Banky.cz Články Banka GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

13.4.2016 Banka

V loňském roce čítala nabídka bank na prodej 3 kusy: ZUNO, retailovou část Citibank a GE Money Bank. Zatímco retail Citi si koupila Raiffeisenbank a ZUNO Rusové přes nizozemský holding, GE Money Bank doposud svého kupce nenašla. Koncern GE proto volí plán B s úpisem akcií na pražské burze.

REKLAMA
REKLAMA

GE opouští finanční sektor

Banka

Globální strategií skupiny GE je opustit finanční sektor a nadále se věnovat pouze průmyslovým odvětvím. Česká GE Money Bank se tak neprodává např. z důvodu špatných finančních výsledků jako ZUNO. Naopak, GE Money Bank by podle všeho měla být v dobré kondici -  jedna z největších tuzemských bank, přes 200 poboček, více než 600 bankomatů, zhruba 1,2 mil. klientů a hmotný kapitál přes 27 mld. Kč s odhadovanou hodnotou 60 mld. Kč a loňským ziskem 4,5 mld. Kč (tedy schopnost generovat cash flow 7,5%). Kumulovaný nerozdělený zisk minulých období (20 mld. Kč) byl sice loni vyplacen mateřské GE a stejně tak dopadne i zisk 4,5 mld. Kč za rok 2015, nicméně do budoucna chce banka vyplácet na dividendách 70% zisku, což by v případě udržení loňského výsledku hospodaření (a celkové hodnoty GE Money Bank kolem 60 mld. Kč) znamenalo cash flow z dividend nad 5% (ČS i KB byli loni pod 3%).

Běžný účet

Mezi silné stránky banky lze určitě řadit stabilní klientelu (zejména firmy a zemědělci na poli úvěrů) a obecně úvěrování v prostředí zdravé ekonomiky a tuzemského bankovního sektoru. Slabší stránkou je pak retailový segment a jeho příliš nekonkurenceschopné produkty (předražené úvěry) ve srovnání s novou nízkonákladovou konkurencí. Spíše než příležitostí je pro GE Money Bank hrozbou její přístup k novým technologiím a trendům. Pravda, základové kameny úspěchu této banky tvoří korporát, kde k bankovní revoluci (obdobné jako v retailu před lety) ještě nedošlo. Nicméně ignorovat digitalizaci se nemusí v budoucnu vyplatit (ale zde má větší či menší deficit i mnoho jiných bank). Digitalizace s sebou totiž mimo jiné přináší automatizaci a z toho plynoucí osekání nákladů, což se může následně pozitivně promítnout v lepších podmínkách pro klienty (levnější úvěry, nižší poplatky, lepší spoření).

Vstup na burzu

V prvním kole úpisu akcií bude nabídka učiněna pouze institucionálním investorů. Následně budou akcie uvedeny do volného obchodování na pražské burze, tedy si je bude moci koupit kdokoliv. Skupina GE si plánuje ponechat v bance významnější minoritu včetně personálního obsazení části klíčových postů pro hladký přechod banky do rukou nových majitelů, resp. pro odstřihnutí se o mateřské GE. Následně GE kapitálově i personálně banku opustí. Tento přístup lze hodnotit jako velmi rozumný. Banka se v této souvislosti nevyhne svému přejmenování – nový název ještě potvrzen nebyl, ale k samotné změně jména by mělo dojít ještě před vstupem na burzu.

Nový vítr do plachet pro BCPP

IPO GE Money Bank by mohlo být potřebnou vzpruhou pro pražskou burzu, které se úpisy nových akcií vyhýbají jako čert kříži a BCPP bohužel nemá ani po více než 20 letech své existence tak široký záběr veřejně obchodovatelných akcií, jak by si přála.

Běžný účet bez poplatků

Vstup na pražskou burzu ohlásil tento týden i další významný hráč na trhu a to EPH (Energetický a průmyslový holding – Křetínský/Tkáč), což by vhodně rozšířilo nabídku akcií v sektoru resources, kde dnes najdeme mimo Unipetrolu pouze polostátní ČEZ a krachující OKD. EPH má ve svém portfoliu více než 40 energetických firem podnikajících ve střední a západní Evropě.

ANKETA k článku GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

Koupil(a) bych si akcie GE Money Bank?

Počet odpovědí: 304

KOMENTÁŘE k článku GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Známý nevrátil půjčené peníze a je v insolvenci

11.4.2024 Půjčka

Dobrý den, půjčil jsem známému nemalou částku na složení jistiny bankovního úvěru. Bohužel jsme si nezkontroloval jeho situaci a až po půjčení jsem zjistil, že je už v insolvenci a probíhá u něj oddlužení. Momentálně se moc nemá k tomu, aby mi peníze vrátil. Navrhuje, že bychom si domluvili splátkový kalendář. Žádnou smlouvu s ním samozřejmě sepsanou nemám, půjčoval jsem na dobré slovo, jak se říká. Jak postupovat? Přistoupit na splátkový kalendář s tím, že bychom si sepsali smlouvu o půjče a splácení? Nebo vyhledat jeho insolvenčního správce a konfrontovat s touto situací? Co by pak následovalo? Nebo se obrátit zrovna na PČR? Děkuji

Dobrý den,

zcela základní povinností věřitele (Vás) je před poskytnutím půjčky ověřit schopnost dlužníka půjčené peníze vrátit. Půjčování peněz je velmi náročnou disciplínou, kterou doporučuji přenechat bankám. Takto je postavená i platná legislativa - věřitel má povinnosti, dlužník má práva. 

Dlužník během insolence nesmí dělat další závazky, kterým by nebyl schopen dostát. Toto Váš známý porušil. Vše můžete nahlásit ins. správci, což by mohlo vést k ukončení insolvence. Peníze Vám to ale nevrátí, ty budete muset nadále vymáhat vlastními silami. Dlužit peníze není trestné, tedy hlásit nesplácení PČR nemá smysl - to byste musel prokázat úvěrový podvod (že dlužník předem věděl, že Vám půjčené peníze nebude chtít/moci vrátit). Dohody/splátkové kalendáře sepsat můžete, ale šance na navrácení peněz je spíše velmi malá. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena