Banky.cz Články Akcie a investice Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020 Akcie a investice

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

REKLAMA

Právě zpráva o plánovaném štěpení akcií Tesly v poměru 5:1 nastartovala další růst jejich ceny.

Zatímco krátce před oznámením zaznamenaly mírný propad, když se zhruba po měsíci dostaly pod hodnotu 1 400 dolarů za kus, novinka je katapultovala na rekordních 1 650 dolarů. Právě na této hodnotě se pohybovaly koncem minulého týdne.

Už v předchozích měsících přitom byla Tesla černým koněm akciových trhů. Jen od začátku roku do konce července vyskočila hodnota jejích akcií ze 430 dolarů až na téměř 1 500 dolarů za kus.

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie automobilky Tesla.

Ještě loni v polovině srpna se akcie automobilky Tesla pohybovaly jen mírně na 200 dolary. Za jediný rok přitom vyskočily až na 1 650 dolarů za kus. Zdroj: marketwatch.com

Experti: současná cena je přehnaná

Tesla posiluje už několik měsíců a minulé čtvrtletí bylo čtvrté v řadě, kdy automobilka skončila v černých číslech. Díky tomu splnila už všechny předpoklady pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500.

Zajímavé je, že akcie Tesly stoupají i v době, kdy jiné automobilky kvůli koronakrizi oslabují.

Někteří odborníci proto upozorňují, že je Tesla výrazně nadhodnocená. A cena jejích akcií je bublinou, která musí dřív nebo později prasknout.

Nadhodnocení akcií připustil i Elon Musk

Podle expertů stojí za současným růstem Tesly zejména image firmy a její příznivci, kteří chtějí do projektu vložit peníze, aniž by řešili reálná rizika a šanci na zhodnocení.

Zjednodušeně řečeno – investice do Tesly je v současnosti IN. Zejména pro začínající investory, kteří se jí rádi pochlubí před známými.

Analytici přitom upozorňují, že reálný důvod k takovému zdražení akci neexistuje.

Investice se zhodnocením až 12%

Koneckonců před časem to potvrdil i šéf Tesly Elon Musk. Už začátkem května na Twitteru poznamenal, že cena akcií jeho automobilky je podle něj příliš vysoká. V té době přitom nebyla ani na polovině současné ceny.

Tweet Elona Muska, ve kterém šéf Tesly upozorňuje, že cena akcií jeho firmy je příliš vysoká.

Už začátkem května Elon Musk poznamenal, že cena akcií Tesly je podle něj příliš vysoká. V té době byla zhruba 700 dolarů za kus.

Akcie budou dostupnější

Jak už jsme zmínili, poslední boom zájmu o akcie Tesly přišel minulý týden. Poté, co automobilka oznámila dělení akcií. A to v poměru 5:1.

V praxi má vše vypadat tak, že investoři, kteří budou 21. srpna držet akcie Tesly, dostanou po uzavření obchodování 28. srpna ke každé akcii čtyři další. Od 31. srpna se pak bude obchodovat už s rozdělenými akciemi.

Z jedné akcie tak nově vznikne pět, mezi které se rozdělí cena původních cenných papírů. Pokud tedy v době dělení bude jedna akcie stát zhruba 1 650 dolarů, jako koncem minulého týdne, hodnota jedné akcie bude 330 dolarů.

Mimochodem, Tesla není jedinou společností, která štěpení akcií plánuje. Se stejným postupem počítá také Apple, který dělení naplánoval na 24. srpna. Také v jeho případě se s novými akciemi začne obchodovat 31. srpna.

Obě společnosti přitom tento krok zdůvodňují stejně. Podle jejich vyjádření za ním stojí snaha přiblížit akcie těchto firem drobným akcionářům.

Největší letošní hit – gumové rukavice

Přestože akcie Tesly letos zvedly svou cenu už téměř čtyřnásobně, největším trhákem je jiná firma. Překvapivě je jí malajský výrobce gumových rukavic – společnost Supermax.

Firemní úvěry

Od začátku roku do poloviny srpna stoupla hodnota jejích akcií na malajské burze z 1,38 na 17,92 malajského ringgitu. To je zhruba 1 300% nárůst!

Graf ukazuje, jak poslední rok rostly akcie společnosti Supermax.

Akcie firmy Supermax se od začátku roku vyšplhaly zhruba na 13násobek své hodnoty. Jak je vidět z grafu, výrazný růst odstartoval koncem dubna. Zdroj: marketwatch.com

Společnosti nahrála zejména vysoká poptávka po gumových rukavicích, pod kterou se pravděpodobně podepsala koronavirová pandemie. Právě ta totiž přinesla vyšší zájem o ochranné prostředky. A také o investice do firem, které podobné zboží vyrábějí.

Navíc jí pomohla i nízká cena ropy a dalších surovin, ze kterých se gumové rukavice vyrábějí. Díky tomu se tržní hodnota Supermaxu během pár měsíců vyšplhala z 2,5 miliardy dolarů na desetinásobek – tedy na 25 miliard.

Bodovaly také další asijské firmy

Mimochodem velký růst zaznamenaly i další asijské společnosti vyrábějící ochranné pomůcky. Například akcie firmy Kossan Rubber Industries vyskočily letos o víc než 300 %. A akcie společnosti Top Glove dokonce o 500 %.

Kromě zmíněných důvodů tomu nahrála i situace na malajském akciovém trhu. Od března na něm totiž platí zákaz shortování akcií. Tedy spekulací na pokles akcií, kdy investor prodává cenné papíry jen proto, aby je v budoucnu koupil za nižší cenu.

I díky tomu letos malajské firmy trhají rekordy. A v ziskovosti dokáží konkurovat i takovým gigantům, jako je Tesla.

REKLAMA

ANKETA k článku Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Investovali jste do akcií Tesla?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena