Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po
silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy
korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.
Od řádění živlů brzo uplynou dva měsíce.
Pojišťovny proto už mají přesnější čísla, která ukazují, jak velké škody
napáchalo tornádo společně s bouřkami 24. června na Břeclavsku a Hodonínsku.
Pojišťovny přitom zdokumentovaly jen třetinu z celkových škod způsobených katastrofou. Mnoho lidí totiž nemělo svůj majetek pojištěný, a tak musejí spoléhat na dotace od státu a pomoc lidí.
Lidé z postižených oblastí pojišťovnám nahlásili celkem 34 799 škod. Z nich je už 45 % vyřízených, konkrétně 15 659.
Největší procento vyřešených pojistných událostí je u pojištění nemovitosti, kde už pojišťovny vyřídily 62 % škod.
Podle posledních odhadů půjde na škody po řádění tornáda celkem 3,4 miliardy korun. Po přičtení škod způsobených dalšími živly, hlavně silnými bouřkami, se dostaneme na částku 5,4 miliardy korun.
Pojišťovny poskytly svým klientům pomoc hned od prvního dne po katastrofě. Nabízely například konzultace na místě nebo po telefonu.
Kromě toho také klientům vyplácely zálohy na pojistné plnění. Lidé tak mohli okamžitě dostat až polovinu peněz z odhadované výše škody.
Tyto peníze dostali na účet většinou do 24 hodin po zažádání. Mohli tak rychle začít s opravami.
Podle statistiky České asociace pojistitelů způsobilo tornádo největší škody na majetku podnikatelů a také na nemovitostech. Dokládají to následující údaje:
Podobný žebříček sestavila asociace i podle průměrné výše škody. Také v tomto případě je na prvním místě podnikatelské pojištění následované pojištěním nemovitosti.
Řádění tornáda a silných bouřek se výrazně zapsalo i do historických statistik České asociace pojistitelů. Zaujalo totiž 4. příčku mezi nejnákladnějšími katastrofami způsobenými živly.
Škody, které pojišťovny zaplatí, ale neukazují celkový obrázek katastrofy na jižní Moravě. Odhaduje se totiž, že tornádo a bouřky poničily majetek za víc než 15 miliard korun. To je třikrát víc než plánované pojistné plnění.
Mnoho lidí totiž nemělo sjednané pojištění nemovitosti ani pojištění domácnosti, případně havarijní pojištění, které by jim pomohlo. Jsou tak odkázaní na pomoc státu, případně peníze z veřejných sbírek.
Ze státních dotací bylo zatím vyplaceno daleko méně peněz než od pojišťoven, konkrétně 27 milionů korun. Může za to i proces, kterým musejí lidé projít, když chtějí o příspěvek zažádat.
Od Státního fondu podpory investic dostanou díky programu Živel dotaci až 2 000 000 korun. A další 3 000 000 korun si můžou půjčit pomocí zvýhodněného úvěru.
K získání dotace je potřeba vyplnit žádost a k ní doložit další dokumenty. U oprav je to například předpokládaný rozpočet. V případě nové výstavby pak projektová dokumentace a další nezbytnosti.
Prakticky ihned po řádění tornáda lidé začali ve velkém sjednávat nové pojistky, případně upravovat ty stávající.
Pojišťovny také hlásily zvýšený počet dotazů na majetkové pojištění. Podle jejich představitelů si lidé začali uvědomovat, jak je důležité kvalitní pojištění. A také, že si ho potřebují správně nastavit.
Aby pomohlo, když je to opravdu potřeba.
Se správným nastavením majetkového pojištění souvisí dvě zásadní věci:
Rizika, proti kterým se chcete pojistit, si vybíráte při sjednání smlouvy. Například řádění tornáda bývá kryté už v základu – v pojistné terminologii spadá do kategorie vichřice. Povodně a další rizika je ale většinou potřeba připojistit.
Při sjednávání si proto vše důkladně promyslete, abyste při řešení škody náhodou nezjistili, že se pojistka na danou hrozbu nevztahuje.
Dejte si pozor také na nastavení pojistné částky. Tedy hodnoty pojištěného majetku.
Pokud ho podceníte, může pojišťovna v případě škody uplatnit podpojištění. A vyplatí vám méně peněz, než na kolik byste měli jinak nárok.
Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.
Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.
Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.
Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.
Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.
KOMENTÁŘE k článku Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.