Banky.cz Články Pojištění Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021 Pojištění

Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.

Od řádění živlů brzo uplynou dva měsíce. Pojišťovny proto už mají přesnější čísla, která ukazují, jak velké škody napáchalo tornádo společně s bouřkami 24. června na Břeclavsku a Hodonínsku.

Pojišťovny přitom zdokumentovaly jen třetinu z celkových škod způsobených katastrofou. Mnoho lidí totiž nemělo svůj majetek pojištěný, a tak musejí spoléhat na dotace od státu a pomoc lidí.

Pojišťovny evidují téměř 35 000 škod

Lidé z postižených oblastí pojišťovnám nahlásili celkem 34 799 škod. Z nich je už 45 % vyřízených, konkrétně 15 659.

Největší procento vyřešených pojistných událostí je u pojištění nemovitosti, kde už pojišťovny vyřídily 62 % škod.

Podle posledních odhadů půjde na škody po řádění tornáda celkem 3,4 miliardy korun. Po přičtení škod způsobených dalšími živly, hlavně silnými bouřkami, se dostaneme na částku 5,4 miliardy korun.

První pomoc: zálohy, aby lidé mohli opravovat

Pojišťovny poskytly svým klientům pomoc hned od prvního dne po katastrofě. Nabízely například konzultace na místě nebo po telefonu.

Kromě toho také klientům vyplácely zálohy na pojistné plnění. Lidé tak mohli okamžitě dostat až polovinu peněz z odhadované výše škody. 

Tyto peníze dostali na účet většinou do 24 hodin po zažádání. Mohli tak rychle začít s opravami.

Největší škody? Na podnicích a nemovitostech

Podle statistiky České asociace pojistitelů způsobilo tornádo největší škody na majetku podnikatelů a také na nemovitostech. Dokládají to následující údaje:

Celková výše škod způsobených tornádem (výše škod)

 • Podnikatelská pojištění majetku: 1,6 miliardy Kč
 • Pojištění budov obyvatel (nemovitostí): 1,4 miliardy Kč
 • Pojištění motorových vozidel: 161 milionů Kč
 • Pojištění domácnosti: 46 milionů Kč
 • Podnikatelská pojištění vozidel: 45 milionů Kč

Podobný žebříček sestavila asociace i podle průměrné výše škody. Také v tomto případě je na prvním místě podnikatelské pojištění následované pojištěním nemovitosti.

Průměrná škoda způsobená tornádem (průměrná škoda)

Životní pojištění od expertů

 • Podnikatelská pojištění majetku: 2 416 750 Kč
 • Pojištění budov obyvatel (nemovitostí): 281 455 Kč
 • Podnikatelská pojištění vozidel: 63 476 Kč
 • Pojištění domácnosti: 58 019 Kč
 • Pojištění motorových vozidel: 44 133 Kč

Tornádo je po potopách nejhorší katastrofou

Řádění tornáda a silných bouřek se výrazně zapsalo i do historických statistik České asociace pojistitelů. Zaujalo totiž 4. příčku mezi nejnákladnějšími katastrofami způsobenými živly.

Historicky největší škody způsobené živly

 • Povodně Čechy: 36,7 miliardy Kč / srpen 2002
 • Povodně Morava: 10 miliard Kč / červenec 1997
 • Povodně Čechy: 7,5 miliardy Kč / červen 2013
 • Tornádo a letní bouře: 5,4 miliardy Kč (odhad) / červen-červenec 2021

Lidé bez pojištění jsou odkázáni na dotace

Škody, které pojišťovny zaplatí, ale neukazují celkový obrázek katastrofy na jižní Moravě. Odhaduje se totiž, že tornádo a bouřky poničily majetek za víc než 15 miliard korun. To je třikrát víc než plánované pojistné plnění.

Mnoho lidí totiž nemělo sjednané pojištění nemovitosti ani pojištění domácnosti, případně havarijní pojištění, které by jim pomohlo. Jsou tak odkázaní na pomoc státu, případně peníze z veřejných sbírek.

Získání státní dotace je složitější

Ze státních dotací bylo zatím vyplaceno daleko méně peněz než od pojišťoven, konkrétně 27 milionů korun. Může za to i proces, kterým musejí lidé projít, když chtějí o příspěvek zažádat.

Od Státního fondu podpory investic dostanou díky programu Živel dotaci až 2 000 000 korun.  A další 3 000 000 korun si můžou půjčit pomocí zvýhodněného úvěru.

K získání dotace je potřeba vyplnit žádost a k ní doložit další dokumenty. U oprav je to například předpokládaný rozpočet. V případě nové výstavby pak projektová dokumentace a další nezbytnosti.

Pohroma ukázala důležitost pojištění

Prakticky ihned po řádění tornáda lidé začali ve velkém sjednávat nové pojistky, případně upravovat ty stávající.

Životní pojištění od expertů

Pojišťovny také hlásily zvýšený počet dotazů na majetkové pojištění. Podle jejich představitelů si lidé začali uvědomovat, jak je důležité kvalitní pojištění. A také, že si ho potřebují správně nastavit.

Aby pomohlo, když je to opravdu potřeba.

Pozor na výběr rizik a podpojištění

Se správným nastavením majetkového pojištění souvisí dvě zásadní věci:

 • musíte si pojistit veškerá rizika, která vám hrozí,
 • musíte si majetek pojistit na správnou hodnotu.

Rizika, proti kterým se chcete pojistit, si vybíráte při sjednání smlouvy. Například řádění tornáda bývá kryté už v základu – v pojistné terminologii spadá do kategorie vichřice. Povodně a další rizika je ale většinou potřeba připojistit.

Při sjednávání si proto vše důkladně promyslete, abyste při řešení škody náhodou nezjistili, že se pojistka na danou hrozbu nevztahuje.

Dejte si pozor také na nastavení pojistné částky. Tedy hodnoty pojištěného majetku.

Pokud ho podceníte, může pojišťovna v případě škody uplatnit podpojištění. A vyplatí vám méně peněz, než na kolik byste měli jinak nárok.Sjednat pojištění nemovitosti online

ANKETA k článku Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Máte sjednané pojištění nemovitosti?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Jak vybrat pojištění pro domácí mazlíčky

18.10.2023 Pojištění

Desetitisíce korun za léčbu úrazu nebo nemoci a víc než milion korun v případě, že vaše zvíře poškodí cizí majetek. I takové krytí vám nabídne pojištění domácích zvířat. A přinese vám klid i v těch nejnáročnějších situacích – stačí jen najít tu pravou pojistku. Proto vám s tím pomůžeme a poradíme vám, jak vybrat pojištění domácích mazlíčků.

Jak vybrat a nastavit úrazové pojištění

11.10.2023 Pojištění

Víte, co mají společného namrzlý chodník, přehlédnutý schod nebo příliš soutěživý kamarád? I takové zdánlivé drobnosti mohou vést k vážným úrazům. A ty pak k trvalým následkům nebo například invaliditě. A také k propadu příjmů. Jak tomu čelit? Se správným úrazovým pojištěním.

Z naší bankovní poradny

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena