Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru
21.4.2021, Akcie a investice

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Na zhodnocení akciových fondů, které se zaměřují právě na akcie ve vyspělých zemích, se výrazně projevila koronavirová krize. Zejména její první fáze ze začátku loňského roku.

Tehdy totiž hodnota řady akcií výrazně klesla. A tento propad připravil prostor pro následný růst.

Pomohlo očkování i stimulační balíky

Kdo tedy loni na jaře vložil své peníze do akciových fondů, mohl výrazně vydělat. I když ani v uplynulých měsících pandemie neustala, prvotní šok odezněl a situace se zklidnila.

Pomohlo tomu také postupující očkování. I díky němu mohla řada států zmírnit protiepidemická opatření.

To se samozřejmě projevilo také na stabilizaci akciových trhů. A na jejich postupném růstu, ke kterému přispělo i uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky nebo americké stimulační balíčky.

Díky těmto opatřením akcie výrazně rostou i v současnosti. Jen v březnu se hodnota akciových fondů investujících do světových akcií zvýšila o víc než 4 %. A v prvním čtvrtletí stoupla dokonce o víc než 7 %.

Za 10 let se hodnota víc než zdvojnásobila

Jak už jsme zmínili, současný růst je hodně ovlivněný loňským koronavirovým propadem. Což potvrzují údaje za delší časové období. V posledních třech letech totiž stoupla hodnota akciových fondů „jen” o necelých 32 %.

Tedy méně než za poslední rok.

Zároveň však stále platí, že akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější investicí. Kromě různých studií to dokazuje i vývoj akciových fondů za posledních 10 let. Za tu dobu se totiž jejich hodnota zvýšila o téměř 110 %.

Spolehlivý růst nabídly nemovitostní fondy

Přestože akcie dlouhodobě nabízejí nejvyšší zhodnocení, někteří začínající investoři se jich bojí. A hledají proto konzervativnější možnosti.

I ty přitom můžete najít mezi akciemi – stačí investovat do nemovitostních fondů.

Také ty za sebou mají poměrně úspěšný rok. Z dosavadních výsledků totiž vyplývá, že naprostá většina z nich loni přinesla investorům výnos, který bez větších problémů pokryl inflaci.

Podle Českého statistického úřadu byla na konci loňského prosince meziroční inflace 2,3 %. Pod touto hodnotou přitom zůstaly jen dva nemovitostní fondy na českém trhu, víc než desítka dalších tuto hranici s přehledem překonala.

Vyšší růst komplikuje COVID-19

Průměrné zhodnocení u běžně dostupných nemovitostních fondů bylo dokonce vyšší než 3,5 %. Pokud se přitom zaměříme jen na fondy, které překonaly inflaci, dostaneme se dokonce přes 4 %.

A aby toho nebylo málo, u trojice nejlepších fondů se zhodnocení pohybovalo okolo 6 %.

Růst nemovitostních fondů tak příliš nezbrzdila ani koronavirová krize. A to i přesto, že kvůli ní loni klesaly výnosy z pronájmů různých nemovitostí. Ať už jsou to obchodní centra, restaurace nebo kancelářské budovy.

Právě do takových budov nemovitostní fondy obvykle investují.

Růst bude pokračovat i letos

Také letos musí nemovitostní fondy bojovat s koronavirovou pandemií. I když se dá čekat, že s postupujícím očkováním se situace zlepší.

Je proto možné, že zhodnocení nemovitostních fondů bude o něco mírnější než v minulých letech. Přesto je pravděpodobné, že si většina z nich s inflací opět bez problémů poradí.

Jak výrazný bude dopad koronavirové krize, navíc záleží na složení konkrétních fondů. Pokud investují do nemovitostí ve státech, které si s pandemií dokáží poradit lépe než Česká republika, mohou se zpomalení růstu vyhnout.

Problém by nastal pouze v případě, že by byla obchodní centra a podobné nemovitosti zavřené delší dobu. Nebo kdyby výrazně klesl počet jejich nájemců. Zatím se ale zdá, že takový scénář nehrozí.

Investice do nemovitostí nabízí i startupy

Pokud vás přesto investice do nemovitostních fondů příliš nelákají, existuje ještě další způsob, jak zhodnotit své peníze s pomocí nemovitostí. A nepotřebujete k tomu miliony korun na nákup bytu nebo jiné stavby.

Stačí využít některý ze startupů, které se na investování do nemovitostí zaměřují. Získáte tak například podíl na bytech určených k pronájmu. Z každého zaplaceného nájemného pak putuje část peněz i k vám.

Nebo můžete své peníze vložit do vybraného developerského projektu. Developer tak i díky vám získá dost prostředků na svůj projekt. A jakmile ho dokončí, vrátí vám peníze i se slíbeným úrokem.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že základ bezpečného investování je v diverzifikaci investic. Kromě akcií či nemovitostí byste tedy měli své peníze vložit i do dalších trhů a typů investic.

Jednoduše a efektivně tak minimalizujete riziko ztráty.

ANKETA k článku "Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru"

Investovali jste v roce 2020 do akcií?
Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný roční výnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investování do zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondů stále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad, které vám investování usnadní.Banky v ČR