Banky.cz Články Akcie a investice Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020 Akcie a investice

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Nejdřív je třeba říct, že investování neznamená spoření. Při spoření si „pouze” odkládáte peníze, které plánujete využít například na dovolenou nebo na rekonstrukci domu. Jeho účelem je tedy hlavně šetření a uchování prostředků. Ideálně tak, aby neztrácely svou hodnotu.

U investic se naopak snažíte vydělat tím, že vložíte své peníze do konkrétních projektů nebo komodit. Na rozdíl od spoření ale nejsou vaše finance chráněné žádným pojištěním. Proto musíte počítat i s rizikem, že proděláte.

Můžete ho však jednoduše minimalizovat. Stačí dodržet 3 základní pravidla, jak peníze správně investovat.

Pravidlo č. 1: Diverzifikujte portfolio

Diverzifikace investic. Základ, bez kterého se žádný správný investor neobejde.

A co si pod tímto pravidlem představit? Jednoduše řečeno rozdělení peněz do různých komodit, akcií i trhů.

Čím víc své prostředky rozdělíte, tím menší je riziko, že proděláte. Jednoduše proto, že když zrovna nevydělává jedna část vašeho portfolia, druhá ji nahradí.

V praxi tak můžete například:

Každá z těchto složek pokrývá jinou část trhu. A je tak pravděpodobné, že když bude zrovna klesat bitcoin nebo akcie, poroste naopak zlato a nemovitosti.

Předem si také promyslete, jak odvážná bude vaše strategie. Podle toho své investice rozdělte do jednotlivých oblastí.

Pamatujte přitom, že:

  • Odvážnější investice slibují větší zisk, ale zato je vyšší riziko, že propadnou.
  • Naopak méně riskantní investice jsou bezpečnější, ale zase mají nižší zhodnocení.

Pravidlo č. 2: Investice jsou běh na dlouhou trať

Investování není otázkou pár měsíců, ale spíš několika let. A klidně i desetiletí. Právě v takovém horizontu totiž často přichází opravdové zhodnocení. Nemusí vás tak znervózňovat krátkodobé propady, které potkají prakticky každou investici.

Dobře je to vidět například na zlatu. Prakticky celý rok 2015 jeho hodnota klesala. Pokud byste si jej koupili v lednu a další vývoj vás tak vyděsil, že jste ho v prosinci prodali, prodělali jste skoro 20%.

Kdybyste ale vydrželi a nechali si ho, v tuhle chvíli by mělo zhruba o 20% větší hodnotu než v době nákupu.

A to se stále bavíme spíš o střednědobém horizontu. V dlouhodobém jsou výsledky ještě lepší – za posledních 20 let zvedlo zlato svou hodnotu zhruba pětinásobně. Pokud byste do něj tedy investovali v roce 2000, byl by váš současný výnos zhruba 500%!

vyvoj-ceny-zlata-2020.png


Proto je důležité nezmatkovat a držet investice dlouhodobě (pokud tedy nechcete například spekulovat s vývojem ceny bitcoinu).

A pokud chcete riziko, že proděláte, snížit ještě víc, investujte pravidelně po menších částkách. Výsledný zisk sice bude o něco menší, ale stejně tak klesne i případná ztráta.

Pravidlo č. 3: Nekupujte spolu s ostatními

Řada (zejména začínajících) investorů dělá tu chybu, že vybranou komoditu kupují ve stejnou chvíli jako všichni ostatní. Buď z toho důvodu, že se spoléhají na jejich úsudek a nechtějí udělat chybu, anebo prostě proto, že vidí rostoucí cenu.

Jenže když nakupujete akcie či komodity v době, kdy rostou a blíží se k vrcholu, logicky nemůžete příliš vydělat. Naopak roste riziko, že zájem ochladne a jejich hodnota prudce klesne. A vy zbytečně proděláte.

Zároveň platí, že čím větší je volatilita dané investice (tedy čím je investice náchylnější ke kolísání hodnoty), tím víc a rychleji můžete ztratit.

Za příklad tentokrát poslouží bitcoin. Když koncem roku 2017 gradoval zájem o tuto kryptoměnu, její cena vylétla až těsně pod 20 000 dolarů. Jenže do půl roku klesla pod 7 000 dolarů a do dalších šesti měsíců dokonce pod 4 000 dolarů.

Pokud jste tedy bitcoin koupili v době největšího boomu a prodali při největším propadu, z původně investovaných peněz vám zůstala zhruba pětina.

Jenže kdybyste ho koupili ještě před hlavním růstem poptávky, kdy stál méně než 2 000 dolarů, a prodali na vrcholu, mohli jste investici zdesetinásobit. A i kdybyste po něm sáhli v době, kdy klesl pod 4 000 dolarů, až do dneška by se vaše investice zdvojnásobila.

vyvoj-ceny-bitcoinu-2020.png


Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Investujete do zlata?

Počet odpovědí: 129

KOMENTÁŘE k článku Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena