Dlouhé období nízkých úrokových sazeb nepřeje spoření. Přesto lze mezi bankami a družstevními záložnami nalézt velké rozdíly. I dnes je stále možné si nechat peníze úročit 1% na spořícím účtu bez výpovědní lhůty. Kde spořit a kterým bankám se naopak vyhnout?
Po květnovém snížení sazeb Air Bank a Equa bank o 0,25% se na první místo překvapivě dostává klasická velká banka – Raiffeisenbank. J&T Banka sazby neměnila, nicméně si i tak polepšila na krásné čtvrté místo díky poklesu úroků u ZUNO a Sberbank. Již tradičně uzavírá žebříček TOP7 Expobank s úrokem polovičním oproti vítězům, nicméně banka na oplátku nabízí toto úročení až do výše vkladu 13,5 mil. Kč (většina bank končí s lepším úročením nejvýše na 350 000 Kč). Kdo nabízí nejvýhodnější spořicí účet?
Raiffeisenbank (eKonto Flexi): 1,10% do 150 000 Kč při vedení běžného účtu, dále 0,10%, nad 1 mil. Kč 0,01%
Equa bank (Spořící účet HIT): 1,00% do 200 000 Kč při příjmu min. 10 000 Kč zasílaném na běžný účet (jinak 0,50%), dále 0,30%, nad 3 mil. Kč 0,01%
Air Bank (Spořící účet): 1,00% do 250 000 Kč při platbě kartou 5x měsíčně (jinak 0,50%), dále 0,20% (bez plateb 0,00%), s platbami je navíc úročen i běžný účet do 100 000 Kč sazbou 1,00%
J&T Banka (Clear deal): 0,85% bez omezení max. výše vkladu, výpovědní lhůta 3 měsíce, min. vklad 0,5 mil. Kč
Sberbank (FÉR spoření PLUS): 0,83% do 300 000 Kč při vedení běžného účtu (jinak 0,53%), dále 0,23%, nad 1 mil. Kč 0,01%
ZUNO (Spoření Plus): 0,70% do 200 000 Kč při vedení běžného účtu a neuskutečnění žádné odchozí platby ze spořícího účtu (jinak 0,40%), dále 0,40% (bez účtu/s platbou 0,20%)
Expobank (Spořící účet Garant): 0,50% do 13,5 mil. Kč, dále 0,10%
Úroky snížila taktéž družstevní záložna NEY SD blíže k úrovni bank, ale i zde platí úročení pro neomezeně velký vklad. Připomínáme, že u družstevních záložen je třeba 10% z vkladu investovat do kapitálu záložny (tyto peníze nejsou úročeny ani pojištěny proti úpadku družstva, ale máme za to nárok na podíl ze zisku záložny).
NEY SD (PRO budoucnost):1,30%
Artesa (Univerzal):1,08%
Nabídka rozumných termínovaných vkladů se smrskla na pouhé 4 banky. Žebříček opustila ZUNO, která si zřejmě již pod taktovkou nového majitele naordinovala nižší úroky u spoření obecně.
J&T Banka (Clear deal): 1 rok = 1,10%, 2 roky = 1,40%, 5 let = 1,40%, min. vklad 0,5 mil. Kč
Expobank (IQ Maxi vklad): 1 rok = 0,60%, 2 roky = 0,70%, 3 roky = 0,80%, 4 roky = 0,90%, 5 let = 1,00%
Equa bank (Termínované vklady): 1 rok = 0,50%, 2 roky = 0,70%, 3 roky = 0,90%, 4 roky = 1,00%, 5 let = 1,10%
Fio banka (Termínovaný vklad): 1 rok = 0,50%, 2 roky = 0,60%, 3 roky = 0,80%, 4 roky = 1,00%, 5 let = 1,20%
Zatímco rozdíl úroků u spořících účtů mezi bankami a záložnami je poměrně zanedbatelný, u termínovaných vkladů je tomu naopak a dobrodružnějším povahám nelze než takovýto vklad s dvoj až trojnásobným úrokem doporučit. Oproti fondům a investicím na kapitálových trzích obecně je zde maximální ztráta zastropována na 10% a úrok je s alternativními investicemi minimálně srovnatelný (a navíc garantovaný předem).
NEY SD (Pro zhodnocení): 1 rok = 2,55%, 2 roky = 2,60%, 3 roky = 2,99%, 4 roky = 3,10%, 5 let = 3,15%, 7 let = 3,45%
Artesa (Standard): 1 rok = 2,25%, 2 roky = 2,48%, 3 roky = 2,93%, 4 roky = 3,02%, 5 let = 3,06%
V naší bezplatné bankovní poradně se množí dotazy na smysluplnost ukládání peněz do alternativních investic mimo klasické spořící účty a termínované vklady. Nejčastěji se ptáte na fondy, komodity a kapitálový trh. Pojďme si na úvod zrekapitulovat nejdůležitější investiční pravidlo:
Čím vyšší požadujete výnos, tím vyšší riziko musíte podstoupit.
Pojištěné na 100% hodnoty proti jakékoliv ztrátě jsou pouze bankovní vkladu do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,7 mil. Kč). Vklady u družstevních záložen jsou do stejného limitu pojištěny na 90% hodnoty. Veškeré investiční produkty pojištěné nejsou a z logiky věci ani být nemohou (u investic spekulujeme na předem neznámý výnos, tedy musíme podstoupit určité riziko – jinak by se jednalo o perpetum mobile na peníze).
Jsme-li ochotni podstoupit riziko ztráty, je třeba ještě uvážit poplatkovou nákladovost investice. Zatímco bankovní vklady jsou bezplatné (úrok 1% znamená, že skutečně obdržíme 1%), investice zpoplatněné jsou a mnohdy ne málo. Fondy si účtují obvykle roční poplatek za správu investovaných peněz, a pokud je očekávaný výnos 2% (v reklamním prospektu tučně na nejviditelnějším místě) a poplatek 1% (malým písmem pod čarou), budeme na tom ve výsledku stejně jako u spořících účtů. Zlato na sebe váže transakční náklady na koupi a prodej (něco stojí zlato koupit, někde ho fyzicky skladovat a nakonec prodat). To může být i 2x 10-20%. Tedy pokud bychom jeden rok koupili a druhý prodali, s pravděpodobností hraničící s jistou proděláme na poplatcích. Nákup akcií a dluhopisů vyžaduje hlubší znalost trhů a dlouhodobé sledování reálií. Na burze jsou dvě skupiny investorů: ti kteří vydělávají a ti kteří prodělávají (jedna skupina musí dotovat druhou, nemohou vydělávat všichni). Pud sebezáchovy by laikovy měl velet vyhnout se burze, pakliže se dobrovolně nechce připojit ke skupině prodělávajících investorů.
Momentálně nikoliv, pakliže máme vklady úročeny min 0,4%, což by nemělo být obtížné – výše uvádíme nespočet produktů s vyššími sazbami. Úrok 1% vypadá na první pohled velmi nízký, ale v dnešní době téměř nulové inflace stále vyděláváme podobně, jako když byly úroky před lety 3% a inflace přes 2%.
Stále přemýšlíme, je-li lepší zvolit klasický bankovní vklad nebo investice? To bude pro každého jiné. Nemalá část lidí je risk-averzní a bude povětšinou volit 100% jistotu a nižší výnos oproti možnému riziku ztráty a potenciálně vyššímu výnosu. Risk-neutrální jedinci a vyhledávači rizika budou naopak preferovat jiné přístupy. Důležité je mít z uložených peněz radost a nebudit se každou noc strachy z možné ztráty. To za potenciální procento zisku navíc nestojí.
S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.
V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.
Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde spořím již 20 let. A také mi celou dobu přispívá zaměstnavatel. Konec penzijního připojištění mám až za 20 let. Můžu si část naspořených financí vybrat již nyní bez finančních sankcí? Děkuji
Dobrý den,
máte-li sjednanou výsluhovou penzi, můžete si po odspoření 15 let vybrat až polovinu peněz. O státní příspěvky nepřijdete, ale příspěvky zaměstnavatele Vám budou zdaněny. Doporučuji převod do Doplňkového penzijního spoření, vyvážený nebo dynamický fond.
Dobrý den, můj dotaz je prosím na srážkovou daň. Mám spořicí účet u Creditas banky a žiji trvale v zahraničí (Velká Británie), kde pracuji v zaměstnaneckém poměru. Jsem zde daňovým rezidentem. Kdo platí srážkovou daň z úroku na spořicím účtu? Creditas chce po mně doložení daňového domicilu. Děkuji Hana
Dobrý den,
volba je na Vás - srážkovou daň z úroku může standardně provádět banka (doporučuji - pro Vás bez práce) nebo si tento úrok můžete danit Vy v rámci přiznání k dani z příjmu ve Velké Británii (v takovém případě je nutné bance doložit daňový domicil).
Dobrý den, jaký je nejlepší způsob čerpání penzijního připojištění?
Dobrý den,
penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření slouží ke zvýšení životní úrovně ve stáří, kdy si již nebudete schopen aktivně vydělávat a budete odkázán na starobní důchod (který Vám zajistí přežití, ale negarantuje udržení životní úrovně z produktivního věku). Za nejlepší způsob čerpání tak považuji doživotní rentu.
Dobrý den, co když obmyšlená osoba zemře společně s majitelem penzijního spoření? Po kom jde penzijní spoření do dědictví? Po majiteli penzijního spoření nebo po obmyšlené osobě? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
záleželo by na pořadí úmrtí osob. Pokud by nejprve (nebo současně) umřela obmyšlená osoba, nemohla by nikdy nabýt úspor z penzijního spoření a tyto úspory by byly předmětem dědického řízení majitele penzijního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎPůjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMzákladní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), k účtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMDaňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.
Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.
Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.
Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.
Daňová úleva pro jednotlivceHypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.
Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.
Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.
Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMDeflace je opakem inflace. Při deflaci dochází k poklesu spotřebitelských cen, takže deflační situace je vlastně dobrá pro spotřebitele. Ti si mohou za stejné peníze nakoupit více zboží. Krátkodobá deflace tedy nemusí mít na ekonomiku špatný vliv. Zejména když jde o tzv. "dovezenou deflaci", která vzniká snížením cen dovozu (například při revalvaci měny dovážející země).
Deflace také znamená reálné zvýšení hodnoty hotových peněz, nebo peněz uložených u banky (zvýšení kupní síly). Podívejme se na konkrétní příznaky deflace:
Pokud ceny klesají, tak si za své peníze koupíte více zboží.Většinou spolu s deflací výrazně klesají úrokové sazby spoření a výnosy z investic. Je to logické, protože banky nedokáží půjčovat za vyšší sazby a podniky mají s klesajícícími cenami jejich zboží a služeb problém s odbytem.V deflačním období se tak nehodí investovat do akcií, ani dluhopisů. Teoreticky je nejvýhodnější držet peníze, protože vám automaticky nabývají na hodnotě.Co způsobuje deflaci?Hlavní příčinou deflace je nedostatek peněz v oběhu. Podobně jako u opaku - inflace lze říct, že její příčinou je příliš velký objem peněz v oběhu. Dodávání nebo stahování peněz do oběhu má za úkol centrální banka. V případě ČR tedy Česká národní banka.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – červenec 2016
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.