Prodělávám na investicích, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
10.4.2022 Akcie a investice

Dobrý den, mám u České sporitelny majetkový účet. Rozdělený do fondů SPOROBOD SPOROINVEST, TOP STOCK STOCK, SMAILL CAPS REICO, ČD NEMOVITOSTNÍ REICO, ČS LONG LEASE,  dluhopis EGB ZEROBOND 2025 a ČS KORPORÁTNÍ DLUHOPISOVÝ.  Peníze stále padají a mám obavy, že přijdu o hodně peněz. Už teď Je to přes 40 000 Kč. Posílám tam 2 000 Kč měsíčně a je to jako kdybych je vyhodila oknem. Finanční poradce mi říká "čekejte a nedívejte se na účet". Člověk nechce nechávat peníze ležet, že se znehodnocují, jak všude radí, ale kdybych je měla doma, mám je všechny. Mohli byste mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

nedílnou součástí investování je možné riziko ztráty. Platí přímá úměra - čím vyšší potenciální výnos, tím vyšší riziko. Investovat byste měla jen takové peníze, o které můžete přijít. Bez podrobného prostudování vašeho portfolia Vám nedokáži říci, jestli je ztráta 40 000 Kč na dnešní poměry válečné krize moc nebo málo (na milionovém portfolio by to např. bylo jen 4%).

Poslední rok jsou všichni pod mediální masáží, že každý musí investovat. Já si to nemyslím. Určitě platí, že kdo neinvestuje, nese ztrátu ze znehodnocení úspor inflací. Kdo investuje, může mít ztrátu ještě vyšší (jako např. Vy ní), může mít z investic/ztrát vyloženě špatný pocit až zdravotní komplikace (je-li pro Vás pomyšlení na ztrátu problematické), atd. Za poslední roky se mnoho lidí stalo obětí podvodníků (internetové investice) či neslo ztrátu v důsledku covidu/války na Ukrajině. Většina těchto problémů byla z neznalosti či nevyzrálosti investorů.

Investovat má obecně smysl, ale je třeba počítat s rizikem ztráty a mít pevné nervy. Pokud byste měla zájem, mohu Vám nabídnout osobní poradenství (980 Kč/hod). Během hodiny bychom spolu prošli vaše portfolio a řekli si, které tituly ztrátu pravděpodobně rychle umažou (lepší držet) a které nikoliv (lepší prodat). Případně mne prosím kontaktujte přes email petr.jermar@banky.cz