Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #4813, Privatizace a kuponová knížka

Privatizace a kuponová knížka, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
21.6.2018 Akcie a investice

Zdravím, od bazarníka jsem si za minimální částku z nostalgických důvodů koupil kupónovou knížku z první vlny kupónové privatizace. Pak mi známý řekl, že se mám podle rodného čísla podívat, jestli je na ni ještě něco psaného. A ono je. Zajímalo by mě co, ale netuším, jak se k tomu dostat, když nemám plnou moc od původního majitele knížky. Existuje prosím nějaký způsob? Díky, Honza

Dobrý den,

základní přehled je možné získat po zadání rodného čísla na webu Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP).

Kuponová knížka je jenom historická relikvie - není možné aby na ní byly dodnes psané jakékoliv akcie. Technika kuponové privatizace používala kuponovou knížku jako objednávky pro jednotlivá privatizační kola. V okamžiku ukončení dané vlny kuponové privatizace byly držiteli kuponové knížky připsány akcie na jeho účet ve Středisku cenných papírů (SCP), dnes přejmenované na CDCP. Pro další dispozici s akciemi již kuponová knížka nebyla potřeba - akcie již ze svého účtu obchodoval v SCP vždy obchodoval majitel přes Burzu cenných papírů nebo RM systém.

Na nabytí akcií od původního majitele kuponové knížky byste musel mít Smlouvu o převodu cenných papírů, nebo byste je musel nakoupit přes burzu.