Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #10320, Investovala jsem do dluhopisů

Jaké riziko přinášejí dluhopisy E-finance a nemovitostní fond Trigea?

Investice se zhodnocením až 12%

Vážení, taky bych se moc ráda poradila. Prodali jsme menší nemovitost a já jsem svůj podíl, jak už teď vím, asi nevhodně vložila do dluhopisů E-finance a ještě do nemovitostního fondu Trigea. Prostě jsem si "nechala poradit" od někoho kdo tomu bohužel nerozumí. Teď mám neklidné spaní. Můžete prosím odhadnout, jak moc rizikové byly moje investice? Peníze z E-finance bych měla vybrat na konci příštího roku a z Trigei až nejdříve za tři roky.Vyzvednout si peníze předčasně by bylo s velkou ztrátou-např. E-finance se ztrátou 7%. Konečně bych si ráda nechala poradit od odborníků, a proto se obracím na Vás. Pomůžete? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji Vám krásné dny.

Dobrý den,

každá investice má svá pro a proti. S vyšším očekávaným výnosem roste riziko. Vklad v bance máte až do výše 2,5 mil. Kč pojištěný a je tedy bezrizikový. O málo více jsou rizikové nemovitosti, kde se z pronájmu dá dosáhnout vyššího výnosu, ale ten zas není garantován (nájemník může přestat platit). Dále následují dluhopisy a akcie, které slibují ještě vyšší výnos, ale emitent může přestat dluhopisy splácet a zbankrotovat a hodnota akcií se může propadnout.

Každému s ohledem na jeho rodinou a finanční situaci (a rizikový profil - někdo má k riziku averzi, jiný rád riskuje) vyhovuje něco jiného. Obecně platí, že do rizikových instrumentů (akcie, dluhopisy menších českých firem) byste měla investovat jen takové peníze, jejichž ztráta nikterak neohrozí Váš životní standard, a máte-li ráda riziko.

Vyplatí se investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. Filatelista si může koupit známky, milovník umění obraz, finanční analytik akcie či dluhopisy, automechanik veterána, atd. Když budete investovat do oblastí kterým nerozumíte, velmi pravděpodobně proděláte (vydělat nemohou všichni a prodělává obvykle ten, kdo tomu nerozumí).