Není majitel v katastru? Jak naložit s novou smlouvou a platbami?

Sjednejte si hypotéku online
4.1.2023 Reality

Dobrý den, řeším tu jeden problém, bydlím od února 22 jako podnájemce, smlouva byla na 3 roky, v té době to byl družstevní byt. Ted od 1.1. 2023 je úplně nová smlouva rovnou na majitele, v e-mailu to zdůvodnil, že byt od 1.1. 2023 přechází z družstevního do osobního vlastnictví. Novou smlouvu jsem podepsal. Po odeslání jsem se podíval na katastr a zjistil jsem, že majitel v katastru zapsán není, stále je tam uvedeno družstvo. Byl jsem na ÚP kvůli PnB, kde jsem jim předložil novou smlouvu. Paní mi sdělila, že v té nové smlouvě není nikde uvedeno, že ta předešlá smlouva končí 31.12.2022, dále se podivovala, že správu bytu a pojištění nedal do nájmu, ale nechal samostnatné jednotky. Dále se podívala na katastr, kde zjistila stejný problém jako, stále je tam zapsáno družstvo. V té nové smlouvě je informace, že majitel má všechna potřebná práva k nemovitosti, dle katastru asi nemá. Takže co teď ? Mám platit nový nájem se službami, který je o 2 000 Kč víc než minulý rok do té doby než se zapíše do katastru a po té požadovat od něj vrácení těch 2 000 Kč od začátku roku do té doby než se zapíše ? Díky za radu, snad jsem to napsal srozumitelně :)

Dobrý den,

doporučuji se na všem domluvit s majitelem bytu. Přepis nemovitosti z družstva na majitele může proběhnout v blízké budoucnosti se zpětným účinkem od 1/1/2023 (může, nemusí - tyto detaily bez diskuze s majitelem dohromady nedáme).