Jak převést/darovat akcie mezi dvěma osobami a zajistit rovnoměrné rozdělení?

Investice se zhodnocením až 12%
21.4.2023 Akcie a investice

Dobrý den, prosím o info ohledně převodu/darování akcií. Jde mi o rozdělení akcií cca 4 společností/firem mezi 2 dospělé syny. Mohu ve smlouvě vyčíslit počty akcií, aby dělba byla 50 na 50? Na pobočce banky mi bohužel nenabídli vzor darovací smlouvy, doporučili nějakou zpracovat a poslat k ověření, zda ji v té formě banka uzná a pro syny zřídí účty za poplatek 490 Kč / 1 spol. po podpisu obou stran před pracovníkem banky. Mám k tomu 2 dotazy: Můžete mi prosím nějaký vzor smlouvy doporučit, poslat? Mohu si jako dárce ve smlouvě - se souhlasem obou obdarovaných - vymínit právo na nakládání / obchodování s darovanými akciemi? Jakou přesně formou? Děkuji v úctě

Dobrý den,

darování majetku si musíte dobře rozmyslet a případně jej uskutečnit se všemi důsledky. Buď je majetek (se všemi právy a povinnostmi) Váš nebo dětí. Nelze někomu darovat majetek a nechat si k němu ovládací práva stylem "majetek je dětí, ale já jej mohu prodat".

Darovat můžete komukoliv libovolné množství akcií. Darovací smlouvu Vám za úplatu vypracuje právník. Kvalita volně dostupných vzorů smluv je velmi rozdílná a laikům takovýto postup nemohu doporučit.