírný propad, když se zhruba po měsíci dostaly pod hodnotu 1 400 dolarů za kus, novinka je katapultovala na rekordních 1 650 dolarů. Právě na této hodnotě se pohybovaly koncem minulého týdne.

Už v předchozích měsících přitom byla Tesla černým koněm akciových trhů. Jen od začátku roku do konce července vyskočila hodnota jejích akcií ze 430 dolarů až na téměř 1 500 dolarů za kus.

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie automobilky Tesla.

Ještě loni v polovině srpna se akcie automobilky Tesla pohybovaly jen mírně na 200 dolary. Za jediný rok přitom vyskočily až na 1 650 dolarů za kus. Zdroj: marketwatch.com

Experti: současná cena je přehnaná

Tesla posiluje už několik měsíců a minulé čtvrtletí bylo čtvrté v řadě, kdy automobilka skončila v černých číslech. Díky tomu splnila už všechny předpoklady pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500.

Zajímavé je, že akcie Tesly stoupají i v době, kdy jiné automobilky kvůli koronakrizi oslabují.

Někteří odborníci proto upozorňují, že je Tesla výrazně nadhodnocená. A cena jejích akcií je bublinou, která musí dřív nebo později prasknout.

Nadhodnocení akcií připustil i Elon Musk

Podle expertů stojí za současným růstem Tesly zejména image firmy a její příznivci, kteří chtějí do projektu vložit peníze, aniž by řešili reálná rizika a šanci na zhodnocení.

Zjednodušeně řečeno – investice do Tesly je v současnosti IN. Zejména pro začínající investory, kteří se jí rádi pochlubí před známými.

Analytici přitom upozorňují, že reálný důvod k takovému zdražení akci neexistuje.

Koneckonců před časem to potvrdil i šéf Tesly Elon Musk. Už začátkem května na Twitteru poznamenal, že cena akcií jeho automobilky je podle něj příliš vysoká. V té době přitom nebyla ani na polovině současné ceny.

Tweet Elona Muska, ve kterém šéf Tesly upozorňuje, že cena akcií jeho firmy je příliš vysoká.

Už začátkem května Elon Musk poznamenal, že cena akcií Tesly je podle něj příliš vysoká. V té době byla zhruba 700 dolarů za kus.

Akcie budou dostupnější

Jak už jsme zmínili, poslední boom zájmu o akcie Tesly přišel minulý týden. Poté, co automobilka oznámila dělení akcií. A to v poměru 5:1.

V praxi má vše vypadat tak, že investoři, kteří budou 21. srpna držet akcie Tesly, dostanou po uzavření obchodování 28. srpna ke každé akcii čtyři další. Od 31. srpna se pak bude obchodovat už s rozdělenými akciemi.

Z jedné akcie tak nově vznikne pět, mezi které se rozdělí cena původních cenných papírů. Pokud tedy v době dělení bude jedna akcie stát zhruba 1 650 dolarů, jako koncem minulého týdne, hodnota jedné akcie bude 330 dolarů.

Mimochodem, Tesla není jedinou společností, která štěpení akcií plánuje. Se stejným postupem počítá také Apple, který dělení naplánoval na 24. srpna. Také v jeho případě se s novými akciemi začne obchodovat 31. srpna.

Obě společnosti přitom tento krok zdůvodňují stejně. Podle jejich vyjádření za ním stojí snaha přiblížit akcie těchto firem drobným akcionářům.

Největší letošní hit – gumové rukavice

Přestože akcie Tesly letos zvedly svou cenu už téměř čtyřnásobně, největším trhákem je jiná firma. Překvapivě je jí malajský výrobce gumových rukavic – společnost Supermax.

Od začátku roku do poloviny srpna stoupla hodnota jejích akcií na malajské burze z 1,38 na 17,92 malajského ringgitu. To je zhruba 1 300% nárůst!

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie společnosti Supermax.

Akcie firmy Supermax se od začátku roku vyšplhaly zhruba na 13násobek své hodnoty. Jak je vidět z grafu, výrazný růst odstartoval koncem dubna. Zdroj: marketwatch.com

Společnosti nahrála zejména vysoká poptávka po gumových rukavicích, pod kterou se pravděpodobně podepsala koronavirová pandemie. Právě ta totiž přinesla vyšší zájem o ochranné prostředky. A také o investice do firem, které podobné zboží vyrábějí.

Navíc jí pomohla i nízká cena ropy a dalších surovin, ze kterých se gumové rukavice vyrábějí. Díky tomu se tržní hodnota Supermaxu během pár měsíců vyšplhala z 2,5 miliardy dolarů na desetinásobek – tedy na 25 miliard.

Bodovaly také další asijské firmy

Mimochodem velký růst zaznamenaly i další asijské společnosti vyrábějící ochranné pomůcky. Například akcie firmy Kossan Rubber Industries vyskočily letos o víc než 300 %. A akcie společnosti Top Glove dokonce o 500 %.

Kromě zmíněných důvodů tomu nahrála i situace na malajském akciovém trhu. Od března na něm totiž platí zákaz shortování akcií. Tedy spekulací na pokles akcií, kdy investor prodává cenné papíry jen proto, aby je v budoucnu koupil za nižší cenu.

I díky tomu letos malajské firmy trhají rekordy. A v ziskovosti dokáží konkurovat i takovým gigantům, jako je Tesla.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Investovali jste do akcií Tesla?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena