Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16247, Zdanění prodeje akcií

1) Jak funguje zdanění zisku z prodeje akcií, které zůstávají u brokera? 2) Jak se počítá tříletá lhůta pro osvobození od daně při prodeji akcií?

2.1.2022 Daně

Dobrý den, rád bych se na něco zeptal. Když si například koupím akcii za 1 000 Kč a za měsíc jí prodám za 2 000 Kč a ty peníze budu mít pořád u brokera a třeba druhý den za těch 2 000 Kč nakoupím zase jiné akcie - bere se to, že už musím danit zisk 1 000 Kč, i když jsem si ty peníze nenechal poslat na bankovní účet a fyzicky jsem je v podstatě neviděl? Nebo se daň ze zisku platí až podle toho, co přistane na účtu? A ještě jeden dotaz. Když koupím akcii např za 10 000 Kč a za rok přikoupím akcie od stejné společnosti, tak pokud vím, tak po 3 letech by se neměly platit žádné daně. Tak se ptám, jestli ty 3 roky se počítají od koupení první akcie, nebo od každé transakce se musí počítat s třemi roky. Díky moc za odpověď.

Dobrý den,

daní se zisk dosažení při prodeji akcií (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou). Není vůbec podstatné, jak se ziskem dále naložíte (Finančnímu úřadu je jedno, jestli si za peníze koupíte další akcie nebo třeba nové auto). I zisk ponechaný na účtu brokera se tak daní. Lhůta pro osvobození (3 roky) se počítá pro každou transakci zvlášť.