Jak správně zdanit short pozici na akciích otevřenou v prosinci a uzavřenou v lednu následujícího roku?

24.11.2021 Daně

Dobrý den, hledám odpověď na otázku, jak správně uvést do do daňového přiznání short pozici na akciích otevřenou v prosinci a uzavřenou v lednu následujícího roku. Příklad: V prosinci otevřu short pozici -100x AAPL za 100 USD kus (akcie samozřejmě nevlastním, zapůjčí mi je broker, vznikne mi tedy úvěr v hodnotě zapůjčených akciíí). V lednu následující rok nakoupím zpět 100x AAPL za 90 USD/kus čímž vrátím akcie (splatím úvěr) brokerovi. Jelikož jsem akcie prodal za 100 a koupil za 90 mám profit 10 USD na akcii. Problém, který mi vznikl je ten, že ve výpisu mám na konci roku příjem 10 000 USD za prodej akcií, který bych měl danit (což podle mě je nesmysl, jelikož jde vlastně o půjčené peníze, za což ještě platím úrok). Náklad na zpětný nákup mám až v lednu dalšího roku, 90x 100ks AAPL, tento ale zase nemám proti čemu uplatnit, protože příjem byl v prosinci, a tedy nespadá do stejného zdaňovacího období. Na internetu jsem našel, že někdo ten příjem prostě dá do přiznání až v dalším období, ve kterém vznikl i náklad za nákup. Otázkou je, jestli je to tak správně. Budu Vám vděčný za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

zisk z prodeje (výnos mínus náklad) bych zahrnul do daňového přiznání až v období, ve kterém by byly dokončené obě operace (nákup i prodej). Ve vašem případě tedy leden následujícího roku.