Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Výluky z pojištění

Výluky z pojištění


Definice Výluky z pojištění

rizika, která nejsou kryta sjednaným pojištěním, dělí se na dobrovolné (pojistník chce vyloučit část rizik pro snížení pojistného – př. pojištění domácnosti: nepřechovávám-li doma hotovost, mohu nechat vyloučit riziko krádeže peněz a tím dosáhnout nižší ceny pojištění) a nedobrovolné (nepojistitelná rizika – př. dům v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Výluky z pojištění

#5813, Úrazové pojištění, Pojištění, 23.1.2019

Dobrý den, jsem již staršího věku a něco jsem zažil, ale jednání pojišťovny ČSOB mne silně zklamalo. Nechal jsem se zlomit od jejich agentky 1.2.2016 na pojištění pro případ úrazu, tzv. denní odškodné, s limitem od 8. dne zpětně. Víte, 45 let hraji ragby, určitě nemůže pojišťovna ode mne požadovat kvůli uzavření pojistky, abych začal hrát Petang. Přes důchodový věk se kolikrát do roka sejdeme a dáme si, zahrajeme si, to snad není nic špatného. Jak sami víte, v našem věku se stát může leda co, i když budete sedět doma a čučet na telku. Tak jsem se pojistil, neodolal jsem spíš sympatické osobě, které jsem podlehl, přesto že jsem měl mnoho úrazů, nikdy jsem je s pojišťovnou neřešil, ztráta času, to bych každý rok proseděl polovinu u lékaře a na pojišťovně. Dokonce na základě těchto pojistných události, okleštili smlouvu na tolik, že jsem ji zrušil. Víte platit z důchodu 500 Kč. někomu a bez žádného, výhledově užitku, to nemá formu, na to si musí nalézt jiného sponzora. Budu velice rád, když budou má slova někoho zajímat, mile rád dodám veškero korespondenci k danému problému, děkuji Štrincl.

Dobrý den,

mnoho seniorů se nechá přesvědčit líbivými slovy podomních prodejců, pořadatelů předváděcích akcí (tzv. šmejdi) a prodejců po telefonu ke koupit produktu, který nepotřebují či je jinak nedokonalý (a obvykle předražený). Stačí úsměv mladé slečny a starší lidé nadšeně kupují předražené hrnce, zázračné medikamenty a nepotřebné finanční produkty. Legislativa na ochranu spotřebitele se snaží co může, ale primární problém je vždy na straně seniorů, že si něco dobrovolně koupí, a až následně zjistí, že se jedná o zcela nepotřebnou, předraženou a nekvalitní záležitost.

Pojistit lze jen nahodilé riziko. Tedy např. senior je téměř nepojistitelný na riziko úmrtí, protože se jedná o jistou událost, která dříve či později nastane (není nahodilá, nelze se ji vyhnout). Stejně tak nelze pojistit seniorovi úraz při hře ragby. Proto máte ve smlouvě uvedené výluky z pojištění, na které Vás ale měl prodejce pojistky předem upozornit.

Doporučuji náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu.

I

#5705, Pojištění invalidity 3. stupně, Pojištění, 7.1.2019

Dobry den, mam pojisteni hypoteky na invalitidu 3. stupne u Komercni pojistovny Modre pyramidy. Beru invalidni duchod asi 9 mesicu a pojistovna to pry bude resit, az me posudkova komise znovu predvola. Myslela jsem, ze mi pomuze aspon hradit mesicni splatky. Myslite ze je postup pojistovny spravny? Dekuji

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku se skrývá v pojistných podmínkách, které jsou přílohou Vaší pojistné smlouvy - doporučuji důkladně prostudovat. Zde je uvedeno, co, kdy a za jakých podmínek pojišťovna hradí. Např. jak se uznává invalidita (jestli stačí uznání státem, nebo je vyžadováno vyšetření lékařem pojišťovny), jestli pojišťovna hradí invaliditu následkem úrazu nebo nemoci, výluky z pojištění (např. psychická onemocnění), atd. 

MD

#4846, Výluky z pojištění, Pojištění, 1.7.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal, na jakou nezávislou instituci se mohu obrátit s přezkumem nevyplacení pojistného plnění od pojišťovny. Jedná se o tzv. pojistku na blbost, kde pojišťovna odmítla plnit z důvodu výluky "pojištění se nevztahuje na zanedbání stanovené obsluhy či údržby" Děkuji za radu a pěkný den

Dobrý den,

nesouhlasíte-li s přístupem pojišťovny, můžete podat podnět dohledovému orgánu (ČNB) či se svých práv domáhat soudní cestou. Došlo-li k události, která byla smluvně z pojištění vyloučena, pak se mi zdá neplnění ze strany pojišťovny v pořádku. Podpisem smlouvy jste souhlasil se všemi pojistnými podmínkami (jestliže jste s výlukami nesouhlasil, neměl jste pojistku u této pojišťovny uzavírat). 

Je-li sporné, zda-li k pojistné události došlo vlivem zanedbání obsluhy/údržby či jinak, pak lze o věci s pojišťovnou (či dohledovým orgánem nebo soudem) diskutovat. Pokud ale jen s touto výlukou nesouhlasíte (přestože jste souhlas stvrdil svým podpisem smlouvy), pak nemá cenu si kdekoliv stěžovat.

D

#2869, Výluky z pojištění, Pojištění, 28.6.2016

Dobrý den, před lety jsem podstoupil operaci kolene a uplatnil jsem u pojištovny trvalé následky, bylo mi vyplaceno několik tisíc korun. Nedávno jsem podstoupil stejnou operaci stejného kolene, bylo mi řečeno, že jsem uplatnil trvalé následky na toto koleno a tím pádem nemám nárok na žádné peníze. Je tomu skutečně tak? Děkuji

Dobrý den,

tady bude záležet na konkrétní pojišťovně, typu pojištění a podmínkách Vaší smlouvy. Každá pojišťovna a každý produkt má jiné pojistné podmínky. Nechat si dvakrát operovat koleno mi přijde z pohledu pojišťovny ještě akceptovatelné. Pokud byste si ovšem nechával operovat koleno každý rok, již by se nejednalo o nahodilé riziko, ale jistotu, což obecně pojistitelné není.

Články o Výluky z pojištění

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

29.3.2021, Pojištění

Běžně na něj myslíme při cestách do zahraničí.A také v souvislosti s naším bydlením. U podnikání na něj ale zapomínáme. Řečje o pojištění odpovědnosti. Dokáže vás ochránit i před mnohamilionovýmiškodami a pomůže vám také v případných sporech s klienty. Pojištění odpovědnosti má řad…

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

9.11.2020, Pojištění

Výpadek mzdy spojený s nemocí, karanténou neboošetřováním člena rodiny. S tím se stále častěji setkávají české domácnosti. Apřemýšlejí, jak takovou situaci řešit. Pomoc je přitom jednoduchá – stačísáhnout po životním pojištění a vhodných připojištěních. Zájem o tyto produktytak v p…

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění

…iziko řešíte životním pojištěním. Nezapomeňte zkontrolovat výlukyJeště před podpisem smlouvy si také pečlivě zkontrolujtepodmínky pojistky a výluky z pojištění. Právě výluky totiž říkají, kdypojišťovna může odmítnout výplatu pojistného plnění. A v takovém případě jeúhrada škody na …

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

… vámpojišťovna odmítne vyplatit plnění u vichru, který: je menší než 102 km/h nebo naopak větší než 117 km/h Pečlivě proto zkontrolujte také výluky z pojištění. Jentak máte jistotu, že vás pojistka před vichřicí či orkánem opravdu ochrání. U havarijního pojištění pak nezapomeňtepoj…

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020, Pojištění

… svou situaci i požadavky a společněvyberete pojištění, které odpovídá vašim představám. Navíc vás dokáží upozorniti na nástrahy, jako jsou: výluky z pojištění podpojištění nebo například nadpojištění Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistnéhoplnění. Anebo ho výrazně zk…Banky v ČR