Banky.cz Články Reality Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

7.4.2021 Reality

Propad, stagnace nebo alespoň zpomalení růstu? Na něco takového můžete u cen nemovitostí zatím zapomenout. I přes koronavirovou krizi loni nemovitosti na českém trhu výrazně zdražovaly. Například ceny bytů vyskočily o téměř 13 %.

Že zdražování nemovitostí stále nekončí vyplývá z údajů HB indexu. Vydává ho Hypoteční banka a vychází v něm z odhadů tržních cen nemovitostí.

Podle jeho dat se už tradičně výrazně zvedla cena u bytů. V roce 2020 zdražily v porovnání s předchozím rokem o 12,9 %.

Ke konci roku ale začalo zdražování zpomalovat. Zatímco ve 3. čtvrtletí roku 2020 byl mezikvartální růst 3,6 %, od října do konce prosince stoupla cena bytů „jen” o 2,9 %.

Nejrychleji se zdražuje na jihu republiky

Na vysokém tempu zdražování se nejvýrazněji podílely byty v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Naopak v Praze rostly ceny pomaleji, než jaký byl celorepublikový průměr.

Je to dané zejména tím, že v hlavním městě se už v minulých letech přiblížily ceny nemovitostí ke svému stropu. Prostor pro zdražování tak není veliký.

Nejvýrazněji pak zdražují byty typu 3+1 či 3+kk. Tedy takové, které často využívají mladé rodiny.

Pozemky zdražily o víc než 13 %

Podle HB indexu stoupla od roku 2010 průměrná cena bytů už o 71 %. Rychleji zdražovaly pouze pozemky, které nyní pořídíte v průměru o 85 % dráž než v roce 2010.

Loni byl přitom cenový vývoj pozemků podobný jako u bytů. Meziročně stoupla jejich cena o 13,3 % a koncem roku začal růst zpomalovat. Zatímco ve 3. čtvrtletí zdražily mezikvartálně o 3,7 %, v následujícím období to bylo o 0,5 procentního bodu méně.

Nejpomaleji stoupaly ceny domů

Výrazně zdražovaly také domy. V porovnání s byty a pozemky u nich ale nebyl růst tržních cen tak strmý.

Loni se jejich cena zvedla o 9,9 % a od roku 2010 pak o 54 %.

Oproti dalším zmíněným nemovitostem ale jejich zdražování koncem roku zrychlilo. Ve 3. čtvrtletí jejich tržní hodnota mezikvartálně stoupla o 2,2 % a v následujících měsících tato hodnota stoupla na 2,8 %.

Nejlepší hypotéka online

Tedy na podobné tempo, jaké měly ceny bytů.

Chybí dělníci i materiál

Na zdražení domů se projevilo mimo jiné zvyšování cen materiálu a stavebních prací. Právě na těchto věcech se přitom citelně podepsala koronavirová krize.

Na stavbách totiž často pracovali cizinci, kteří se spokojili s menší mzdou než čeští pracovníci. Jenže řada z nich se (alespoň na čas) vrátila do své vlasti. Cena dostupných pracovních sil tak stoupla.

Podobné je to také s materiálem.

Řada developerů odebírala stavební prvky ze zahraničí. Jenže v mnoha zemích byl kvůli koronaviru utlumený provoz a výroba tedy nebyla tak vysoká, jako v předešlých letech. Také cena materiálu proto logicky roste.

Odborníci čekají, že zdražování zvolní

Dá se čekat, že ani letos se situace příliš nezmění. A ceny nemovitostí dál porostou.

Přestože odborníci, podobně jako loni, mluví o pomalejším zdražování. Podle nich tomu můžou pomoci zejména různé slevy.

Na druhé straně ale stále platí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Zejména u bytů a stavebních pozemků. Prodejci proto zpravidla nemají k velkému zlevňování důvod.

Růstu cen navíc nahrávají levné hypotéky. Přestože úrokové sazby u jednotlivých poskytovatelů už začínají stoupat, průměrný úrok se stále pohybuje pod 2 %. Koncem února byl dokonce 1,93 % – tedy nejméně za poslední čtyři roky.

I díky tomu je zájem o hypotéky (a tedy i o nemovitosti) v posledních měsících rekordní.

Nejlepší hypotéka online

To vše tedy nasvědčuje spíš tomu, že byty, domy i pozemky budou dál zdražovat poměrně rychle.

Nadhodnocení vs. hypotéky

Najdou se ale také nemovitosti, u kterých bude zdražování pomalejší. Nebo které dokonce zlevní.

Týká se to zejména starších panelákových bytů a bytů na okrajích měst nebo v méně atraktivních lokalitách. Podle některých odhadů může jejich hodnota letos klesnout až o 10–15 %.

Podle České národní banky jsou přitom nemovitosti nadhodnocené v průměru o 17 %. Propad o zmíněných 10–15 % by je tedy přiblížil k jejich skutečné hodnotě.

Právě toto předražení domů a bytů přitom může být poměrně výrazný problém pro řadu žadatelů o hypotéku. Banky totiž stále častěji tlačí na odhadce, aby se při stanovení tržních cen drželi při zemi.

Z těchto odhadů pak vychází maximální výše hypotéky – může být nanejvýš 90 % z hodnoty nemovitosti.

Kvůli nadhodnocení bytů a domů přitom může kupní cena výrazně přesáhnout odhadní hodnotu nemovitosti. Žadatelé tím pádem nezískají dost peněz na nákup.

A nezbývá jim než si půjčit zbývající částku například od příbuzných, dát do zástavy další nemovitost (pokud takovou mají) nebo od nákupu odstoupit.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Porostou i letos ceny nemovitostí o více než 10%?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena