Banky.cz Banky.cz Články Reality Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu
7.4.2021, Reality

Propad, stagnace nebo alespoň zpomalení růstu? Na něco takového můžete u cen nemovitostí zatím zapomenout. I přes koronavirovou krizi loni nemovitosti na českém trhu výrazně zdražovaly. Například ceny bytů vyskočily o téměř 13 %.

Že zdražování nemovitostí stále nekončí vyplývá z údajů HB indexu. Vydává ho Hypoteční banka a vychází v něm z odhadů tržních cen nemovitostí.

Podle jeho dat se už tradičně výrazně zvedla cena u bytů. V roce 2020 zdražily v porovnání s předchozím rokem o 12,9 %.

Ke konci roku ale začalo zdražování zpomalovat. Zatímco ve 3. čtvrtletí roku 2020 byl mezikvartální růst 3,6 %, od října do konce prosince stoupla cena bytů „jen” o 2,9 %.

Nejrychleji se zdražuje na jihu republiky

Na vysokém tempu zdražování se nejvýrazněji podílely byty v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Naopak v Praze rostly ceny pomaleji, než jaký byl celorepublikový průměr.

Je to dané zejména tím, že v hlavním městě se už v minulých letech přiblížily ceny nemovitostí ke svému stropu. Prostor pro zdražování tak není veliký.

Nejvýrazněji pak zdražují byty typu 3+1 či 3+kk. Tedy takové, které často využívají mladé rodiny.

Pozemky zdražily o víc než 13 %

Podle HB indexu stoupla od roku 2010 průměrná cena bytů už o 71 %. Rychleji zdražovaly pouze pozemky, které nyní pořídíte v průměru o 85 % dráž než v roce 2010.

Loni byl přitom cenový vývoj pozemků podobný jako u bytů. Meziročně stoupla jejich cena o 13,3 % a koncem roku začal růst zpomalovat. Zatímco ve 3. čtvrtletí zdražily mezikvartálně o 3,7 %, v následujícím období to bylo o 0,5 procentního bodu méně.

Nejpomaleji stoupaly ceny domů

Výrazně zdražovaly také domy. V porovnání s byty a pozemky u nich ale nebyl růst tržních cen tak strmý.

Loni se jejich cena zvedla o 9,9 % a od roku 2010 pak o 54 %.

Oproti dalším zmíněným nemovitostem ale jejich zdražování koncem roku zrychlilo. Ve 3. čtvrtletí jejich tržní hodnota mezikvartálně stoupla o 2,2 % a v následujících měsících tato hodnota stoupla na 2,8 %.

Tedy na podobné tempo, jaké měly ceny bytů.

Chybí dělníci i materiál

Na zdražení domů se projevilo mimo jiné zvyšování cen materiálu a stavebních prací. Právě na těchto věcech se přitom citelně podepsala koronavirová krize.

Na stavbách totiž často pracovali cizinci, kteří se spokojili s menší mzdou než čeští pracovníci. Jenže řada z nich se (alespoň na čas) vrátila do své vlasti. Cena dostupných pracovních sil tak stoupla.

Podobné je to také s materiálem.

Řada developerů odebírala stavební prvky ze zahraničí. Jenže v mnoha zemích byl kvůli koronaviru utlumený provoz a výroba tedy nebyla tak vysoká, jako v předešlých letech. Také cena materiálu proto logicky roste.

Odborníci čekají, že zdražování zvolní

Dá se čekat, že ani letos se situace příliš nezmění. A ceny nemovitostí dál porostou.

Přestože odborníci, podobně jako loni, mluví o pomalejším zdražování. Podle nich tomu můžou pomoci zejména různé slevy.

Na druhé straně ale stále platí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Zejména u bytů a stavebních pozemků. Prodejci proto zpravidla nemají k velkému zlevňování důvod.

Růstu cen navíc nahrávají levné hypotéky. Přestože úrokové sazby u jednotlivých poskytovatelů už začínají stoupat, průměrný úrok se stále pohybuje pod 2 %. Koncem února byl dokonce 1,93 % – tedy nejméně za poslední čtyři roky.

I díky tomu je zájem o hypotéky (a tedy i o nemovitosti) v posledních měsících rekordní.

To vše tedy nasvědčuje spíš tomu, že byty, domy i pozemky budou dál zdražovat poměrně rychle.

Nadhodnocení vs. hypotéky

Najdou se ale také nemovitosti, u kterých bude zdražování pomalejší. Nebo které dokonce zlevní.

Týká se to zejména starších panelákových bytů a bytů na okrajích měst nebo v méně atraktivních lokalitách. Podle některých odhadů může jejich hodnota letos klesnout až o 10–15 %.

Podle České národní banky jsou přitom nemovitosti nadhodnocené v průměru o 17 %. Propad o zmíněných 10–15 % by je tedy přiblížil k jejich skutečné hodnotě.

Právě toto předražení domů a bytů přitom může být poměrně výrazný problém pro řadu žadatelů o hypotéku. Banky totiž stále častěji tlačí na odhadce, aby se při stanovení tržních cen drželi při zemi.

Z těchto odhadů pak vychází maximální výše hypotéky – může být nanejvýš 90 % z hodnoty nemovitosti.

Kvůli nadhodnocení bytů a domů přitom může kupní cena výrazně přesáhnout odhadní hodnotu nemovitosti. Žadatelé tím pádem nezískají dost peněz na nákup.

A nezbývá jim než si půjčit zbývající částku například od příbuzných, dát do zástavy další nemovitost (pokud takovou mají) nebo od nákupu odstoupit.

ANKETA k článku "Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu"

Porostou i letos ceny nemovitostí o více než 10%?
Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup domu je pro většinu lidí zásadní investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se proto, na co si dát při koupi domu pozor.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.Banky v ČR