Banky.cz Články Akcie a investice Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021 Akcie a investice

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

REKLAMA
REKLAMA

Na zhodnocení akciových fondů, které se zaměřují právě na akcie ve vyspělých zemích, se výrazně projevila koronavirová krize. Zejména její první fáze ze začátku loňského roku.

Tehdy totiž hodnota řady akcií výrazně klesla. A tento propad připravil prostor pro následný růst.

Pomohlo očkování i stimulační balíky

Kdo tedy loni na jaře vložil své peníze do akciových fondů, mohl výrazně vydělat. I když ani v uplynulých měsících pandemie neustala, prvotní šok odezněl a situace se zklidnila.

Pomohlo tomu také postupující očkování. I díky němu mohla řada států zmírnit protiepidemická opatření.

To se samozřejmě projevilo také na stabilizaci akciových trhů. A na jejich postupném růstu, ke kterému přispělo i uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky nebo americké stimulační balíčky.

Díky těmto opatřením akcie výrazně rostou i v současnosti. Jen v březnu se hodnota akciových fondů investujících do světových akcií zvýšila o víc než 4 %. A v prvním čtvrtletí stoupla dokonce o víc než 7 %.

Za 10 let se hodnota víc než zdvojnásobila

Jak už jsme zmínili, současný růst je hodně ovlivněný loňským koronavirovým propadem. Což potvrzují údaje za delší časové období. V posledních třech letech totiž stoupla hodnota akciových fondů „jen” o necelých 32 %.

Tedy méně než za poslední rok.

Zároveň však stále platí, že akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější investicí. Kromě různých studií to dokazuje i vývoj akciových fondů za posledních 10 let. Za tu dobu se totiž jejich hodnota zvýšila o téměř 110 %.

Spolehlivý růst nabídly nemovitostní fondy

Přestože akcie dlouhodobě nabízejí nejvyšší zhodnocení, někteří začínající investoři se jich bojí. A hledají proto konzervativnější možnosti.

Investujte s eToro

I ty přitom můžete najít mezi akciemi – stačí investovat do nemovitostních fondů.

Také ty za sebou mají poměrně úspěšný rok. Z dosavadních výsledků totiž vyplývá, že naprostá většina z nich loni přinesla investorům výnos, který bez větších problémů pokryl inflaci.

Podle Českého statistického úřadu byla na konci loňského prosince meziroční inflace 2,3 %. Pod touto hodnotou přitom zůstaly jen dva nemovitostní fondy na českém trhu, víc než desítka dalších tuto hranici s přehledem překonala.

Vyšší růst komplikuje COVID-19

Průměrné zhodnocení u běžně dostupných nemovitostních fondů bylo dokonce vyšší než 3,5 %. Pokud se přitom zaměříme jen na fondy, které překonaly inflaci, dostaneme se dokonce přes 4 %.

A aby toho nebylo málo, u trojice nejlepších fondů se zhodnocení pohybovalo okolo 6 %.

Růst nemovitostních fondů tak příliš nezbrzdila ani koronavirová krize. A to i přesto, že kvůli ní loni klesaly výnosy z pronájmů různých nemovitostí. Ať už jsou to obchodní centra, restaurace nebo kancelářské budovy.

Právě do takových budov nemovitostní fondy obvykle investují.

Růst bude pokračovat i letos

Také letos musí nemovitostní fondy bojovat s koronavirovou pandemií. I když se dá čekat, že s postupujícím očkováním se situace zlepší.

Je proto možné, že zhodnocení nemovitostních fondů bude o něco mírnější než v minulých letech. Přesto je pravděpodobné, že si většina z nich s inflací opět bez problémů poradí.

Firemní úvěry

Jak výrazný bude dopad koronavirové krize, navíc záleží na složení konkrétních fondů. Pokud investují do nemovitostí ve státech, které si s pandemií dokáží poradit lépe než Česká republika, mohou se zpomalení růstu vyhnout.

Problém by nastal pouze v případě, že by byla obchodní centra a podobné nemovitosti zavřené delší dobu. Nebo kdyby výrazně klesl počet jejich nájemců. Zatím se ale zdá, že takový scénář nehrozí.

Investice do nemovitostí nabízí i startupy

Pokud vás přesto investice do nemovitostních fondů příliš nelákají, existuje ještě další způsob, jak zhodnotit své peníze s pomocí nemovitostí. A nepotřebujete k tomu miliony korun na nákup bytu nebo jiné stavby.

Stačí využít některý ze startupů, které se na investování do nemovitostí zaměřují. Získáte tak například podíl na bytech určených k pronájmu. Z každého zaplaceného nájemného pak putuje část peněz i k vám.

Nebo můžete své peníze vložit do vybraného developerského projektu. Developer tak i díky vám získá dost prostředků na svůj projekt. A jakmile ho dokončí, vrátí vám peníze i se slíbeným úrokem.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že základ bezpečného investování je v diverzifikaci investic. Kromě akcií či nemovitostí byste tedy měli své peníze vložit i do dalších trhů a typů investic.

Jednoduše a efektivně tak minimalizujete riziko ztráty.

ANKETA k článku Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Investovali jste v roce 2020 do akcií?

Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena