Promlčené dividendy, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
18.10.2021 Akcie a investice

Dobrý den, teď jsem zjistila, že za rok 2016 mi nebyly vyplaceny dividendy, prý proto, že nebyla do sídla společnosti doručena písemná žádost o výplatu dividend za rok 2016. Prý od roku 2017 se písemná žádost o výplatu dividend zasílala na ČSOB do Prahy. Letos jsem žádnou písemnou žádost neposílala a dividendy jsem dostala na účet. Na můj dotaz mi bylo sděleno, že u mého nároku na výplatu podílu na zisku (dividendy) za rok 2016, kdy první polovina dividendy byla splatná do 31.12.2017 a druhá polovina do 30.6.2018, již uplynula tříletá promlčecí lhůta podle § 629 zákona č. 89/2021 Sb. občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Pokud bych žádala o výplatu výplatu dividend za rok 2016, představenstvo společnosti vůči mému požadavku vznese námitku promlčení. Mám přece jen zkusit požádat o proplacení a nebo je to zbytečné kvůli té promlčecí lhůtě? Ještě se chci zeptat, jak to je s výplatou podílů na zisku? Způsob a podmínky výplaty akcionáři si určuje ta daná akciová společnost (např. že se o výplatu musí žádat) nebo jsou nějaká obecná pravidla pro výplatu dividend? Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

obecně je zbytečné žádat o výplatu již promlčených dividend (představenstvo musí hájit zájmy akcionářů, mezi které se neřadí vyplácení promlčených závazků). U veřejně obchodovatelných akcií (spravovaných přes Vámi vybraného brokera) se dividendy vyplácí automaticky na váš majetkový účet, ze kterého si peníze můžete následně převést na běžný účet