Banky.cz Články Pojištění Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021 Pojištění

Téměř každá druhá. Takový je poměr pojistek s nevyhovujícími podmínkami u pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila pojišťovna Slavia. Skoro u poloviny majetkových pojistek tak hrozí, že lidé dostanou v případě škody méně peněz, než potřebují.

Špatně nastavených pojistek je podle pojišťovny Slavia přesně 43 %. A většinou se to týká smluv starších 7 let.

Základní důvody jsou obvykle stejné:

  • Lidé se příliš soustředí na výši pojistného.
  • A zároveň zapomínají pojistku aktualizovat.

Chyba č. 1: Hlavně nízké pojistné

Právě důraz na nízké pojistné je zásadní chybou. Když kvůli tomu podceníte hodnotu svého majetku, dostanete od pojišťovny v případě škody nižší pojistné plnění.

Pojistné se přitom neodvíjí jen do dohodnutého plnění, ale i od dalších faktorů. Například od souboru rizik, proti kterým se pojistíte.

Pokud tedy chcete nižší pojistné, nejprve zvažte, zda nejsou v pojistce i škody, které vám reálně nehrozí.

Když například bydlíte v 8. patře panelového domu, pravděpodobně se obejdete bez pojistky proti vandalství nebo povodni. Můžete tak snížit pojistné, aniž by se to dotklo pojistného plnění.

Chyba č. 2: Neaktualizovaná pojistka

I když nastavíte dostatečnou výši pojistky, nemáte ještě vyhráno. Musíte ji totiž také pravidelně aktualizovat.

„V praxi by to mělo být zhruba každé dva až čtyři roky nebo v případě, že dochází k nějaké větší změně, například k rekonstrukci. Ačkoliv při této aktualizaci pojistné často mírně naroste, ve finále se to majitelům určitě vyplatí, jelikož zastaralé smlouvy nemusí pokrýt vzniklé škody,“ upozornil obchodní ředitel Slavia pojišťovny Zbyněk Veselý.

Při stavebních úpravách nebo po nákupu nového vybavení totiž hodnota vašeho majetku roste. Pokud to ale nezohledníte v pojistce, případné pojistné plnění vám nebude stačit.

Hodnota nemovitosti navíc obvykle roste, i když do ní nijak zásadně neinvestujete. Za posledních 10 let vzrostly ceny nemovitostí o desítky procent.

Problém jménem podpojištění

V obou zmíněných případech narazíte na stejný problém. Říká se mu podpojištění a rozhodně ho nesmíte podceňovat. Pojistné plnění dokáže snížit víc, než čekáte.

Když totiž pojišťovna zjistí, že je váš majetek podpojištěný, zkrátí smluvené pojistné plnění stejným poměrem, jakým jste majetek podcenili. Dostanete tedy méně peněz, než na kolika jste se původně dohodli. Bez ohledu na to, jestli jste se podpojistili úmyslně, nebo jen zapomněli aktualizovat smlouvu.

Jak to funguje v praxi?

Představte si, že váš dům celý vyhoří. Škoda na nemovitosti je 3 000 000 korun. Jenže vaše pojištění nemovitosti má pojistné plnění jen 2 000 000. Dům je tedy podhodnocený o 33 %. O 33 % proto pojišťovna zkrátí i sjednané pojistné plnění.

Místo 2 000 000 korun, na které byste měli teoreticky nárok, tak dostanete pouze 1 320 000 korun. Abyste si tak mohli postavit nový srovnatelný dům, musíte ze svého zaplatit téměř 1 700 000 korun.

Správně nastavená pojistka by vás přitom stála ročně jen o pár set korun víc

A na stejném principu funguje také pojištění domácnosti.

Počítejte a aktualizujte

Jak podpojištění zabránit? Je to jednoduché – dobře si spočítejte hodnotu vybavení ve své domácnosti. Ať už jsou to elektrické spotřebiče, nábytek nebo například sbírka známek.

A nepodceňujte ani hodnotu svého domu nebo bytu. S jejím určením vám pomůže pojišťovna, ceny okolních nemovitostí, které vyčtete například z nabídky realitních kanceláří, nebo znalecký odhad.

A co když vybavení domácnosti nebo hodnotu své nemovitosti naopak přeceníte?

V takovém případě budete platit zbytečně vysoké pojistné. Pojišťovna vám přitom dá maximálně částku, která odpovídá způsobené škodě.

Ani takové řešení tedy není ideální. Rozhodně je to ale lepší než podpojištění.

Správně byste měli mít pojištění nemovitosti i domácnosti nastavené tak, abyste v případě totální škody dokázali z peněz od pojišťovny vše nahradit. Tedy například postavit v dané lokalitě nový srovnatelný dům nebo si pořídit stejné vybavení, jaké jste měli.

Nezapomínejte proto jednou za pár let vše přepočítat a pojistnou smlouvu aktualizovat.

Pokryjte veškerá reálná rizika

Kromě pojistného plnění myslete ještě na další věc. Jsou jí rizika, která potřebujete pokrýt.

Jak už jsme zmínili, u různých nemovitostí se možné škody liší. Hledejte proto takovou pojistku, u které nebudete zbytečně platit za nic, co nepotřebujete. A která zároveň pokryje veškerá rizika, která vám opravdu hrozí.

Pokud si nejste jistí, na jaká nebezpečí myslet a která pojistka vás před nimi nejlépe ochrání, obraťte se na nezávislého poradce. Pomůže vám vybrat pojištění na míru.

Zároveň pohlídá i veškeré výluky, které můžou výplatu pojistného plnění ohrozit. Právě výluky totiž dokáží i ze zdánlivě výhodné pojistky udělat jen cár papíru.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Aktualizujete pravidelně pojistnou smlouvu?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

Inflace útočí i na pojistky. Dejte si pozor na podpojištění

11.7.2022 Pojištění

Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena