Banky.cz Banky.cz Články Banka GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu
13.4.2016, Banka

V loňském roce čítala nabídka bank na prodej 3 kusy: ZUNO, retailovou část Citibank a GE Money Bank. Zatímco retail Citi si koupila Raiffeisenbank a ZUNO Rusové přes nizozemský holding, GE Money Bank doposud svého kupce nenašla. Koncern GE proto volí plán B s úpisem akcií na pražské burze.

GE opouští finanční sektor

Banka

Globální strategií skupiny GE je opustit finanční sektor a nadále se věnovat pouze průmyslovým odvětvím. Česká GE Money Bank se tak neprodává např. z důvodu špatných finančních výsledků jako ZUNO. Naopak, GE Money Bank by podle všeho měla být v dobré kondici -  jedna z největších tuzemských bank, přes 200 poboček, více než 600 bankomatů, zhruba 1,2 mil. klientů a hmotný kapitál přes 27 mld. Kč s odhadovanou hodnotou 60 mld. Kč a loňským ziskem 4,5 mld. Kč (tedy schopnost generovat cash flow 7,5%). Kumulovaný nerozdělený zisk minulých období (20 mld. Kč) byl sice loni vyplacen mateřské GE a stejně tak dopadne i zisk 4,5 mld. Kč za rok 2015, nicméně do budoucna chce banka vyplácet na dividendách 70% zisku, což by v případě udržení loňského výsledku hospodaření (a celkové hodnoty GE Money Bank kolem 60 mld. Kč) znamenalo cash flow z dividend nad 5% (ČS i KB byli loni pod 3%).

Mezi silné stránky banky lze určitě řadit stabilní klientelu (zejména firmy a zemědělci na poli úvěrů) a obecně úvěrování v prostředí zdravé ekonomiky a tuzemského bankovního sektoru. Slabší stránkou je pak retailový segment a jeho příliš nekonkurenceschopné produkty (předražené úvěry) ve srovnání s novou nízkonákladovou konkurencí. Spíše než příležitostí je pro GE Money Bank hrozbou její přístup k novým technologiím a trendům. Pravda, základové kameny úspěchu této banky tvoří korporát, kde k bankovní revoluci (obdobné jako v retailu před lety) ještě nedošlo. Nicméně ignorovat digitalizaci se nemusí v budoucnu vyplatit (ale zde má větší či menší deficit i mnoho jiných bank). Digitalizace s sebou totiž mimo jiné přináší automatizaci a z toho plynoucí osekání nákladů, což se může následně pozitivně promítnout v lepších podmínkách pro klienty (levnější úvěry, nižší poplatky, lepší spoření).

Vstup na burzu

V prvním kole úpisu akcií bude nabídka učiněna pouze institucionálním investorů. Následně budou akcie uvedeny do volného obchodování na pražské burze, tedy si je bude moci koupit kdokoliv. Skupina GE si plánuje ponechat v bance významnější minoritu včetně personálního obsazení části klíčových postů pro hladký přechod banky do rukou nových majitelů, resp. pro odstřihnutí se o mateřské GE. Následně GE kapitálově i personálně banku opustí. Tento přístup lze hodnotit jako velmi rozumný. Banka se v této souvislosti nevyhne svému přejmenování – nový název ještě potvrzen nebyl, ale k samotné změně jména by mělo dojít ještě před vstupem na burzu.

Nový vítr do plachet pro BCPP

IPO GE Money Bank by mohlo být potřebnou vzpruhou pro pražskou burzu, které se úpisy nových akcií vyhýbají jako čert kříži a BCPP bohužel nemá ani po více než 20 letech své existence tak široký záběr veřejně obchodovatelných akcií, jak by si přála.

Vstup na pražskou burzu ohlásil tento týden i další významný hráč na trhu a to EPH (Energetický a průmyslový holding – Křetínský/Tkáč), což by vhodně rozšířilo nabídku akcií v sektoru resources, kde dnes najdeme mimo Unipetrolu pouze polostátní ČEZ a krachující OKD. EPH má ve svém portfoliu více než 40 energetických firem podnikajících ve střední a západní Evropě.

ANKETA k článku "GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu"

Koupil(a) bych si akcie GE Money Bank?
Počet odpovědí: 304

KOMENTÁŘE k článku GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

29.5.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Osobní bankovnictví nabízené ING Bank v Česku končí. Klienti mohou volit mezi přechodem k Raiffeisenbank a výplatou peněz do jiné banky. Poradíme, co se vyplatí více

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?Banky v ČR