Jak přepsat akcie ČEZu na své jméno a co je majetkový účet? Průvodce postupem

Investice se zhodnocením až 12%
19.5.2021 Akcie a investice

Dobrý den, zdědila jsem po manželovi akcie ČEZu, ale mám problém s přepsáním majitele na mé jméno, abych mohla vybírat v ČS dividendu. Ve Fio bance mi řekli, že potřebuji číslo majetkového účtu v CDCP a počet akcií od notářky. Jenže já jsem již jednou byla zpět u notářky, aby mi pomohla. Dostala jsem Usnesení,  abych mohla vybrat ve spořitelně dividendy a tam mi řekli, že další věci budu muset znovu vyřizovat u notářky. Tak se Vás ptám, jak mám postupovat a kde, abych přepsala akcie na mé jméno a co to je majetkový účet. Manžel neměl žádný účet. Děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

stejně jako máte peníze v bance uložené na běžném účtu, tak akcie máte zapsané na svém majetkovém účtu v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). Bez majetkového účtu nemůžete vlastnit žádné akcie (manžel měl akcie vedené pravděpodobně v tzv. staré nezařazené evidenci a nemohl s nimi disponovat). Postup je následující:

1) vyberte si brokera (např. Fio banku)

2) broker Vám zřídí majetkový účet v CDCP a po předložení notářské usnesení o vypořádání dědictví převede manželovy akcie na váš majetkový účet