Banky.cz Články Půjčka Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021 Půjčka

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

Právě společnost Zonky je přitom už několik let hlavní tváří peer to peer půjček. Tedy úvěrů, na které se skládají drobní investoři. Do širšího povědomí se totiž dostaly zejména díky velké marketingové kampani, která provázela spuštění Zonky.

Peer to peer půjčky běžně fungují tak, že lidé žádají o půjčku přes zprostředkovatelský portál. Tedy například přes Zonky.cz.

Tento portál zároveň sleduje řada drobných investorů. A jakmile je nějaká žádost o úvěr zaujme, lidem na půjčku přispějí.

Důvod? Rostoucí zájem o Rentiéra

Zmíněný model od začátku vyznávala i společnost Zonky. V roce 2019 k němu přidala službu Rentiér, která peníze investorů automaticky rozděluje mezi jednotlivé půjčky.

A právě na této službě chce do budoucna stavět.

Už od září proto nabízí novým investorům pouze tento typ investic. A od listopadu se k manuálním půjčkám nedostanou ani stávající investoři.

Společnost to zdůvodňuje hlavně velkým zájmem o službu Rentiér. „Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících dokonce trojnásobný,” upozornil v prohlášení na webu Zonky generální ředitel společnosti Jiří Humhal.

Dodal, že z pohledu firmy nemá smysl nabízet dva podobné produkty. „Proto jsme se rozhodli podporu manuálního investování postupně omezit, soustředit naše kapacity jen na další vylepšování Zonky Rentiéra a také se více věnovat půjčkám. Věříme, že celkově to pro službu Zonky a její klienty znamená příležitost k dalšímu růstu,” uvedl.

Služba zařídí vše potřebné za vás

Podle Humhala jsou investice prostřednictvím služby Rentiér jsou výrazně jednodušší než manuální výběr půjček. „Navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu,” poznamenal generální ředitel společnosti Zonky.

Díky rozdělení investic tak Rentiér minimalizuje riziko pro investory. A zároveň se klienti nemusí prakticky o nic starat.

Na druhé je ale třeba říct, že tím lidé ztrácí možnost přispět na konkrétní projekt. Tedy výhoda, na které Zonky postavilo svou původní reklamní kampaň.

Menší riziko pro klienty i pro Zonky

Pro společnost Zonky to znamená, že může nakládat s prostředky klientů tak, jak je to pro ni nejvýhodnější. A nehrozí, že by některé projekty skončily bez koruny, zatímco o další se investoři „poperou”.

Proč je to pro Zonky výhodné? Pokud se dosud nevybralo na některou půjčku dost peněz, půjčila společnost žadateli zbytek ze svého. Investovala tedy i do úvěrů, které by pro ni jinak nebyly atraktivní.

Nyní může rozprostřít své finance rovnoměrněji. A lépe eliminovat riziko.

Existují i další možnosti

Pokud si tedy chcete sami vybrat půjčku, do které vložíte své peníze, máte nyní mnohem méně možností než ještě před pár týdny. Nezbývá vám než se podívat po některé z konkurenčních služeb.

Tou největší na českém trhu je v současnosti Bankerat. První český portál, který se zaměřil právě na peer to peer půjčky. A to už v roce 2010.

S drobnými investicemi pomáhají startupy

V posledních letech je přitom pro investory stále jednodušší vybrat si přesný cíl svých investic, aniž by museli trávit několik hodin denně sledováním akciového či komoditního trhu. Díky tomu jsou čím dál méně závislí na bankách, finančních poradcích a investičních fondech.

Je to zásluha zejména různých startupů, které umožňují zhodnotit peníze i drobným investorům. Často totiž jako vstupní investice stačí jen několik set korun.

Od půjček, kde se tato možnost investic objevila už před řadou let, se tak drobné investování postupně rozšířilo do dalších oblastí. Příkladem můžou být například nemovitosti.

Už loni totiž některé startupy zpřístupnily investice do nemovitostí běžným lidem.

Například společnost CroFunGo umožňuje vložit peníze do vznikajících developerských projektů a podílet se tak na financování jejich výstavby. Po dokončení projektu se pak investorům peníze vrátí i s předem dohodnutým úrokem.

Společnost Investown zase lidem umožňuje investovat do bytů a vydělávat na jejich pronájmu. Jen za prvních zhruba 6 měsíců ostrého provozu přitom tato služba získala 25 000 aktivních uživatelů a investice za víc než 100 000 000 korun.

Nejste si jistí? Raději se poraďte

V současnosti jsou navíc investice ještě jednodušší díky mobilním aplikacím. Jejich prostřednictvím můžete investovat například do kryptoměn nebo do akcií.

Pamatujte ale, že pro podobné pokročilé investice je potřeba trh pečlivě a dlouhodobě sledovat. Jinak se můžete snadno spálit a o peníze přijít.

Proto je lepší se předem vždy poradit s profesionály.

A pokud jste se už pro některou ze zmíněných služeb rozhodli, pamatujte na zlaté pravidlo investování. Své peníze rozdělte do různých trhů a oblastí. Minimalizujete tak riziko, že byste mohli prodělat.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Investovali jste do půjček?

Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

7.2.2022 Půjčka

Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena