1) Jaké jsou daňové povinnosti při prodeji podílového fondu po 3 letech bez přidávání vkladů? 2) Jak ovlivní pravidelné měsíční investice do podílového fondu daně po 13 letech? 3) Daňové aspekty prodeje podílového fondu po 10 letech s přestávkou ve vkladech posledních 3 let

22.8.2021 Daně

Dobrý den, jsem už senior ve věku 78 let a snažím se dceři trochu poradit s investicemi. Chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi mohl odpovědět na moji otázku. A) Do podílového fondu dnes vložím jednorázově 120 tis (nebudu nic přidávat) a kdykoliv po uplynutí 3 let (září 2024) celou investici, která bude bez ohledu na zisk nebo ztrátu vyšší než 100 tis prodám. Daň se mě nebude týkat? B) Do podílového fondu dnes vložím jednorázově 50 tis a budu pravidelně měsíčně investovat 1 000 Kč a zvolím si délku investice 13 let. Po uplynutí těchto let má investice hodnotu 220 tis a celou prodám. Investice bude vyšší než 100 tis. Budu danit protože díky měsíčním úložkám nemohu uplatnit 3 letou podmínku? C) Pohled seniora: Vložím jednorázově 50 tis a pravidelně budu investovat 1 000 Kč po dobu 10 let a poslední 3 roky přestanu přidávat vklady. Při prodeji je hodnota 184 tis , držení investice poslední 3 roky bez vkladů. Daň se mě nebude týkat? Byl bych Vám moc vděčný, když mi poradíte. Přeji hezký den.

Dobrý den,

zisk nemusíte danit ve dvou případech.

  • příjem z prodeje cenných papírů je nižší než 100 000 Kč/fiskální rok
  • cenné papíry jste držel min. 3 roky

  • Pro osvobození od daně stačí splnit jednu z podmínek výše, tedy při prodeji cenných papírů např. za 200 000 Kč stačí prodat za 100 000 Kč v prosinci a zbylých 100 000 Kč v lednu. Nebo v prosinci prodáte vše co jste držel déle než 3 roky a v lednu zbytek za poslední 3 roky (max. 100 000 Kč).

    Pokud byste zdanění neunikl, stále by mohla být vaše daňová povinnost nulová. Vyplnil byste daňové přiznání a výslednou daň ponížil o daňové slevy (např. na poplatníka 27 840 Kč). Až do zisku 185 600 Kč/rok byste tak žádnou daň coby senior bez jiných příjmů neplatil. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání.