Jak zajistit, aby můj vnuk nezdědil mé jmění?

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Můj vnuk (23 let) nejeví dlouhodobě o mě ani svého otce (mého syna) sebemenší zájem. Přitom jsem byla babičkou, která se v jeho dětství i školních letech o něj starala.  Pokud onemocněl, mohl být u nás jak se mu zlíbilo, brala jsem ho sebou na svou rodnou chalupu, dostával dárky, nebo peníze k svátku, narozeninám, k Ježíšku, nebo jen tak. Někdy se s ním učila a chodila k lékaři, prostě měl mou lásku, obětavost i čas jako všech 5 vnoučat. Jeho otec žije a bude po mně dědit, ale nepřeji si, aby z mého majetku cokoliv zdědil tento vnuk. Mohu pro to za svého života něco udělat? Děkuji

Dobrý den,

pokud po Vás bude dědit syn, doporučuji rozhodnutí o jeho dědictví nechat na synovi. Podmínka "komu má syn jednou za 30 a více let v závěti odkázat svůj majetek" může být poměrně problematická a právně nevymahatelná. Syn by např. nemusel sepsat závěť, a pak by došlo k dělení majetku dle zákona (rovným dílem mezi všechny synovy děti a manželku).

Pokud by vnuk nežil spořádaně, nepracoval, propadal hazardu, byl závislý na drogách či páchal trestnou činnost, pak by bylo vydědění na místě. Neprojevování zájmu ale může být problematické, zejména u mnohdy ještě nevyspělých dětí. Zvažte, jaké má vnuk vztahy se svými sourozenci a ostatními členy rodiny. Máte-li 5 vnuků a jednoho vydědíte, můžete tím snadno rozhádat celou rodinu (zhorší se vztahy mezi obdarovanými a vyděděnými dětmi). Mladí často chybují a úkolem moudřejšího staršího je tlumení vášní a tmelení rodiny (ne stavba nových bariér).