Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4033, Prodej akcií a daň z příjmu

Jak se vyhnout ztrátě při prodeji děděných akcií a jaké jsou daňové povinnosti? Jaké jsou výhody investování do podílových fondů s výnosem 5%?

17.11.2017 Daně

Pokračování dotazu č. 4031: V Rozhodnutí o vypořádání dědictví byla částka za akcie daleko vyšší, než za jakou jsme je teď prodali, především co se týká akcií Volkswagenu. Jak už jsem předtím uvedla, můj tatínek zemřel před dvěma lety, a to cca týden před vypuknutím skandálu Dieselgate. Hodnota akcií teď v poslední době zase stoupla, ale i tak jsme je prodali se ztrátou více než 100.000 Kč oproti částce uvedené paní notářkou ke dni úmrtí. I když k tomu připočteme částky za ostatní akcie, pořád jsme ve ztrátě. Rozumím tedy tomu dobře, že v tomto případě žádnou daň platit nebudeme a nemusíme to ani nikde oznamovat? Peníze na účtu Poštovní spořitelny necháme jen krátce, pak jejich větší část chceme převést na podílové fondy s výnosem 5%, s kterými mám už jistou zkušenost. Naprosto souhlasím, že nechávat takovou částku na účtu tohoto finančního ústavu by byl naprostý nesmysl. Děkuji za Vaše odpovědi.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Do daňového přiznání se uvádí celkový zisk z prodeje všech akciových titulů, tedy ziskem z prodeje akcií A lze vykompenzovat ztrátu z prodeje akcií B. Ve Vašem případě, kdy byl celkový výnos z prodeje menší než hodnota akcií stanovená notářem, tak neplatíte žádné daně.

U podílových fondů je podstatné, do čeho investují (akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity atd.). Posledních 5 let ekonomika výrazně rostla a fondy mohly slušně vynášet. V horizontu 2 lze naopak očekávat korekce. Vždy je lepší nakupovat v době krize a naopak prodávat v dobách růstu.