Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #6177, Prodej akcií a osvobození od daně

Prodej akcií a osvobození od daně, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, od zaměstnavatele dostávám kromě mzdy taky akcie. Vím, jak se správně daní (k datu nabytí jako příjem ze závislé činnosti, a pak, pokud je prodám se ziskem, se zisk daní jako ostatní příjmy). Taky vím, že jsou zisky z prodeje akcií osvobozeny od daně, pokud byly příjmy z prodeje (ne zisky) menší než 100 000 Kč. Můj dotaz je - co se chápe pod výškou příjmů v případě zaměstnaneckých akcií? Příklad: Během roku 2018 dostanu od zaměstnavatele akcie v ceně 110 000 Kč. Ty zdaním jako mzdu. Pak v prosinci 2018 tyto akcie prodám za 130 000 Kč, mám tudíž zisk 20 000 Kč. Chápu správně, že tento zisk nemusím danit? Prodal jsem sice akcie v hodnotě 130 000 Kč, ale z toho 110 000 Kč není příjem z prodeje akcií, ale příjem ze závislé činnosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjem z prodeje akcií do 100 000 Kč ročně je osvobozen od daně z příjmu. Rozhodující je příjem, nikoliv zisk. Prodáte-li akcie za 130 000 Kč, podléhá zisk (20 000 Kč) dani z příjmu (15%).