Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8228, Věcné břemeno doživotního užívání

Věcné břemeno doživotního užívání, Reality

Sjednejte si hypotéku online
8.12.2019 Reality

Dobrý den, prosím o radu k mému problému. V šedesátých letech dostal můj otec za úplatu do osobního užívání (mám originál doklad) pozemek spojený s mojí zahradou. Doklad byl vydán MNV Domašín, v roce 1975 se Domašín spojil s městem Vlašim a nyní po mne chce majetkový odbor MÚ Vlašim podepsat na pozemek nájemní smlouvu nebo pozemek opustit. Na MV jsem doklady předložil, ale trvají bez dalšího vysvětlení na nájmu nebo opuštění pozemku. Díky za odpověď.

Dobrý den,

bylo-li sjednáno za úplatu věcné břemeno doživotního užívání obecního pozemku pro Vašeho otce, pak toto věcné břemeno platí jen pro Vašeho otce (s jeho případným úmrtím došlo k ukončení platnosti věcného břemena). Máte-li nyní pozemek v užívání Vy, musíte na něj mít řádnou nájemní smlouvu (věcné břemeno doživotního užívání obce nyní nedávají, protože aby jednaly s péčí řádného hospodáře, musela by být cena astronomická).