Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9696, Dědictví RD a hypotéka na rekonstrukci

Dědictví RD a hypotéka na rekonstrukci, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, přicházím s dotazem, na který jsem nikde nenašla odpověď. Babička s dědou sepsali před 2 lety u notáře svou poslední vůli, kde nám 5 vnoučatům odkazují dům a jejich majetek. Já nyní řeším situaci s babičkou, že bych jejich dům chtěla odkoupit a vyplatit tak ostatní 4 dědice. A tady nastává otázka, zda je lepší řešit to jako koupě domu nebo darování mé části domu a koupí zbývajících části nebo úplné darování domu a půjčky na vyplacení? Plus nutně peníze na rekonstrukci domu. Nemohu totiž nikde najít, zda je možná varianta darování celého domu mně a možnost vzít si hypotéku na dům + rekonstrukci? Musím podotknout, že své našetřené finance bohužel nemám, proto to chci řešit takto s mou pětinou domu. Moc děkuji za informace a vaše rady, budu velice vděčná. Krásný den.

Dobrý den,

poslední vůle řeší dělení majetku dle přání zůstavitele po jeho úmrtí, tedy jsou-li vaši prarodiče naživu, k závěti se nepřihlíží (není to omezující věcné břemeno) a s nemovitostí lze naložit zcela libovolně. Ohledně volby koupit nebo darovat - zatímco dary jsou v rámci rodiny osvobozeny od daní, z koupené nemovitosti byste platila 4% daň z nabytí nemovitosti. 100% čisté a právně korektní řešení je sepsat darovací a kupní smlouvu (darem získat 20% a zbylých 80% koupit). Banka Vám může na vypořádání poskytnout hypotéku do výše 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, což pokryje nákup 80% podílu, nicméně na rekonstrukci další peníze pravděpodobně nezískáte.