Banky.cz Články Akcie a investice Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021 Akcie a investice

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Na zhodnocení akciových fondů, které se zaměřují právě na akcie ve vyspělých zemích, se výrazně projevila koronavirová krize. Zejména její první fáze ze začátku loňského roku.

Tehdy totiž hodnota řady akcií výrazně klesla. A tento propad připravil prostor pro následný růst.

Pomohlo očkování i stimulační balíky

Kdo tedy loni na jaře vložil své peníze do akciových fondů, mohl výrazně vydělat. I když ani v uplynulých měsících pandemie neustala, prvotní šok odezněl a situace se zklidnila.

Pomohlo tomu také postupující očkování. I díky němu mohla řada států zmírnit protiepidemická opatření.

To se samozřejmě projevilo také na stabilizaci akciových trhů. A na jejich postupném růstu, ke kterému přispělo i uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky nebo americké stimulační balíčky.

Díky těmto opatřením akcie výrazně rostou i v současnosti. Jen v březnu se hodnota akciových fondů investujících do světových akcií zvýšila o víc než 4 %. A v prvním čtvrtletí stoupla dokonce o víc než 7 %.

Za 10 let se hodnota víc než zdvojnásobila

Jak už jsme zmínili, současný růst je hodně ovlivněný loňským koronavirovým propadem. Což potvrzují údaje za delší časové období. V posledních třech letech totiž stoupla hodnota akciových fondů „jen” o necelých 32 %.

Tedy méně než za poslední rok.

Zároveň však stále platí, že akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější investicí. Kromě různých studií to dokazuje i vývoj akciových fondů za posledních 10 let. Za tu dobu se totiž jejich hodnota zvýšila o téměř 110 %.

Spolehlivý růst nabídly nemovitostní fondy

Přestože akcie dlouhodobě nabízejí nejvyšší zhodnocení, někteří začínající investoři se jich bojí. A hledají proto konzervativnější možnosti.

I ty přitom můžete najít mezi akciemi – stačí investovat do nemovitostních fondů.

Také ty za sebou mají poměrně úspěšný rok. Z dosavadních výsledků totiž vyplývá, že naprostá většina z nich loni přinesla investorům výnos, který bez větších problémů pokryl inflaci.

Podle Českého statistického úřadu byla na konci loňského prosince meziroční inflace 2,3 %. Pod touto hodnotou přitom zůstaly jen dva nemovitostní fondy na českém trhu, víc než desítka dalších tuto hranici s přehledem překonala.

Vyšší růst komplikuje COVID-19

Průměrné zhodnocení u běžně dostupných nemovitostních fondů bylo dokonce vyšší než 3,5 %. Pokud se přitom zaměříme jen na fondy, které překonaly inflaci, dostaneme se dokonce přes 4 %.

A aby toho nebylo málo, u trojice nejlepších fondů se zhodnocení pohybovalo okolo 6 %.

Růst nemovitostních fondů tak příliš nezbrzdila ani koronavirová krize. A to i přesto, že kvůli ní loni klesaly výnosy z pronájmů různých nemovitostí. Ať už jsou to obchodní centra, restaurace nebo kancelářské budovy.

Právě do takových budov nemovitostní fondy obvykle investují.

Růst bude pokračovat i letos

Také letos musí nemovitostní fondy bojovat s koronavirovou pandemií. I když se dá čekat, že s postupujícím očkováním se situace zlepší.

Je proto možné, že zhodnocení nemovitostních fondů bude o něco mírnější než v minulých letech. Přesto je pravděpodobné, že si většina z nich s inflací opět bez problémů poradí.

Jak výrazný bude dopad koronavirové krize, navíc záleží na složení konkrétních fondů. Pokud investují do nemovitostí ve státech, které si s pandemií dokáží poradit lépe než Česká republika, mohou se zpomalení růstu vyhnout.

Problém by nastal pouze v případě, že by byla obchodní centra a podobné nemovitosti zavřené delší dobu. Nebo kdyby výrazně klesl počet jejich nájemců. Zatím se ale zdá, že takový scénář nehrozí.

Investice do nemovitostí nabízí i startupy

Pokud vás přesto investice do nemovitostních fondů příliš nelákají, existuje ještě další způsob, jak zhodnotit své peníze s pomocí nemovitostí. A nepotřebujete k tomu miliony korun na nákup bytu nebo jiné stavby.

Stačí využít některý ze startupů, které se na investování do nemovitostí zaměřují. Získáte tak například podíl na bytech určených k pronájmu. Z každého zaplaceného nájemného pak putuje část peněz i k vám.

Nebo můžete své peníze vložit do vybraného developerského projektu. Developer tak i díky vám získá dost prostředků na svůj projekt. A jakmile ho dokončí, vrátí vám peníze i se slíbeným úrokem.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že základ bezpečného investování je v diverzifikaci investic. Kromě akcií či nemovitostí byste tedy měli své peníze vložit i do dalších trhů a typů investic.

Jednoduše a efektivně tak minimalizujete riziko ztráty.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Investovali jste v roce 2020 do akcií?

Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena