Banky.cz Články Komerční sdělení 5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

Láká vás investování do cenných papírů, ale nemáte s finančními trhy žádné zkušenosti? Pak právě pro vás jsme sepsali článek s pěti jednoduchými kroky, které stačí absolvovat, abyste svou první akcii mohli vlastnit.

1) Získejte alespoň základní znalosti o investování

Protože investování na finančních trzích může být velmi rizikové a hrozí vám ztráta financí, je vhodné nejprve porozumět alespoň základům této problematiky. Základním pravidlem, které si musíte osvojit, je, že vyšší výnos vždy znamená vyšší riziko. Pochopit byste ale měli i jednotlivé trhy – akcie, ETF fondy, komodity, kryptoměny, forex a další.

Kromě toho, že se znalost problematiky doporučuje z praktických důvodů, je to současně nezbytné z důvodů regulatorních. Při zakládání brokera, přes kterého můžete např. akcie obchodovat, totiž budete muset vyplnit investiční dotazník, kde své znalosti prokážete.

2) Vyberte si akciového brokera

Pokud disponujete teoretickými znalostmi, připravte se také po praktické stránce. Investování na burze probíhá prostřednictvím zmíněného brokera. Ten má dnes nejčastěji podobu webové či mobilní aplikace, skrz kterou zadáváte pokyny k nákupu nebo prodeji konkrétních cenných papírů.

Brokerů je dnes na trhu poměrně mnoho a s výběrem vám může pomoci srovnání akciových brokerů. Srovnání nejlepších brokerů na akcie v ČR najdete v tomto článku.

Brokeři se mohou lišit v nabídce trhů, na kterých můžete obchodovat, ve výši poplatků či v kvalitě a přehlednosti samotné aplikace. Brokera na akcie si vybírejte s maximální pečlivostí.

3) Promyslete si investiční strategii

Máte vše potřebné, abyste mohli investovat, je tedy na čase rozvrhnout si investiční strategii. Budete raději preferovat nízké riziko a výnosy v jednotkách procent za rok? Nebo chcete výrazně vyšší výnosy, ale budete počítat s reálnou možností vysokých ztrát?

Vaše portfolio by mělo odpovídat vaší finanční situaci a vašim očekáváním. Ptejte se sami sebe na otázky, co od investování očekáváte. Chcete se průběžně zajišťovat na důchod, nebo zkusíte štěstí a cílem bude zázračné zbohatnutí? Zejména v případě druhé varianty nejprve doporučujeme zkusit investování „nanečisto“ prostřednictvím DEMO účtu u brokera, který tuto možnost nabízí. Zjistíte, jestli vaše schopnosti odpovídají očekáváním.

4) Vytipujte si zajímavé firmy

Na základě své investiční strategie poté vytipujte vhodné firmy k investování.

Konzervativní investoři budou kupovat spíše akcie zavedených růstových firem s pravidelnými dividendami, ty největší z nich se i v krizi mohou nezřídka těšit státní intervenci a zachránit firmu před krachem, což dále snižuje riziko investora.

Agresivní obchodníci zase budou vyhledávat start-upy, jejichž cena může doslova přes noc raketově vystřelit, stejně tak ale může firma zcela zaniknout a investor přijde o veškeré finance.

5) Zadejte pokyn

Pokud máte vše rozmyšlené, nastal čas zadávat první pokyny ke koupi. Měli byste znát cílovou cenu, při které jste ochotni akcii koupit. Vždy je lepší zadávat pokyn s touto konkrétní cenou, než kupovat za aktuální tržní cenu – mohlo by vás čekat nepříjemné překvapení.

Naučte se využívat inteligentní pokyny a postupně budujte své vysněné akciové portfolio.

Další informace o investování do akcií najdete i na investičním magazínu Winsidetrading.com.Bezplatná finanční poradna

KOMENTÁŘE k článku 5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Největší investiční konference roku 2022

Společnost XTB vás po roce opět srdečně zve na tradiční investiční konferenci. Celá akce proběhne online a zúčastní se jí celá řada zajímavých řečníků a odborníků v oboru. Konference se uskuteční už tuto sobotu 26. 11. 2022.

Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Pro blockchain existuje řada dalších aplikací mimo ukládání a přenos digitální měny, což je jeho nejznámější využití. Jednou z těchto aplikací jsou chytré smlouvy, které využívají technologii blockchainu k automatizaci některých nebo všech dohod mezi dvěma stranami.          

Jako klíčovou součást decentralizovaného finančního odvětví je již využívají někteří zákazníci v oblasti nemovitostí a pojišťovnictví.  

Komarek System - nová platforma pro obchodování s aktivy

Komarek System je nová platforma pro obchodování s aktivy, která byla vytvořena s tím cílem, aby svým uživatelům maximálně usnadnila obchodování. Platforma za vás analyzuje tržní trendy a podle toho pak provádí transakce. Snadnější už to být nemůže.

Povinné zřizování datových schránek - koho se týká?

Od ledna příštího roku v České republice výrazně přibude počet datových schránek. Povinně ji budou mít nově všechny osoby samostatně výdělečně činné a také někteří nepodnikatelé. Co přesně datová schránka obnáší a jaké jsou její výhody?

Nejlepší Altcoiny, které nesmí chybět ve Vašem portfoliu.

Pokud se zajímáte o svět kryptoměn, tak jste již určitě všimli, že kromě Bitcoinu existuje celá řada dalších zajímavých projektů. Ať už se jedná o známé Ethereum či Dogecoin. Tento článek Vám přinese pohled na naše favority, kteří by rozhodně neměli chybět ve Vašem portfoliu. 

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena