Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem
24.1.2020, Akcie a investice

Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.

Vše odstartoval konflikt na blízkém východě, kdy americký prezident Donald Trump nechal zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Írán následně zaútočil na americké základny v Iráku. A Irák vyzval zahraniční vojáky, aby se z jeho území stáhli.

Právě tyto události se výrazně podílely na prudkém zdražování komodit. Například zlato v tomto období vyskočilo i na víc než 1 570 dolarů za unci – tedy nejvýš od jara 2013. A cena barelu ropy poprvé od loňského května stoupla k 70 dolarům.

Následné uklidnění situace pak pro změnu nahrálo akciovým trhům. Například americký Dow Jones Index dokonce překonal loňské rekordy a vyšplhal se na nové maximum 28 956,90 bodu.

Drahé kovy loni rostly o desítky procent

Leden tak zatím silně připomíná loňský vývoj. Tehdy postupně posilovaly různé segmenty trhu a investoři měli velkou šanci vydělat.

Podílela se na tom zejména obchodní válka USA s Čínou a nejistá situace týkající se brexitu. Tyto vlivy se významně podepsaly na zdražování zlata, které svou cenu zvýšilo z přibližně 1 287 až na 1 546 dolarů za unci. Rok pak zakončilo na necelých 1 523 dolarech.

Za dvanáct měsíců tak jeho hodnota vyrostla přibližně o 18 %. A podobným způsobem reagovaly i další drahé kovy:

  • stříbro posílilo o téměř 17%
  • platina o zhruba 22%
  • a paladium dokonce o 52%

Bodovaly i nemovitosti a akcie

Velice dobře si loni vedly také další konzervativní investice. Například ty do nemovitostí. V České republice se jejich cena zvedla o zhruba 8% a aktuálně jsou podle České národní banky nadhodnocené až o 20%.

Jejich majitelé navíc mohou vydělávat i pomocí pronájmu. Právě díky tomu patří nemovitosti mezi nejvýhodnější dlouhodobé investice, když se jejich průměrné zhodnocení pohybuje okolo 6% (dokládá to studie „The Rate of Return on Everything: 1870–2015").

Jak už jsem zmínil, minulý rok výrazně vydělávaly také akcie. Pomohl jim v tom zejména:

  • prudký propad ceny z konce roku 2018
  • uklidnění zpočátku napjaté mezinárodní situace
  • a snižování úrokových sazeb největších centrálních bank

Například už zmíněný Dow Jones Index díky tomu loni vyrostl zhruba o 5 000 bodů.

vyvoj-investic-2019.png


Hvězda uplynulého desetiletí: bitcoin

Ještě víc svým investorům vydělal bitcoin. Minulý rok začínal na zhruba 4 000 dolarech a uzavíral na víc než 7 000. A v červenci překonal i hodnotu 12 500 dolarů.

Velký růst ceny z bitcoinu dokonce udělal nejvýdělečnější investici minulých deseti let. Svou hodnotu za tu dobu navýšil 90 000násobně.

A v době, kdy byl na vrcholu, byl tento nárůst ještě větší. Zatímco nyní se jeho cena pohybuje okolo 8 000 dolarů, před dvěma lety dokonce atakovala 20 000 dolarů.

Letošní odhad: nejisté akcie…

Světové dění na začátku letošního roku v některých ohledech připomíná rok minulý. Už v lednu totiž napjatá mezinárodní situace vyhnala vysoko ceny komodit a následně její zklidnění zase upevnilo postavení akcií.

Také proto je podle analytiků nejisté, jak se bude trh vyvíjet v příštích měsících. A stejně tak se nedá s jistotou říct, do čeho se nejvíc vyplatí investovat.

Největší otazník je přitom u akcií.

Nedávný vývoj jim sice pomohl, nicméně velký růst jejich hodnoty z minulých měsíců přináší větší riziko, že letos jejich cena klesne. Zvlášť, pokud se situace ve světě znovu vyostří. Anebo pokud přijde ekonomická recese, o které se v poslední době hovoří hlavně v souvislosti s Německem.

Přesto někteří experti upozorňují, že zklidnění světové situace může akciovému trhu ještě výrazně pomoci. A proto bychom s akciemi měli počítat i letos.

…a rostoucí zlato i nemovitosti

Jednodušší je situace v případě drahých kovů. Většina odborníků totiž očekává jejich růst. Nahrávají tomu stejné faktory, které jsou naopak hrozbou pro akciový trh. Tedy napjatá mezinárodní situace a možná ekonomická recese.

Podle analytiků společnosti Goldman Sachs by letos cena zlata mohla překonat 1600 dolarů za unci. Spolu se zlatem navíc zpravidla rostou i další drahé kovy, proto by se měla vyplatit také investice například do stříbra či platiny.

Zároveň je třeba říct, že tyto investice se nejvíce vyplácejí v dlouhodobém horizontu. Zhodnocení tak nemůžete čekat během pár měsíců či let.

Kromě drahých kovů by se mělo nadále dařit také nemovitostem. Růst jejich cen sice zvolňuje, nicméně nedostatek volných domů a bytů na českém trhu nahrává dalšímu zdražování.

U nemovitostí tak může být problémem zejména další zpřísnění hypotečních podmínek, o kterém uvažuje Česká národní banka, či ochlazení ekonomiky. To vše by vedlo k dalšímu propadu zájmu o vlastní bydlení. Přesto analytici předpokládají, že letos cena domů a bytů stoupne až o 5%.

U bitcoinu i dluhopisů raději opatrně

Menší výnos naopak letos slibují dluhopisy. Jejich zhodnocení klesalo už loni a spousta z nich si v současnosti neporadí ani s inflací. Výjimkou jsou státní protiinflační dluhopisy nebo dluhopisy některých firem. U nich je ale potřeba dobře vybírat a odhadnout správně riziko.

A co už zmíněná nejlepší investice minulého desetiletí – tedy bitcoin? Jeho vývoj analytici příliš odhadovat nechtějí. Můžou za to velké výkyvy jeho ceny. Díky tomu vám dokáže přinést výrazný prodělek i téměř pohádkový zisk.

ANKETA k článku "Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem"

Investujete do Bitcoinu?
Počet odpovědí: 93

KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR