Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16710, Prodej akcií a daň z příjmu

Jak funguje časový test při převodu akcií v rámci nejbližší rodiny a následném prodeji?

1.2.2022 Daně

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s časovým testem při převodu akcii v rámci nejbližší rodiny a následném prodeji. Příklad: V roce 2016 jsem koupil akcie, v roce 2017 je převedl na syna, ten je v roce 2020 převedl zpátky na mne a já je v roce 2021 prodal. Splnil jsem časový test? Děkuji.

Dobrý den,

toto doporučuji konzultovat s FÚ, aby se předem vyjasnilo, že účelem vašich převodů v rámci rodiny nebylo krácení daní. Obecně by s tímto problém být neměl, protože jste akcie držel v součtu 5 let. Spíše bývá problém v situacích, kdy akci nejsou v součtu drženy 3 roky (pak se účelovost darů a převodů z důvodu krácení daní nabízí).