Banky.cz Články Akcie a investice Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

27.12.2019 Akcie a investice

Jak nakládají obyvatelé České republiky se svými úsporami? Obvykle opatrně a tak, aby si nepřidělávali starosti. Proto je mají často uložené jen na běžných či spořicích účtech. Na investování, které by jejich peníze výrazněji zhodnotilo, většinou zapomínají. A když už investují, dělají zbytečné chyby.

REKLAMA

Průzkumy ukazují, že Češi patří při nakládání s penězi mezi konzervativní národy. Místo aby hledali způsoby, jak úspory zhodnotit, nechávají je často jen ležet na běžných účtech. V současnosti tam mají víc než 1,3 bilionu korun.

Jenže peníze na těchto účtech kvůli inflaci rychle ztrácejí hodnotu.

A o moc lepší není situace ani u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Ani v tomto případě nemůžete čekat příliš velké zhodnocení. Zvlášť, když vezmete v úvahu, že listopadová inflace byla 3,1%. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech se totiž pohybují hluboko pod touto hladinou.

Spoření vs. investice = jistota vs. větší zhodnocení

Vhodnějším řešením je stavební spoření. Díky státní podpoře dokáže inflaci překonat a peníze tak neztrácí svou cenu.

Zároveň s nimi ale nemůžete flexibilně nakládat.

Když totiž chcete na stavebním spoření vydělat, musíte dát své prostředky spořitelně alespoň na 6 let. Jinak přijdete o státní podporu. A tím i o zajímavý výnos.

Pokud tedy chcete peníze opravdu zhodnotit, je potřeba nejen spořit, ale hlavně investovat. A právě v tomto ohledu Česká republika za většinou vyspělých států zaostává.

Je to dané mimo jiné tím, že investiční trh u nás nemá takovou tradici jako v západní Evropě nebo ve Spojených státech amerických. Navíc si lidé stále pamatují finanční krizi z roku 2008 a propady na akciových trzích.

Akcie: Američané je milují, Češi se bojí

Přesto se v posledních letech situace pozvolna zlepšuje. Podle Asociace pro kapitálový trh letos přesáhl objem majetku investovaný prostřednictvím jejích členů hranici 1,5 bilionu korun. A objem peněz vložených do fondů kolektivního investování mezikvartálně vzrostl z 526 na 537 miliard. Ukázala to data za třetí čtvrtletí letošního roku.

Tyto údaje potvrzují, že Češi investování pomalu přicházejí na chuť.

Investice se zhodnocením až 12%

Většinou ale volí konzervativnější strategie. Nejčastěji proto vkládají své peníze do smíšených podílových fondů. Míří do nich 40% investovaných prostředků.

Na druhém místě jsou dluhopisové fondy a teprve za nimi následují čistě akciové fondy. Ve Spojených státech amerických, kde je investiční historie mnohem delší, je přitom právě o akciové fondy největší zájem.

Důležité je správné chování

Problém je v tom, že Češi mají akciové fondy spojené s větším rizikem a s kolísáním hodnoty. Přestože tyto investice dlouhodobě nabízejí nejvyšší výnos.

K jeho dosažení je ale důležité pracovat s dlouhodobým horizontem a správně vyhodnocovat situaci. Řada investorů přitom jen kopíruje trh. Akcie tedy kupují ve chvíli, kdy jejich cena roste. Anebo jsou dokonce nadhodnocené. A naopak s prodejem začínají, když jejich hodnota výrazně klesá.

Chtějí tím předejít velkým ztrátám. Ve skutečnosti však jen zbytečně prodělávají.

Je sice pravda, že akcie s sebou přinášejí riziko krátkodobých výkyvů, jenže v dlouhodobém horizontu je snadno překonávají. A přinášejí výnosy, na jaké například státní dluhopisy nemůžou dosáhnout.

Zajímavý výnos slibují i nemovitosti

Konzervativní přístup českých investorů podtrhuje také stoupající zájem o investice do nemovitostí. Má to logiku. Nejen, že se jejich cena zvyšuje, ale díky nájmu dokáží přinést zajímavé výdělky. Podle studie „The Rate of Return on Everything: 1870–2015" se zhodnocení investic do nemovitostí pohybuje okolo 6%.

V posledních letech navíc ceny domů a bytů na českém trhu rostly rekordním tempem. A přestože podle České národní banky zdražování příští rok mírně zpomalí, nárůst by měl pokračovat.

Vyšší zájem o pronájmy slibuje větší výnos

Kvůli zdražování a zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték se zhoršuje dostupnost nemovitostí. Výsledkem je, že roste zájem o pronájmy. A tedy i jejich cena. Nákup domu nebo bytu k pronájmu tak přináší stále zajímavější výdělky.

Jenže vysoké ceny a přísnější podmínky pro získání hypotéky také znamenají, že si takovou investici nemůže dovolit každý.

Firemní úvěry

Tento problém řeší nemovitostní podílové fondy. Umožňují vydělávat na nemovitostech investorům, kteří na jejich nákup nemají dost peněz. Podle Asociace pro kapitálový trh jejich výnos v roce 2018 dokonce přesáhl 4,4%.

Podceňované riziko: dluhopisy

Přestože jsou Češi konzervativní, často se spoléhají i na jednu poměrně riskantní investici. Neuvědomují si totiž její riziko.

Řeč je o investicích do firemních dluhopisů.

Nákup dluhopisů přitom skrývá podobná rizika jako akcie. Pokud sáhnete po nespolehlivé společnosti, hrozí, že o peníze přijdete.

Základní klíč k jejich rozpoznání je jednoduchý. Zpravidla platí, že ty nejméně věrohodné firmy slibují největší výnos.

Bezpečnějším řešením obvykle bývají státní dluhopisy. Nicméně jejich výnos v poslední době jen stěží překonává inflaci.

Základem je trpělivost

Obecně platí, že investic se nemusíte bát. Ani těch do akcií. Jen je potřeba dobře promyslet, co chcete a jaké riziko jste ochotní podstoupit. A hlavně být trpěliví.

S trpělivostí totiž dokážete dosáhnout výnosu, který překoná i předchozí zaškobrtnutí.

REKLAMA

ANKETA k článku Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Investujete do akcií?

Počet odpovědí: 164

KOMENTÁŘE k článku Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Cena zlata letí nahoru. Vyplatí se do něj investovat, nebo počkat?

Cena zlata v posledních měsících prudce roste. Od začátku roku 2024 se jeho cena vyšplhala o 300 USD za unci a překonala hranici 2000 USD. Za nárůstem stojí kombinace faktorů, jako je snižování úrokových sazeb, geopolitické napětí a rostoucí poptávka ze strany centrálních bank a institucionálních investorů. Jak to bude s cenou zlata dál? Má smysl do něj teď investovat?

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena