Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9107, Daň z prodeje nemovitosti a osvobození

Jak prokázat, že jsem bydlel v prodávané polovině bytu od roku 2017?

28.2.2020 Daně

Dobrý den, s bývalou partnerkou máme byt, kde je každý z nás vlastníkem ideální poloviny bytu. Ona ode mě odkupuje mojí polovinu. Můj dotaz se týká daně z příjmu. Byt jsme koupili začátkem roku 2017. Teď v únoru jsme sepsali kupní smlouvu a všechny události s tím spojené již běží. Zjistil jsem, že bych měl být osvobozen od daně z příjmu z prodeje nemovitosti, jelikož v mnou prodávané polovině bytu bydlím od března roku 2017. Jde mi o to, jak dokázat, že jsem zde bydlel. Energie a služby byly napsány na bývalou přítelkyni. Postačí např. faktura za internet vedená na moje jméno, která byla vždy placená začátkem ledna každý rok? Tj. zaplatil jsem za rok 2017, 2018, 2019 a dokonce i za rok 2020. Dále mohu doložit nespočet faktur na zboží z e-shopů, které mi chodili na adresu našeho bytu. Našel bych snad i nějaké dopisy z pojišťoven atp. Bude výše uvedené stačit? Předem děkuji.

Dobrý den,

pokud jste v nemovitosti neměl vedené trvalé bydliště, sepište čestné prohlášení o tom, že jste byt užíval k uspokojování vlastních bytových potřeb. Teprve pokud by se Finanční úřad dotazoval dále, mohl byste vše prokázat fakturami, atd. (ale to pravděpodobně nebude nutné).