Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují
27.12.2019, Akcie a investice

Jak nakládají obyvatelé České republiky se svými úsporami? Obvykle opatrně a tak, aby si nepřidělávali starosti. Proto je mají často uložené jen na běžných či spořicích účtech. Na investování, které by jejich peníze výrazněji zhodnotilo, většinou zapomínají. A když už investují, dělají zbytečné chyby.

Průzkumy ukazují, že Češi patří při nakládání s penězi mezi konzervativní národy. Místo aby hledali způsoby, jak úspory zhodnotit, nechávají je často jen ležet na běžných účtech. V současnosti tam mají víc než 1,3 bilionu korun.

Jenže peníze na těchto účtech kvůli inflaci rychle ztrácejí hodnotu.

A o moc lepší není situace ani u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Ani v tomto případě nemůžete čekat příliš velké zhodnocení. Zvlášť, když vezmete v úvahu, že listopadová inflace byla 3,1%. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech se totiž pohybují hluboko pod touto hladinou.

Spoření vs. investice = jistota vs. větší zhodnocení

Vhodnějším řešením je stavební spoření. Díky státní podpoře dokáže inflaci překonat a peníze tak neztrácí svou cenu.

Zároveň s nimi ale nemůžete flexibilně nakládat.

Když totiž chcete na stavebním spoření vydělat, musíte dát své prostředky spořitelně alespoň na 6 let. Jinak přijdete o státní podporu. A tím i o zajímavý výnos.

Pokud tedy chcete peníze opravdu zhodnotit, je potřeba nejen spořit, ale hlavně investovat. A právě v tomto ohledu Česká republika za většinou vyspělých států zaostává.

Je to dané mimo jiné tím, že investiční trh u nás nemá takovou tradici jako v západní Evropě nebo ve Spojených státech amerických. Navíc si lidé stále pamatují finanční krizi z roku 2008 a propady na akciových trzích.

Akcie: Američané je milují, Češi se bojí

Přesto se v posledních letech situace pozvolna zlepšuje. Podle Asociace pro kapitálový trh letos přesáhl objem majetku investovaný prostřednictvím jejích členů hranici 1,5 bilionu korun. A objem peněz vložených do fondů kolektivního investování mezikvartálně vzrostl z 526 na 537 miliard. Ukázala to data za třetí čtvrtletí letošního roku.

Tyto údaje potvrzují, že Češi investování pomalu přicházejí na chuť.

Většinou ale volí konzervativnější strategie. Nejčastěji proto vkládají své peníze do smíšených podílových fondů. Míří do nich 40% investovaných prostředků.

Na druhém místě jsou dluhopisové fondy a teprve za nimi následují čistě akciové fondy. Ve Spojených státech amerických, kde je investiční historie mnohem delší, je přitom právě o akciové fondy největší zájem.

Důležité je správné chování

Problém je v tom, že Češi mají akciové fondy spojené s větším rizikem a s kolísáním hodnoty. Přestože tyto investice dlouhodobě nabízejí nejvyšší výnos.

K jeho dosažení je ale důležité pracovat s dlouhodobým horizontem a správně vyhodnocovat situaci. Řada investorů přitom jen kopíruje trh. Akcie tedy kupují ve chvíli, kdy jejich cena roste. Anebo jsou dokonce nadhodnocené. A naopak s prodejem začínají, když jejich hodnota výrazně klesá.

Chtějí tím předejít velkým ztrátám. Ve skutečnosti však jen zbytečně prodělávají.

Je sice pravda, že akcie s sebou přinášejí riziko krátkodobých výkyvů, jenže v dlouhodobém horizontu je snadno překonávají. A přinášejí výnosy, na jaké například státní dluhopisy nemůžou dosáhnout.

Zajímavý výnos slibují i nemovitosti

Konzervativní přístup českých investorů podtrhuje také stoupající zájem o investice do nemovitostí. Má to logiku. Nejen, že se jejich cena zvyšuje, ale díky nájmu dokáží přinést zajímavé výdělky. Podle studie „The Rate of Return on Everything: 1870–2015" se zhodnocení investic do nemovitostí pohybuje okolo 6%.

V posledních letech navíc ceny domů a bytů na českém trhu rostly rekordním tempem. A přestože podle České národní banky zdražování příští rok mírně zpomalí, nárůst by měl pokračovat.

Vyšší zájem o pronájmy slibuje větší výnos

Kvůli zdražování a zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték se zhoršuje dostupnost nemovitostí. Výsledkem je, že roste zájem o pronájmy. A tedy i jejich cena. Nákup domu nebo bytu k pronájmu tak přináší stále zajímavější výdělky.

Jenže vysoké ceny a přísnější podmínky pro získání hypotéky také znamenají, že si takovou investici nemůže dovolit každý.

Tento problém řeší nemovitostní podílové fondy. Umožňují vydělávat na nemovitostech investorům, kteří na jejich nákup nemají dost peněz. Podle Asociace pro kapitálový trh jejich výnos v roce 2018 dokonce přesáhl 4,4%.

Podceňované riziko: dluhopisy

Přestože jsou Češi konzervativní, často se spoléhají i na jednu poměrně riskantní investici. Neuvědomují si totiž její riziko.

Řeč je o investicích do firemních dluhopisů.

Nákup dluhopisů přitom skrývá podobná rizika jako akcie. Pokud sáhnete po nespolehlivé společnosti, hrozí, že o peníze přijdete.

Základní klíč k jejich rozpoznání je jednoduchý. Zpravidla platí, že ty nejméně věrohodné firmy slibují největší výnos.

Bezpečnějším řešením obvykle bývají státní dluhopisy. Nicméně jejich výnos v poslední době jen stěží překonává inflaci.

Základem je trpělivost

Obecně platí, že investic se nemusíte bát. Ani těch do akcií. Jen je potřeba dobře promyslet, co chcete a jaké riziko jste ochotní podstoupit. A hlavně být trpěliví.

S trpělivostí totiž dokážete dosáhnout výnosu, který překoná i předchozí zaškobrtnutí.

ANKETA k článku "Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují"

Investujete do akcií?
Počet odpovědí: 164

KOMENTÁŘE k článku Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR