Nahoru, dolů a zase hodně nahoru. Takový je v těchto týdnech vývoj ceny bitcoinu. Jen za poslední dva měsíce se jeho cena víc než zdvojnásobila. A neutichající zájem investorů dokazuje, že trh bere kryptoměny čím dál vážněji. Logicky – díky investicím do bitcoinu mohli lidé v posledních letech vydělat i víc než stonásobně.
Největší růst ceny bitcoinu přišel koncem června, kdy jeho hodnota dokonce překonala hranici 13 000 dolarů. Poprvé od ledna 2018. A i když se se na ní dlouho neudržel, rostoucí zájem o tuto kryptoměnu ukázal, že je pro investory stále lákavá.
A pravděpodobně také dlouho bude. Někteří analytici jsou přesvědčení, že v následujících letech cena bitcoinu dál poroste. Podle nich může za dva roky atakovat i rekordní hranici 20 000 dolarů jako na přelomu let 2017 a 2018.
Dá se ale čekat, že další raketový růst přijde dřív.
Jedním z důvodů prudkého zdražení bitcoinu totiž bylo oznámení nové kryptoměny Libra, kterou chystá Facebook. A podporují ji významné finanční společnosti jako Visa, MasterCard a PayPal. Analytici se shodují, že i díky tomu začínají lidé kryptoměny vnímat jako legitimní úložiště peněz.
Pozice kryptoměn na trhu by tak měla dál posilovat. Jak výrazně, to se ukáže už příští rok, kdy chce Facebooku Libru a celý související systém spustit.
I když má Libra fungovat na jiném principu než bitcoin a dalších oblíbené kryptoměny, dá se čekat, že znovu oživí zájem o tuto oblast. Tak, jak se jí to povedlo před pár týdny.
Kromě Libry se na zvýšení ceny bitcoinu projevila ještě další věc. Napjatá politická situace ve světě. Zdá se, že někteří lidé k investicím do bitcoinu sáhli v reakci na hrozící útok USA na Írán jako k bezpečnému úložišti peněz.
Odpovídala tomu i situace na trhu se zlatem, které se v těch dnech vyšplhalo ke své nejvyšší hodnotě od roku 2013. Oproti bitcoinu si ale tuto hodnotu udržuje i dál.
Naopak cena
bitcoinu začátkem července několikrát klesla a zase stoupla. A právě nízká
stabilita je jeho hlavní nevýhodou.
Bitcoin se totiž sice ukazuje jako investice, která dokáže majiteli rychle vydělat spoustu peněz, jenže je také umí rychle ztratit. Například koncem června jeho hodnota klesla za 10 minut o víc než 10 %.
Odborníci však upozorňují, že investice do bitcoinu je v naprosté většině případů výhodná. K dnešnímu datu je tato kryptoměna na trhu už 3 838 dní. A statistiky ukazují, že se investice do bitcoinu vyplatila v 3 796 dnech. To je víc než 98% doby, kdy je tato kryptoměna na trhu.
Tato čísla potvrzují, že i když bitcoin dokáže rychle zvýšit svou cenu, je lepší vnímat ho jako dlouhodobou investici. Přestože se mu nevyhýbají prudké propady ani růsty, z dlouhodobého hlediska je silně výdělečný – vždyť ještě v roce 2013 se jeho cena pohybovala okolo 100 dolarů a v současnosti je víc než 10 000 dolarů.
I když historická čísla ukazují, že bitcoin patří mezi výdělečné investice, rozhodně si sázku na něj v klidu promyslete a nepodléhejte nákupní horečce. Kromě toho, že u něj po prudkém růstu zpravidla přichází výrazný pád, je třeba vzít v úvahu ještě jednu věc. Bitcoin existuje teprve 10 let.
Nikdo tak nedokáže s jistotou tvrdit, jak přesně se bude v příštích letech chovat.
Navíc si takovou investici musíte dobře chránit. Existují případy, kdy hackeři napadli celé burzy. Například letos v květnu tak získali 7 000 bitcoinů.
Stále proto platí osvědčené pravidlo, že veškeré investice je potřeba diverzifikovat. Tedy rozložit do různých věcí tak, abyste snížili riziko ztráty.
A neznamená to pouze investovat do odlišných kryptoměn. Výhodnější je investovat i do dalších komodit. Ať už je to zlato, akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo třeba obrazy. Každá z nich má jiné vlastnosti a záleží jen na vaší strategii, jak odvážně chcete postupovat a do čeho investujete víc.
Denně se
na něm proobchoduje více než na všech světových burzách dohromady. Zúčastnit se
přitom může každý, kdo má přístup k internetu a nějaký ten kapitál navíc.
Obchodování na Forexu je zkrátka fenomén, který učarovává stále větší části
Čechů.
Zdroj obrázku: Purple Trading
Kyblíková metoda spoření je finanční strategií, která se osvědčuje v různých ekonomických podmínkách. Zjednodušeně řečeno, tato metoda zahrnuje rozdělení úspor do několika kategorií, či „kyblíků“, podle časového horizontu, kdy budou peníze potřebné. Výhodou kyblíkové metody spoření je, že pomáhá lépe řídit rizika a zajistit stabilitu vašich finančních prostředků.
Projděte si analýzu výkonnosti fondů za rok 2024. Zatímco nejúspěšnější retailový fond dostupný v České republice dosáhl zhodnocení 45 %, ten nejméně úspěšný zaznamenal ztrátu téměř 29 %. Podrobná analýza podílových fondů, jak ji sestavil server Peníze.cz, ukazuje výrazné rozdíly mezi jednotlivými investičními strategiemi a připomíná rizika a výhody fondů.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Rok 2024 přinesl investorům mimořádné výnosy napříč všemi třídami aktiv. Co stálo za tímto úspěchem a jaké investiční příležitosti se rýsují pro rok 2025? Přinášíme zamyšlení Václava Pecha, investičního analytika Broker Trust, nad faktory ovlivňujícími finanční trhy: od vlivu umělé inteligence, přes geopolitická rizika, až po očekávaný vývoj inflace a úrokových sazeb.
KOMENTÁŘE k článku Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.