Banky.cz Články Pojištění Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021 Pojištění

Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.

Od řádění živlů brzo uplynou dva měsíce. Pojišťovny proto už mají přesnější čísla, která ukazují, jak velké škody napáchalo tornádo společně s bouřkami 24. června na Břeclavsku a Hodonínsku.

Pojišťovny přitom zdokumentovaly jen třetinu z celkových škod způsobených katastrofou. Mnoho lidí totiž nemělo svůj majetek pojištěný, a tak musejí spoléhat na dotace od státu a pomoc lidí.

Pojišťovny evidují téměř 35 000 škod

Lidé z postižených oblastí pojišťovnám nahlásili celkem 34 799 škod. Z nich je už 45 % vyřízených, konkrétně 15 659.

Největší procento vyřešených pojistných událostí je u pojištění nemovitosti, kde už pojišťovny vyřídily 62 % škod.

Podle posledních odhadů půjde na škody po řádění tornáda celkem 3,4 miliardy korun. Po přičtení škod způsobených dalšími živly, hlavně silnými bouřkami, se dostaneme na částku 5,4 miliardy korun.

První pomoc: zálohy, aby lidé mohli opravovat

Pojišťovny poskytly svým klientům pomoc hned od prvního dne po katastrofě. Nabízely například konzultace na místě nebo po telefonu.

Kromě toho také klientům vyplácely zálohy na pojistné plnění. Lidé tak mohli okamžitě dostat až polovinu peněz z odhadované výše škody. 

Tyto peníze dostali na účet většinou do 24 hodin po zažádání. Mohli tak rychle začít s opravami.

Největší škody? Na podnicích a nemovitostech

Podle statistiky České asociace pojistitelů způsobilo tornádo největší škody na majetku podnikatelů a také na nemovitostech. Dokládají to následující údaje:

Celková výše škod způsobených tornádem (výše škod)

 • Podnikatelská pojištění majetku: 1,6 miliardy Kč
 • Pojištění budov obyvatel (nemovitostí): 1,4 miliardy Kč
 • Pojištění motorových vozidel: 161 milionů Kč
 • Pojištění domácnosti: 46 milionů Kč
 • Podnikatelská pojištění vozidel: 45 milionů Kč

Podobný žebříček sestavila asociace i podle průměrné výše škody. Také v tomto případě je na prvním místě podnikatelské pojištění následované pojištěním nemovitosti.

Průměrná škoda způsobená tornádem (průměrná škoda)

 • Podnikatelská pojištění majetku: 2 416 750 Kč
 • Pojištění budov obyvatel (nemovitostí): 281 455 Kč
 • Podnikatelská pojištění vozidel: 63 476 Kč
 • Pojištění domácnosti: 58 019 Kč
 • Pojištění motorových vozidel: 44 133 Kč

Tornádo je po potopách nejhorší katastrofou

Řádění tornáda a silných bouřek se výrazně zapsalo i do historických statistik České asociace pojistitelů. Zaujalo totiž 4. příčku mezi nejnákladnějšími katastrofami způsobenými živly.

Historicky největší škody způsobené živly

 • Povodně Čechy: 36,7 miliardy Kč / srpen 2002
 • Povodně Morava: 10 miliard Kč / červenec 1997
 • Povodně Čechy: 7,5 miliardy Kč / červen 2013
 • Tornádo a letní bouře: 5,4 miliardy Kč (odhad) / červen-červenec 2021

Lidé bez pojištění jsou odkázáni na dotace

Škody, které pojišťovny zaplatí, ale neukazují celkový obrázek katastrofy na jižní Moravě. Odhaduje se totiž, že tornádo a bouřky poničily majetek za víc než 15 miliard korun. To je třikrát víc než plánované pojistné plnění.

Mnoho lidí totiž nemělo sjednané pojištění nemovitosti ani pojištění domácnosti, případně havarijní pojištění, které by jim pomohlo. Jsou tak odkázaní na pomoc státu, případně peníze z veřejných sbírek.

Získání státní dotace je složitější

Ze státních dotací bylo zatím vyplaceno daleko méně peněz než od pojišťoven, konkrétně 27 milionů korun. Může za to i proces, kterým musejí lidé projít, když chtějí o příspěvek zažádat.

Od Státního fondu podpory investic dostanou díky programu Živel dotaci až 2 000 000 korun.  A další 3 000 000 korun si můžou půjčit pomocí zvýhodněného úvěru.

K získání dotace je potřeba vyplnit žádost a k ní doložit další dokumenty. U oprav je to například předpokládaný rozpočet. V případě nové výstavby pak projektová dokumentace a další nezbytnosti.

Pohroma ukázala důležitost pojištění

Prakticky ihned po řádění tornáda lidé začali ve velkém sjednávat nové pojistky, případně upravovat ty stávající.

Pojišťovny také hlásily zvýšený počet dotazů na majetkové pojištění. Podle jejich představitelů si lidé začali uvědomovat, jak je důležité kvalitní pojištění. A také, že si ho potřebují správně nastavit.

Aby pomohlo, když je to opravdu potřeba.

Pozor na výběr rizik a podpojištění

Se správným nastavením majetkového pojištění souvisí dvě zásadní věci:

 • musíte si pojistit veškerá rizika, která vám hrozí,
 • musíte si majetek pojistit na správnou hodnotu.

Rizika, proti kterým se chcete pojistit, si vybíráte při sjednání smlouvy. Například řádění tornáda bývá kryté už v základu – v pojistné terminologii spadá do kategorie vichřice. Povodně a další rizika je ale většinou potřeba připojistit.

Při sjednávání si proto vše důkladně promyslete, abyste při řešení škody náhodou nezjistili, že se pojistka na danou hrozbu nevztahuje.

Dejte si pozor také na nastavení pojistné částky. Tedy hodnoty pojištěného majetku.

Pokud ho podceníte, může pojišťovna v případě škody uplatnit podpojištění. A vyplatí vám méně peněz, než na kolik byste měli jinak nárok.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Máte sjednané pojištění nemovitosti?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pozor na podpojištění! Může vás stát i miliony korun

6.2.2023 Pojištění

Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena