Banky.cz Články Půjčka Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021 Půjčka

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

REKLAMA

Právě společnost Zonky je přitom už několik let hlavní tváří peer to peer půjček. Tedy úvěrů, na které se skládají drobní investoři. Do širšího povědomí se totiž dostaly zejména díky velké marketingové kampani, která provázela spuštění Zonky.

Peer to peer půjčky běžně fungují tak, že lidé žádají o půjčku přes zprostředkovatelský portál. Tedy například přes Zonky.cz.

Tento portál zároveň sleduje řada drobných investorů. A jakmile je nějaká žádost o úvěr zaujme, lidem na půjčku přispějí.

Důvod? Rostoucí zájem o Rentiéra

Zmíněný model od začátku vyznávala i společnost Zonky. V roce 2019 k němu přidala službu Rentiér, která peníze investorů automaticky rozděluje mezi jednotlivé půjčky.

A právě na této službě chce do budoucna stavět.

Už od září proto nabízí novým investorům pouze tento typ investic. A od listopadu se k manuálním půjčkám nedostanou ani stávající investoři.

Společnost to zdůvodňuje hlavně velkým zájmem o službu Rentiér. „Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících dokonce trojnásobný,” upozornil v prohlášení na webu Zonky generální ředitel společnosti Jiří Humhal.

Dodal, že z pohledu firmy nemá smysl nabízet dva podobné produkty. „Proto jsme se rozhodli podporu manuálního investování postupně omezit, soustředit naše kapacity jen na další vylepšování Zonky Rentiéra a také se více věnovat půjčkám. Věříme, že celkově to pro službu Zonky a její klienty znamená příležitost k dalšímu růstu,” uvedl.

Služba zařídí vše potřebné za vás

Podle Humhala jsou investice prostřednictvím služby Rentiér jsou výrazně jednodušší než manuální výběr půjček. „Navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu,” poznamenal generální ředitel společnosti Zonky.

Díky rozdělení investic tak Rentiér minimalizuje riziko pro investory. A zároveň se klienti nemusí prakticky o nic starat.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Na druhé je ale třeba říct, že tím lidé ztrácí možnost přispět na konkrétní projekt. Tedy výhoda, na které Zonky postavilo svou původní reklamní kampaň.

Menší riziko pro klienty i pro Zonky

Pro společnost Zonky to znamená, že může nakládat s prostředky klientů tak, jak je to pro ni nejvýhodnější. A nehrozí, že by některé projekty skončily bez koruny, zatímco o další se investoři „poperou”.

Proč je to pro Zonky výhodné? Pokud se dosud nevybralo na některou půjčku dost peněz, půjčila společnost žadateli zbytek ze svého. Investovala tedy i do úvěrů, které by pro ni jinak nebyly atraktivní.

Nyní může rozprostřít své finance rovnoměrněji. A lépe eliminovat riziko.

Existují i další možnosti

Pokud si tedy chcete sami vybrat půjčku, do které vložíte své peníze, máte nyní mnohem méně možností než ještě před pár týdny. Nezbývá vám než se podívat po některé z konkurenčních služeb.

Tou největší na českém trhu je v současnosti Bankerat. První český portál, který se zaměřil právě na peer to peer půjčky. A to už v roce 2010.

S drobnými investicemi pomáhají startupy

V posledních letech je přitom pro investory stále jednodušší vybrat si přesný cíl svých investic, aniž by museli trávit několik hodin denně sledováním akciového či komoditního trhu. Díky tomu jsou čím dál méně závislí na bankách, finančních poradcích a investičních fondech.

Je to zásluha zejména různých startupů, které umožňují zhodnotit peníze i drobným investorům. Často totiž jako vstupní investice stačí jen několik set korun.

Od půjček, kde se tato možnost investic objevila už před řadou let, se tak drobné investování postupně rozšířilo do dalších oblastí. Příkladem můžou být například nemovitosti.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Už loni totiž některé startupy zpřístupnily investice do nemovitostí běžným lidem.

Například společnost CroFunGo umožňuje vložit peníze do vznikajících developerských projektů a podílet se tak na financování jejich výstavby. Po dokončení projektu se pak investorům peníze vrátí i s předem dohodnutým úrokem.

Společnost Investown zase lidem umožňuje investovat do bytů a vydělávat na jejich pronájmu. Jen za prvních zhruba 6 měsíců ostrého provozu přitom tato služba získala 25 000 aktivních uživatelů a investice za víc než 100 000 000 korun.

Nejste si jistí? Raději se poraďte

V současnosti jsou navíc investice ještě jednodušší díky mobilním aplikacím. Jejich prostřednictvím můžete investovat například do kryptoměn nebo do akcií.

Pamatujte ale, že pro podobné pokročilé investice je potřeba trh pečlivě a dlouhodobě sledovat. Jinak se můžete snadno spálit a o peníze přijít.

Proto je lepší se předem vždy poradit s profesionály.

A pokud jste se už pro některou ze zmíněných služeb rozhodli, pamatujte na zlaté pravidlo investování. Své peníze rozdělte do různých trhů a oblastí. Minimalizujete tak riziko, že byste mohli prodělat.

REKLAMA

ANKETA k článku Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Investovali jste do půjček?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka od soukromé osoby

19.4.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si vyžádá za svou často dost velkou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?


Půjčka pro cizince: Jak ji získat

16.4.2024 Půjčka

Jste v České republice cizincem, ale žijete tady, pracujete a platíte daně? Pak vaše jiné než české občanství nebude při vyřizování bankovní půjčky žádnou překážkou. U nebankovních společností ale situace tak jednoznačná není. Přečtěte si vše důležité o půjčkách pro cizince. Zjistěte, jak zvýšit své šance na schválení žádosti. Co bude při vyřizování půjčky pro cizince jinak než u tuzemských zájemců o úvěr?

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

11.4.2024 Půjčka

Aby se konsolidace úvěrů vůbec mohla vyplatit, je potřeba ji provést správně. Co to znamená? Ve výsledku nejde o nic složitého: úspěšné sloučení půjček musí splňovat jen několik zcela základních (a jistě uznáte, že i očekávatelných) podmínek. Podívejte se, jak na nejvýhodnější konsolidaci půjček: kde ji hledat, jak si ji nastavit, kdy ji provést. Ukážeme vám i situace, kdy konsolidace buď nebude vůbec výhodná, nebo dojde k jejímu zamítnutí.

Půjčka na ruku: rychlá finanční pomoc, když ji nejvíce potřebujete

8.4.2024 Půjčka

Pro půjčky na ruku je typických několik skutečností: nevyžadují bankovní účet, čisté registry a ani příkladnou bonitu klienta. Dostupné jsou i lidem s nižším příjmem, také ve zkušební době, ve výpovědní lhůtě, často i období nezaměstnanosti nebo na mateřské/rodičovské dovolené. To je vše je stále ještě v toleranci zákona o spotřebitelském úvěru, byť na hony vzdálené od praxí bank. Přesto může být bezpečná a opravdovou pomocí v krátkodobé krizi.

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

28.3.2024 Půjčka

Kontokorent neboli povolené přečerpání, či povolený debet, je spotřebitelským úvěrem. Že jste to doposud nevěděli? Možná je víc věcí, které o kontokorentu netušíte, přestože ho možná i sem tam využijete. Jde o poměrně automatizovaný produkt, permanentní finanční rezervu, u které netřeba myslet na pravidelné splátky. A to je značnou výhodou. Jenže má i rizika a nevýhody, o kterých se vyplatí vědět.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena