Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat
21.2.2020, Akcie a investice

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Nejdřív je třeba říct, že investování neznamená spoření. Při spoření si „pouze” odkládáte peníze, které plánujete využít například na dovolenou nebo na rekonstrukci domu. Jeho účelem je tedy hlavně šetření a uchování prostředků. Ideálně tak, aby neztrácely svou hodnotu.

U investic se naopak snažíte vydělat tím, že vložíte své peníze do konkrétních projektů nebo komodit. Na rozdíl od spoření ale nejsou vaše finance chráněné žádným pojištěním. Proto musíte počítat i s rizikem, že proděláte.

Můžete ho však jednoduše minimalizovat. Stačí dodržet 3 základní pravidla, jak peníze správně investovat.

Pravidlo č. 1: Diverzifikujte portfolio

Diverzifikace investic. Základ, bez kterého se žádný správný investor neobejde.

A co si pod tímto pravidlem představit? Jednoduše řečeno rozdělení peněz do různých komodit, akcií i trhů.

Čím víc své prostředky rozdělíte, tím menší je riziko, že proděláte. Jednoduše proto, že když zrovna nevydělává jedna část vašeho portfolia, druhá ji nahradí.

V praxi tak můžete například:

  • část peněz vložit do akcií
  • část do nemovitostí (i prostřednictvím podílových fondů)
  • část do zlata
  • část do dluhopisů
  • a část do kryptoměn

Každá z těchto složek pokrývá jinou část trhu. A je tak pravděpodobné, že když bude zrovna klesat bitcoin nebo akcie, poroste naopak zlato a nemovitosti.

Předem si také promyslete, jak odvážná bude vaše strategie. Podle toho své investice rozdělte do jednotlivých oblastí.

Pamatujte přitom, že:

  • Odvážnější investice slibují větší zisk, ale zato je vyšší riziko, že propadnou.
  • Naopak méně riskantní investice jsou bezpečnější, ale zase mají nižší zhodnocení.

Pravidlo č. 2: Investice jsou běh na dlouhou trať

Investování není otázkou pár měsíců, ale spíš několika let. A klidně i desetiletí. Právě v takovém horizontu totiž často přichází opravdové zhodnocení. Nemusí vás tak znervózňovat krátkodobé propady, které potkají prakticky každou investici.

Dobře je to vidět například na zlatu. Prakticky celý rok 2015 jeho hodnota klesala. Pokud byste si jej koupili v lednu a další vývoj vás tak vyděsil, že jste ho v prosinci prodali, prodělali jste skoro 20%.

Kdybyste ale vydrželi a nechali si ho, v tuhle chvíli by mělo zhruba o 20% větší hodnotu než v době nákupu.

A to se stále bavíme spíš o střednědobém horizontu. V dlouhodobém jsou výsledky ještě lepší – za posledních 20 let zvedlo zlato svou hodnotu zhruba pětinásobně. Pokud byste do něj tedy investovali v roce 2000, byl by váš současný výnos zhruba 500%!

vyvoj-ceny-zlata-2020.png


Proto je důležité nezmatkovat a držet investice dlouhodobě (pokud tedy nechcete například spekulovat s vývojem ceny bitcoinu).

A pokud chcete riziko, že proděláte, snížit ještě víc, investujte pravidelně po menších částkách. Výsledný zisk sice bude o něco menší, ale stejně tak klesne i případná ztráta.

Pravidlo č. 3: Nekupujte spolu s ostatními

Řada (zejména začínajících) investorů dělá tu chybu, že vybranou komoditu kupují ve stejnou chvíli jako všichni ostatní. Buď z toho důvodu, že se spoléhají na jejich úsudek a nechtějí udělat chybu, anebo prostě proto, že vidí rostoucí cenu.

Jenže když nakupujete akcie či komodity v době, kdy rostou a blíží se k vrcholu, logicky nemůžete příliš vydělat. Naopak roste riziko, že zájem ochladne a jejich hodnota prudce klesne. A vy zbytečně proděláte.

Zároveň platí, že čím větší je volatilita dané investice (tedy čím je investice náchylnější ke kolísání hodnoty), tím víc a rychleji můžete ztratit.

Za příklad tentokrát poslouží bitcoin. Když koncem roku 2017 gradoval zájem o tuto kryptoměnu, její cena vylétla až těsně pod 20 000 dolarů. Jenže do půl roku klesla pod 7 000 dolarů a do dalších šesti měsíců dokonce pod 4 000 dolarů.

Pokud jste tedy bitcoin koupili v době největšího boomu a prodali při největším propadu, z původně investovaných peněz vám zůstala zhruba pětina.

Jenže kdybyste ho koupili ještě před hlavním růstem poptávky, kdy stál méně než 2 000 dolarů, a prodali na vrcholu, mohli jste investici zdesetinásobit. A i kdybyste po něm sáhli v době, kdy klesl pod 4 000 dolarů, až do dneška by se vaše investice zdvojnásobila.

vyvoj-ceny-bitcoinu-2020.png

ANKETA k článku "Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat"

Investujete do zlata?
Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný roční výnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investování do zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondů stále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad, které vám investování usnadní.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020, Akcie a investice, Autor: Pavel Strašák

O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.Banky v ČR