Banka vyplatila dědicům peníze z dědictví nespravedlivě?

22.11.2022 Běžný účet

Dobrý den, bylo ukončeno dědické řízení. Prostředky na BÚ jsme zdědily dvě, každá jednou polovinou. Jedna předložila rozsudek o ukončení dědického řízení na pobočce o 5 dní dříve a do 5 dní jí byla vyplacena polovina částky na účtu, která tam byla v den výplaty. Druhá předložila rozsudek o dědictví později a byla jí vyplacena částka až po 25 dnech od podání a nižší o 4 tis. Kč než druhé dědičce. Prý bylo odesláno z rušeného účtu SIPO. Zachovala se banka správně?

Dobrý den,

ano, tento postup banky je správný. Pokud zůstavitel bance za života nedá pokyn k neprovádění pravidelných odchozích plateb po jeho úmrtí (SIPO, energie, atd.), provádějí se tyto platby i po úmrtí zůstavitele (je-li na účtu dostatek peněz). Je tím chráněn případný majetek zůstavitele, resp. majetková podstata v dědickém řízení (aby např. nemovitost nebyla odpojena od energií a vlivem toho nebyla poškozena živly).