Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15138, Zdanění investic

Zdanění investic, Daně

JJ

Dobrý den, jsem už senior ve věku 78 let a snažím se dceři trochu poradit s investicemi. Chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi mohl odpovědět na moji otázku. A) Do podílového fondu dnes vložím jednorázově 120 tis (nebudu nic přidávat) a kdykoliv po uplynutí 3 let (září 2024) celou investici, která bude bez ohledu na zisk nebo ztrátu vyšší než 100 tis prodám. Daň se mě nebude týkat? B) Do podílového fondu dnes vložím jednorázově 50 tis a budu pravidelně měsíčně investovat 1 000 Kč a zvolím si délku investice 13 let. Po uplynutí těchto let má investice hodnotu 220 tis a celou prodám. Investice bude vyšší než 100 tis. Budu danit protože díky měsíčním úložkám nemohu uplatnit 3 letou podmínku? C) Pohled seniora: Vložím jednorázově 50 tis a pravidelně budu investovat 1 000 Kč po dobu 10 let a poslední 3 roky přestanu přidávat vklady. Při prodeji je hodnota 184 tis , držení investice poslední 3 roky bez vkladů. Daň se mě nebude týkat? Byl bych Vám moc vděčný, když mi poradíte. Přeji hezký den.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

zisk nemusíte danit ve dvou případech.

 • příjem z prodeje cenných papírů je nižší než 100 000 Kč/fiskální rok
 • cenné papíry jste držel min. 3 roky

 • Pro osvobození od daně stačí splnit jednu z podmínek výše, tedy při prodeji cenných papírů např. za 200 000 Kč stačí prodat za 100 000 Kč v prosinci a zbylých 100 000 Kč v lednu. Nebo v prosinci prodáte vše co jste držel déle než 3 roky a v lednu zbytek za poslední 3 roky (max. 100 000 Kč). 

  Pokud byste zdanění neunikl, stále by mohla být vaše daňová povinnost nulová. Vyplnil byste daňové přiznání a výslednou daň ponížil o daňové slevy (např. na poplatníka 27 840 Kč). Až do zisku 185 600 Kč/rok byste tak žádnou daň coby senior bez jiných příjmů neplatil. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání.

  Petr JermářBanky.cz

  Máte jiný dotaz? Ptejte se

  Články ZE SVĚTA FINANCÍ

  Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

  Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

  20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

  Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

  Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

  Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

  19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

  Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

  Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

  15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

  Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

  Čtěte více
  Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

  Poradna banky.cz - ptáte se

  LH

  #15423, Příjem pro hypotéku a nemoc, Hypoteční poradna, 24.9.2021

  Dobrý den, moje mzda obvykle činí obvykle kolem 29 tisíc čistého. V srpnu jsem 14 dní marodil a proto bylo moje výplata pouze 25 tisíc cca. Na pásce byla čistá mzda 16 tisíc plus 9 tisíc náhrada za nemocenskou. Nyní mi jde o obvyklý 12ti měsíční průměr mzdy pro hypotéku. Bude se mi tedy z toho srpna do tohoto průměru započítávat pouze částka 16 tisíc, nebo je nějaká šance,že by se do tohoto průměru započítalo i těch 9k náhrady za nemocenskou? Děkuji moc za odpověď.

  Dobrý den, do ročního průměru v rámci ověřování příjmu pro získání hypotéky se Vám započte celá čistá mzda ve výši 25 000 Kč (včetně náhrad za neodpracovanou dobu z důvodu nemoci).

  JF

  #15422, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.9.2021

  Dobrý den, nechá se dohledat, kam jsem dal body v kuponové privatizaci? Děkuji

  Dobrý den, požádejte o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ (za 500 Kč Vám ho vyhotoví Centrální depozitář cenných papírů). Zde naleznete přehled svých akcií z kuponové privatizace.

  JS

  #15421, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem bytu, Hypoteční poradna, 24.9.2021

  Dobrý den, rád bych se dotázal, jak je to s daňovým přiznáním a uplatněním slevy z úroků hypotéky. Byt jsem zakoupil 4/2021. Od půlky 9/2021 je byt pronajímám. Lze uplatnit úlevu na dani za zaplacené úroky hypotéky pouze za dobu, kdy nemovitost byla využívaná výhradně k mému bydlení? Pochopitelně chápu, že nelze uplatnit v případě pronájmu nemovitosti.

  Dobrý den, ano, odpočet úroků z hypotéky můžete uplatnit za období, kdy byt sloužil k řešení vašich bytových potřeb.

  Prohlédnout další dotazy
  Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


  Banky v ČR