Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat
21.2.2020, Akcie a investice

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Nejdřív je třeba říct, že investování neznamená spoření. Při spoření si „pouze” odkládáte peníze, které plánujete využít například na dovolenou nebo na rekonstrukci domu. Jeho účelem je tedy hlavně šetření a uchování prostředků. Ideálně tak, aby neztrácely svou hodnotu.

U investic se naopak snažíte vydělat tím, že vložíte své peníze do konkrétních projektů nebo komodit. Na rozdíl od spoření ale nejsou vaše finance chráněné žádným pojištěním. Proto musíte počítat i s rizikem, že proděláte.

Můžete ho však jednoduše minimalizovat. Stačí dodržet 3 základní pravidla, jak peníze správně investovat.

Pravidlo č. 1: Diverzifikujte portfolio

Diverzifikace investic. Základ, bez kterého se žádný správný investor neobejde.

A co si pod tímto pravidlem představit? Jednoduše řečeno rozdělení peněz do různých komodit, akcií i trhů.

Čím víc své prostředky rozdělíte, tím menší je riziko, že proděláte. Jednoduše proto, že když zrovna nevydělává jedna část vašeho portfolia, druhá ji nahradí.

V praxi tak můžete například:

Každá z těchto složek pokrývá jinou část trhu. A je tak pravděpodobné, že když bude zrovna klesat bitcoin nebo akcie, poroste naopak zlato a nemovitosti.

Předem si také promyslete, jak odvážná bude vaše strategie. Podle toho své investice rozdělte do jednotlivých oblastí.

Pamatujte přitom, že:

  • Odvážnější investice slibují větší zisk, ale zato je vyšší riziko, že propadnou.
  • Naopak méně riskantní investice jsou bezpečnější, ale zase mají nižší zhodnocení.

Pravidlo č. 2: Investice jsou běh na dlouhou trať

Investování není otázkou pár měsíců, ale spíš několika let. A klidně i desetiletí. Právě v takovém horizontu totiž často přichází opravdové zhodnocení. Nemusí vás tak znervózňovat krátkodobé propady, které potkají prakticky každou investici.

Dobře je to vidět například na zlatu. Prakticky celý rok 2015 jeho hodnota klesala. Pokud byste si jej koupili v lednu a další vývoj vás tak vyděsil, že jste ho v prosinci prodali, prodělali jste skoro 20%.

Kdybyste ale vydrželi a nechali si ho, v tuhle chvíli by mělo zhruba o 20% větší hodnotu než v době nákupu.

A to se stále bavíme spíš o střednědobém horizontu. V dlouhodobém jsou výsledky ještě lepší – za posledních 20 let zvedlo zlato svou hodnotu zhruba pětinásobně. Pokud byste do něj tedy investovali v roce 2000, byl by váš současný výnos zhruba 500%!

vyvoj-ceny-zlata-2020.png


Proto je důležité nezmatkovat a držet investice dlouhodobě (pokud tedy nechcete například spekulovat s vývojem ceny bitcoinu).

A pokud chcete riziko, že proděláte, snížit ještě víc, investujte pravidelně po menších částkách. Výsledný zisk sice bude o něco menší, ale stejně tak klesne i případná ztráta.

Pravidlo č. 3: Nekupujte spolu s ostatními

Řada (zejména začínajících) investorů dělá tu chybu, že vybranou komoditu kupují ve stejnou chvíli jako všichni ostatní. Buď z toho důvodu, že se spoléhají na jejich úsudek a nechtějí udělat chybu, anebo prostě proto, že vidí rostoucí cenu.

Jenže když nakupujete akcie či komodity v době, kdy rostou a blíží se k vrcholu, logicky nemůžete příliš vydělat. Naopak roste riziko, že zájem ochladne a jejich hodnota prudce klesne. A vy zbytečně proděláte.

Zároveň platí, že čím větší je volatilita dané investice (tedy čím je investice náchylnější ke kolísání hodnoty), tím víc a rychleji můžete ztratit.

Za příklad tentokrát poslouží bitcoin. Když koncem roku 2017 gradoval zájem o tuto kryptoměnu, její cena vylétla až těsně pod 20 000 dolarů. Jenže do půl roku klesla pod 7 000 dolarů a do dalších šesti měsíců dokonce pod 4 000 dolarů.

Pokud jste tedy bitcoin koupili v době největšího boomu a prodali při největším propadu, z původně investovaných peněz vám zůstala zhruba pětina.

Jenže kdybyste ho koupili ještě před hlavním růstem poptávky, kdy stál méně než 2 000 dolarů, a prodali na vrcholu, mohli jste investici zdesetinásobit. A i kdybyste po něm sáhli v době, kdy klesl pod 4 000 dolarů, až do dneška by se vaše investice zdvojnásobila.

vyvoj-ceny-bitcoinu-2020.png

ANKETA k článku "Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat"

Investujete do zlata?
Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR