Ocenění akcií, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
27.2.2020 Akcie a investice

Dobrý den, objevil jsem doma akcie na majitele vydané v roce 2002. Rád bych ověřil jejich platnost (firma se v roce 2008 přejmenovala) a případně je finančně zhodnotil. Je mi jasné, že majoritní vlastník mi v případě odkupu nabídne min. cenu, pokud vůbec nějakou. Pokud akcie neprodám, roste jejich hodnota (resp. pohybuje se podle kapitálové hodnoty společnosti) nebo zůstává na jmenovité hodnotě uvedené na tiskopisu akcii (na fyzické akcii, kterou jsem obdržel)? Děkuji

Dobrý den,

tržní hodnota (za kolik je průměrný kupující na trhu ochoten od Vás akcie koupit) je zcela nezávislá na nominální hodnotě. Hodnota akcií může (ale nemusí) růst s hodnotou vlastního kapitálu společnosti. Spíše se hodnota akcií odvíjí od schopnosti společnosti tvořit zisk/cash flow a vyplácet dividendy. Nejčastěji se používá tzv. P/E ukazatel (price/earnings), tedy poměr dividend k tržní hodnotě akcií. Cenu veřejně obchodovatelných akcií zjistíte snadno online náhledem na burzu. U neveřejně obchodovatelných akcií není market maker (nikdo nemá povinnost od Vás akcie odkoupit) a cena je čistě na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím.