Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení 5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze
16.8.2021, Komerční sdělení

Láká vás investování do cenných papírů, ale nemáte s finančními trhy žádné zkušenosti? Pak právě pro vás jsme sepsali článek s pěti jednoduchými kroky, které stačí absolvovat, abyste svou první akcii mohli vlastnit.

1) Získejte alespoň základní znalosti o investování

Protože investování na finančních trzích může být velmi rizikové a hrozí vám ztráta financí, je vhodné nejprve porozumět alespoň základům této problematiky. Základním pravidlem, které si musíte osvojit, je, že vyšší výnos vždy znamená vyšší riziko. Pochopit byste ale měli i jednotlivé trhy – akcie, ETF fondy, komodity, kryptoměny, forex a další.

Kromě toho, že se znalost problematiky doporučuje z praktických důvodů, je to současně nezbytné z důvodů regulatorních. Při zakládání brokera, přes kterého můžete např. akcie obchodovat, totiž budete muset vyplnit investiční dotazník, kde své znalosti prokážete.

2) Vyberte si akciového brokera

Pokud disponujete teoretickými znalostmi, připravte se také po praktické stránce. Investování na burze probíhá prostřednictvím zmíněného brokera. Ten má dnes nejčastěji podobu webové či mobilní aplikace, skrz kterou zadáváte pokyny k nákupu nebo prodeji konkrétních cenných papírů.

Brokerů je dnes na trhu poměrně mnoho a s výběrem vám může pomoci srovnání akciových brokerů. Srovnání nejlepších brokerů na akcie v ČR najdete v tomto článku.

Brokeři se mohou lišit v nabídce trhů, na kterých můžete obchodovat, ve výši poplatků či v kvalitě a přehlednosti samotné aplikace. Brokera na akcie si vybírejte s maximální pečlivostí.

3) Promyslete si investiční strategii

Máte vše potřebné, abyste mohli investovat, je tedy na čase rozvrhnout si investiční strategii. Budete raději preferovat nízké riziko a výnosy v jednotkách procent za rok? Nebo chcete výrazně vyšší výnosy, ale budete počítat s reálnou možností vysokých ztrát?

Vaše portfolio by mělo odpovídat vaší finanční situaci a vašim očekáváním. Ptejte se sami sebe na otázky, co od investování očekáváte. Chcete se průběžně zajišťovat na důchod, nebo zkusíte štěstí a cílem bude zázračné zbohatnutí? Zejména v případě druhé varianty nejprve doporučujeme zkusit investování „nanečisto“ prostřednictvím DEMO účtu u brokera, který tuto možnost nabízí. Zjistíte, jestli vaše schopnosti odpovídají očekáváním.

4) Vytipujte si zajímavé firmy

Na základě své investiční strategie poté vytipujte vhodné firmy k investování.

Konzervativní investoři budou kupovat spíše akcie zavedených růstových firem s pravidelnými dividendami, ty největší z nich se i v krizi mohou nezřídka těšit státní intervenci a zachránit firmu před krachem, což dále snižuje riziko investora.

Agresivní obchodníci zase budou vyhledávat start-upy, jejichž cena může doslova přes noc raketově vystřelit, stejně tak ale může firma zcela zaniknout a investor přijde o veškeré finance.

5) Zadejte pokyn

Pokud máte vše rozmyšlené, nastal čas zadávat první pokyny ke koupi. Měli byste znát cílovou cenu, při které jste ochotni akcii koupit. Vždy je lepší zadávat pokyn s touto konkrétní cenou, než kupovat za aktuální tržní cenu – mohlo by vás čekat nepříjemné překvapení.

Naučte se využívat inteligentní pokyny a postupně budujte své vysněné akciové portfolio.

Další informace o investování do akcií najdete i na investičním magazínu Winsidetrading.com.

KOMENTÁŘE k článku 5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavatele energií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několika možností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií je samozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis.

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Autonehoda může potkat i toho nejlepšího řidiče. Proto je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění. Pokryje vám škody, které si sami způsobíte na vlastním autě. Jde však o výdaj navíc, kterému se většina motoristů stále snaží vyhnout. Poradíme vám, jak na havarijním pojištění ušetřit. 

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Poštovní známky si dlouhodobě udržují svou hodnotu, a představují tak nejen klasické hobby, ale i zajímavou investici. Nejčastěji se filatelii věnují senioři, ale také mládež a hlavně generace středního věku – ta právě z investičních důvodů.

Představujeme Microsoft 365

Představujeme Microsoft 365

25.6.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Vše, co milujete, a ještě něco navíc. Tak by se dal popsat balíček Microsoft 365, který jste dosud znali pod názvem Office 365. Jaké jsou jeho výhody, co všechno umí a jaké služby nabídne? Na dalších řádcích se mu mrkneme na zoubek.Banky v ČR